Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kończą przebudowę Dworcowej w Gorzowie. Zaraz ruszy remont Składowej i Jancarza

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Ulica Dworcowa i plac przed dworcem mają zostać ukończone do końca listopada.
Ulica Dworcowa i plac przed dworcem mają zostać ukończone do końca listopada. Jarosław Miłkowski
Trwa wykańczanie ul. Dworcowej oraz placu przed dworcem kolejowym. Wykonawca pozostanie jednak na placu budowy. W grudniu ruszy z przebudową ulic: Składowej i Jancarza.

To był jeden z najszybszych remontów w mieście. Przebudowa Dworcowej zaczęła się 4 lipca tego roku, a już zmierza do finiszu. W środę 15 listopada nowym torowiskiem, które jest częścią ulicy Dworcowej przejechał testowo tramwaj. Z kolei w czwartek 16 listopada trwały ostatnie roboty wykończeniowe na nowym deptaku, a główne prace skupiały się już na placu przed samym dworcem. Już za dwa tygodnie będzie on nie do poznania.

Część zmian przed dworcem kolejowym widać już teraz. W związku z tym, że nie ma już pętli tramwajowej, plac przed wejściem jest nieco większy od dotychczasowego, a stare chodniki zostały zastąpione przez nowe. Jest też już zbudowane torowisko, które za kilka lat zostanie przedłużone wzdłuż ul. Jancarza. Dochodzi ono do łącznika pomiędzy dworcem a XIX-wiecznym budynkiem administracji kolejowej. Za kilka lat łącznik ma zostać zburzony, a tory poprowadzone dalej.

Teraz będą sadzić drzewa

Przez najbliższe dwa tygodnie główne prace na inwestycji związane będą z zagospodarowaniem miejsca, w którym była pętla. W miejscu torów będzie teraz zieleń, zostaną też ustawione ławki. Posadzone zostaną także drzewa, które już czekają aby znaleźć się w ziemi.
- Łącznie na placu przed dworcem i wzdłuż ul. Dworcowej będzie ich ponad dwadzieścia – mówi Wiesław Ciepiela, rzecznik urzędu miasta.

Zagospodarowany będzie też plac przed barem Agatka. Tam, gdzie było torowisko będzie kolejny teren zielony. Poza tym część tego miejsca zostanie przeznaczona pod miejsca parkingowe.

Przebudowa w pięć miesięcy

Prace na placu przed dworcem mają potrwać do końca listopada. Oznacza to, że przebudowa całej Dworcowej potrwa niespełna pięć miesięcy. Tempo było tak szybkie, bo miasto jeszcze w tym roku musi się rozliczyć z dofinansowania, które w ramach projektu tramwajowego dostało na torowisko.

Po zakończeniu tych prac wykonawca nie będzie miał jednak czasu odsapnąć. Ma bowiem przystąpić do drugiego etapu inwestycji.
- W tym etapie ma zostać przebudowana ulica Składowa na odcinku od Dworcowej do mostku nad Kłodawką. Zmiany będą też na ul. Jancarza, która zostanie przebudowana na odcinku do siedziby PKP Cargo – mówi rzecznik miasta.

W czasie prac na ul. Jancarza mają powstać zatoki dla autobusów dalekobieżnych. Powstanie też przejazd między ul. Jancarza a placem przed dworcem autobusowym. Dziś przejazd jest zrobiony tymczasowo. Za kilka miesięcy ma być już zrobiony zgodnie ze sztuką budowlaną.

Na samym placu przed dworcem autobusowym robót budowlanych nie będzie. Drzewa, które tu rosną, zatem pozostaną. Na plac będzie można wjechać i od strony ul. Jancarza, i od strony ul. Dworcowej, której część asfaltowa jest teraz węższa niż przed przebudową.

Co z oświetleniem ul. Jancarza?

W najbliższym czasie ma też zostać rozwiązana kwestia oświetlenia ulicznego wzdłuż Dworcowej. Po tym, gdy jeden z mieszkańców zwrócił uwagę, że nie zostały one wymienione, miasto zapowiedziało, że chce doprowadzić do ich wymiany (są one własnością Enei). Jeden z naszych Czytelników zwrócił z kolei uwagę, że stare lampy wystarczyłoby odświeżyć i mogłyby zostać.
- Omówimy to z Eneą – mówił nam wczoraj rzecznik Ciepiela.

Wykonawcą całej inwestycji w rejonie dworca jest firma ZUE. Zakończenie prac ma nastąpić w czerwcu przyszłego roku.

Czytaj również:
Tak będą jeździć tramwaje na dworzec w Gorzowie. Kiedy zaczną kursować?

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska