Pomimo zmniejszonego ruchu na drogach, zielonogórscy policjanci wciąż niemal codziennie zatrzymują kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu lub odurzonych narkotykami. W ciągu ostatnich pięciu dni policjanci zielonogórskiej KMP oraz policjanci SPPP KWP w Gorzowie Wlkp. pełniący służbę na terenie powiatu zatrzymali pięć osób kierujących w stanie nietrzeźwości, czterech kierujących pod wpływem narkotyków, pięć osób z sądowymi zakazami prowadzenia pojazdów oraz dwóch kierujących z decyzjami o cofnięciu uprawnień do kierowania.
Coraz więcej kierujących pod wpływem narkotyków
Niestety mimo wzmożonych kontroli i zaostrzenia kar, wciąż niemal każdego dnia zatrzymywani są nietrzeźwi kierujący, a także coraz częściej kierujący pod wpływem narkotyków. Ciągle znajdują się nieodpowiedzialni, którzy mimo zakazów i cofniętych uprawnień decydują się kierować pojazdami – popełniając w ten sposób przestępstwo.
Najbardziej niebezpieczne jest to, że zatrzymywani nietrzeźwi kierujący, to często osoby, które mają w organizmie ponad 1.5 promila. Taka ilość alkoholu znacznie ogranicza możliwości percepcyjne kierowcy i opóźnia jego reakcje na to, co się dzieje na drodze.
WIDEO: Podczas pandemii drogi są puste i kierowcom wydaje się, że mogą więcej. "Widać, że Polacy mają ciężką nogę. Znowu wróciło to wariactwo i piractwo"
Jechali "na gazie"
Ponad 2.8 promila miał zatrzymany w poniedziałkową noc w Świdnicy 31-latek kierujący Oplem Vectrą. Ponad dwa promile miał również zatrzymany o godzinie 10:00 w poniedziałek kierujący samochodem ciężarowym marki DAF, 38-letni mieszkaniec województwa zachodniopomorskiego. Również ponad dwa promile „wydmuchał” 18-latek kierujący Audi A4, zatrzymany w niedzielę w Klenicy przez dzielnicowych KP Sulechów.
W Izbie Wytrzeźwień zakończył jazdę 19-latek zatrzymany przez policjantów SPPP w sobotę przy ul.Władysława IV w Zielonej Górze. Mężczyzna kierował motorowerem, mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Zignorował policyjne sygnały do zatrzymania się i dodatkowo spowodował kolizję z samochodem osobowym.
Policja przypomina:
Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0.5 promila) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu pojazdem mechanicznym grozi kara pozbawienia wolności do dwóch lat. Obligatoryjnie zasądzona zostaje grzywna w wysokości minimum 5.000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów minimum na trzy lata.
- Kierujący po użyciu alkoholu (od 0.2 promila do 0.5 promila) podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. Sąd orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na minimum 6 miesięcy.
- Złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów jest przestępstwem z art. 244 kk, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.
- Kierowanie samochodem pomimo decyzji o cofnięciu uprawnień również jest przestępstwem (art. 180a kk), za które kodeks karny przewiduje karę do 2 lat więzienia.
Byłeś świadkiem wypadku, pożaru lub innego zdarzenia? Stoisz w korku lub masz informację o innych utrudnieniach na drodze? Poinformuj nas o tym! Wyślij nam zdjęcia lub nagranie z miejsca zdarzenia. Możesz to zrobić przez stronę "Gazety Lubuskiej" na Facebooku facebook.com/gazlub/ lub mailem na adres [email protected]
Możesz też skontaktować się z nami, dzwoniąc pod nr 68 324 88 16.
Polub nas na fb
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?