Komisja Europejska wzywa Polskę do zapłaty kar za Turów. Rzecznik PiS: To działania bezpodstawne, niemające żadnej zasadności

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
ignac glowacki / polskapress
Udostępnij:
– Oczywiście nie zgadzamy się z tym. Przede wszystkim nie zgodzimy się na to, żeby tysiące, a nawet miliony ludzi odcinać od energii, od prądu, od ciepła – powiedziała rzecznik prasowa Prawa i Sprawiedliwości, Anita Czerwińska. W czwartek Komisja Europejska poinformowała, że wysłała do Polski dwa wezwania do zapłaty kar dotyczących kopalni Turów i jak dotąd nie otrzymała pieniędzy.

Rzecznik Komiji, Balazs Ujvari przekazał, że jeśli KE nie otrzyma pieniędzy, to - zgodnie z procedurą - potrąci środki z funduszy należnych z budżetu Unii Europejskiej.

Rzecznik prasowa Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska, zapytana podczas konferencji prasowej w Sejmie o tę sprawę oświadczyła, że jest to działanie „bezpodstawne, niemające żadnej zasadności”. – Oczywiście nie zgadzamy się z tym. Przede wszystkim nie zgodzimy się na to, żeby tysiące, a nawet miliony ludzi odcinać od energii, od prądu, od ciepła – dodała.

20 września 2021 wiceprezes TSUE Rosario Silva de Lapuerta wydała postanowienie nakładające na Polskę 500 tys. euro kary dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni.

Rozmowy w sprawie Turowa zostały zerwane 30 września. Delegacjom Polski i Czech nie udało się uzgodnić treści porozumienia, ponieważ Czechy odrzuciły polskie propozycje. Odbyło się 17 spotkań przedstawicieli resortów ochrony środowiska i spraw zagranicznych.

20 października 2021 czeskie ministerstwo środowiska zaproponowało Polsce wznowienie negocjacji w sprawie kopalni Turów. Propozycja wznowienia negocjacji była odpowiedzią na apel samorządowców kraju libereckiego, którzy wezwali ministrów odchodzącego rządu Czech do kontynuowania negocjacji ze stroną polską. 5 listopada 2021 r., w nowych okolicznościach, nastąpiło wznowienie negocjacji. Anna Moskwa zastąpiła Michała Kurtykę na stanowisku ministra klimatu i środowiska, a w Czechach odbyły się wybory parlamentarne. Rozmowy 5 listopada nie przyniosły przełomu.

W czwartek minister środowiska Czech Anna Hubaczkova zadeklarowała w Gródku nad Nysą przy granicy z Polską, że jest gotowa pojechać do Warszawy z propozycją podpisania umowy o Turowie lub jej ostatecznego przedyskutowania.

Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącej częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Materiał oryginalny: Komisja Europejska wzywa Polskę do zapłaty kar za Turów. Rzecznik PiS: To działania bezpodstawne, niemające żadnej zasadności - Polska Times

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kapral
TSUE to układy i korupcja a ta sędzia to parodia sztuki prawniczej.Trzeba wiedzieć że Platforma Obywatelska popiera działania uderzające w Polskę w tych ludzi którym chcą odciąć ciepło ,prąd i pracę.Warto o tym pamiętać przy urnie wyborczej.
G
Gość
Sędzia Tuku Bibooku, Sądu Plemiennego, praworządnego afrykańskiego plemienia Gua-Gua, nakazał likwidację 43 kominów należących do elektrowni zlokalizowanych na terenie Polski. Kominy te są przyczyną wieloletniej suszy na terenach należących do plemienia Gua-Gua oraz sąsiadujących terenów należących do plemienia Sralu-Utalu. Plemienna Rada Naukowa ustaliła, że wysokie kominy polskich elektrowni mają zgubny wpływ na rozchodzenie się prądów powietrznych, w wyniku czego chmury deszczowe omijają tereny plemion Gua-Gua i Sralu-Utalu. Kominy, mają być usunięte do dnia 21 lutego 2022 roku. Jeśli rząd polski nie wykona orzeczenia Sądu Plemiennego plemienia Gua-Gua, to za każdy dzień zwłoki, zostanie nałożona kara w wysokości 100 tysięcy euro dziennie, na rzecz plemion Gua-Gua i Sralu-Utalu. Natomiast dla sędziego Tuku Bibooku, rząd polski zobowiązany jest przekazać, co miesiąc, dwa lusterka i 3 kg drutu miedzianego. Egzekucję nałożonej kary powierzono Komisji Europejskiej, która zobowiązała się do jej wykonania.
H
Hakira
Brukselkowe ku ry;zamykać kopalnie

Lampararcica;w y p i e r d a l a c
G
Gość
Dziękujemy PiS, my obywatele lubimy płacić te pieniądze.
G
Gość
14 stycznia, 17:34, Gość:

Bild: Polska kopalnia zagraża niemieckiemu miastu

Burmistrz niemieckiej Żytawy Thomas Zenker zapowiada systematycznie rejestrowanie szkód górniczych, które mogą być związane z działalnością kopalni Turów – informuje „Bild” .

https://www.dw.com/pl/bild-polska-kopalnia-zagraża-niemieckiemu-miastu/a-60378045

A co się dzieje z granicą na Nysie ?

G
Gość
Bild: Polska kopalnia zagraża niemieckiemu miastu

Burmistrz niemieckiej Żytawy Thomas Zenker zapowiada systematycznie rejestrowanie szkód górniczych, które mogą być związane z działalnością kopalni Turów – informuje „Bild” .

https://www.dw.com/pl/bild-polska-kopalnia-zagraża-niemieckiemu-miastu/a-60378045
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie