Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komu grozi wypalenie zawodowe?

Gazeta Pomorska
fot. Digi Touch
Stres, pośpiech, nadmiar zająć. To może się skończyć wypaleniem zawodowym.

Wypalenie zawodowe to reakcja organizmu na stres, którego źródłem jest praca.

Zniechęcenie i wyczerpanie emocjonalne to jedne z podstawowych objawów wypalenia zawodowego. Wiąże się ono również z poczuciem braku kompetencji i tym, że sukces w pracy jest poza zasięgiem.

Wypalenie rozwija się powoli. Początkowo towarzyszą mu tylko niewielkie sygnały, które nie różnią się od zwykłych reakcji stresowych. U osób dotkniętych długotrwałym zmęczeniem pojawiają się m.in.: brak apetytu, zakłócenia snu, obniżenie potrzeb seksualnych, nadużywanie alkoholu, leków i nadmierne palenie papierosów.

Zmiany występują także w sferze rodzinnej i towarzyskiej. Wypalenie może dotknąć wszystkich pracujących. Największe ryzyko związane jest np. takimi zawodami: menedżera, lekarza, pielęgniarki, nauczyciela, doradcy personalnego, handlowca i psychologa. Kryzys pojawia się zwykle między 3 a 7 rokiem pracy.

Jak mu zapobiegać? Pracownicy powinni pamiętać, aby rozładowywać stres i zmęczenie, zanim ulegnie to kumulacji. Należy zwracać uwagę na własne potrzeby i aspiracje związane nie tylko z pracą. W uzyskaniu satysfakcji z wykonywanej pracy pomoże zdrowy dystans do obowiązków. W przypadku nasilania się objawów należy skontaktować się z psychologiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska