Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncert w kościele zainauguruje obchody 750-lecia Pszczewa

Dariusz Brożek
W sobotę o 17.00 w kościele pw. Św. Marii Magdaleny odbędzie się koncert, a w niedzielę o 12.00 nabożeństwo w intencji byłych i obecnych mieszkańców Pszczewa.
W sobotę o 17.00 w kościele pw. Św. Marii Magdaleny odbędzie się koncert, a w niedzielę o 12.00 nabożeństwo w intencji byłych i obecnych mieszkańców Pszczewa. fot. Dariusz Brożek
Dziś o 17.00 w kościele pw. Św. Marii Magdaleny wystąpi Zespół Zamku Kórnickiego Castle Brass oraz soliści Teatru Wielkiego w Poznaniu. Koncert zainauguruje jubileusz wsi, która przez kilkaset lat była miastem.

Od soboty przez najbliższy rok mieszkańcy będą fetować obchody 750-lecia Pszczewa. Pierwszym akordem jubileuszu ma byś właśnie sobotni koncert w kościele pw. Św. Marii Magdaleny. W niedzielę o 12.00 zostanie tam odprawione nabożeństwo w intencji byłych i obecnych mieszkańców.

Organizacja obchodów to pomysł działaczy Towarzystwa Przyjaciół Pszczewa. - W maju przyszłego roku planujemy sesję popularnonaukową, która połączona będzie z wystawą Pszczew w pocztówce, malarstwie i fotografii - zapowiada Wanda Żaguń, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury.

Działacze stowarzyszenia planują spotkania byłych i obecnych mieszkańców, myślą też o wydaniu okolicznościowych znaczków i monet. W trakcie lipcowego Jarmarku Magdaleńskiego ulicami przejdzie historyczny korowód.

Zrekonstruują historyczną kolebkę

Pszczewiacy zamierzają rozpocząć rekonstrukcję grodziska na półwyspie Katarzyna, który jest historyczną kolebką Pszczewa. Zaznaczają, że to jedna z najstarszych miejscowości na Ziemi Międzyrzeckiej. Archeolodzy odkryli tam resztki grodu obronnego z IX w.

Pierwsza pisana wzmianka o Pszczewie pochodzi z 1256 r. Pszczew wymieniony jest jako ,,capellanus de Pczew''). Kolejna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1259 r. Pszczew był wtedy własnością biskupów poznańskich - jak przekonują historycy - posiadał już prawa miejskie.

W styczniu 1288 r. biskup poznański zlecił Janowi z Lubinowa lokację miasta Pczew. Później dokument lokacyjny spłonął w pożarze i w 1407 na prośbę miejscowego wójta ówczesny biskup potwierdził miejski przywilej Pszczewa. W 1289 ustanowiono pszczewski archidiakonat diecezji poznańskiej. Obejmował 60 parafii i sięgał aż po Odrę. Został zlikwidowany przez Prusaków w 1808 r.

Pszczew był miastem do 1945 r. Jego ostatnim burmistrzem był Feliks Paździorek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska