Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kondycja finansowa lubuskich samorządów. Które miasta i gminy radzą sobie najlepiej? Zobacz ranking Wspólnoty

(b)
Wideo
od 16 lat
Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota przygotowało kolejny interesujący raport dotyczący miast i gmin. Tym razem sprawdziło ich kondycję finansową. Które lubuskie samorządy wypadły najlepiej, a które zamykają ranking?

Jak powstał ranking?

- Nie ma lepszego wskaźnika obrazującego kondycję jednostek samorządu terytorialnego niż poziom nadwyżki operacyjnej. Sprawdziliśmy jej poziom w przeliczeniu na mieszkańca we wszystkich samorządach w Polsce – wyjaśniają autorzy rankingu Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska.

Nadwyżka operacyjna jest wskaźnikiem, który obrazuje sytuację finansową jednostek samorządowych, ich zdolność do spłaty zobowiązań oraz możliwości samodzielnego finansowania inwestycji. Określa, jaka część dochodów bieżących pozostaje do dyspozycji samorządu po sfinansowaniu wydatków bieżących, łącznie z kosztami obsługi długu. Im wyższa jest wartość nadwyżki operacyjnej, tym większa jest możliwość realizacji nowych przedsięwzięć inwestycyjnych. Deficyt operacyjny oznacza, że wydatki samorządu przekraczają ich możliwości finansowe. Taka sytuacja, powtarzająca się w kolejnych latach, może doprowadzić do utraty płynności finansowej.

- W dużym stopniu wartość tego wskaźnika wynika z obiektywnych warunków, w których funkcjonują władze samorządowe. Wiąże się więc ze zmianami koniunktury gospodarczej, strumieniami dochodów zarówno własnych, jak i transferów, z zakresem obowiązków narzucanym przez przepisy, a skutkujących wielkością wydatków na utrzymanie różnych usług i instytucji – podkreślają autorzy raportu. - W naszym rankingu posługujemy się wskaźnikiem nadwyżki operacyjnej netto. Uwzględniamy więc nie tylko różnicę między wielkością bieżących dochodów i bieżących wydatków, ale także wielkość spłat wcześniejszego zadłużenia. Prezentowany wskaźnik pokazuje wartości średnie z lat 2020–2022 r.

Mały Kleszczów liderem w Polsce

9 095,25 zł na osobę wynosi nadwyżka operacyjna w gminie Kleszczów. To absolutny rekord i wynik nieosiągalny dla innych samorządów. Wynika on z dużych wpływów z działającej na terenie gminy Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów i stonkowo niewielkiej liczby mieszkańców.

W czołówce krajowego rankingu są też Łeba i Kobierzyce na Dolnym Śląsku z 6 661,89 zł i 3 993,98 przypadającymi na jednego mieszkańca.

Na tym tle blado wypadają miasta wojewódzkie. Najlepszy wynik mają:

  • Szczecin - 874,07 zł
  • Gdańsk - 771,01 zł
  • Poznań - 759,41 zł.

Warszawa, z kwotą 565,95 zł znalazła się na się na siódmym miejscu.

Gorzów (503,05 zł) zajął 10. miejsce wśród miast wojewódzkich, a Zielona Góra 12. pozycję - 323,68 zł.

Na ostatnim 17. miejscu są Kielce z deficytem operacyjnym wynoszącym –335,72 zł.

Słubice na drugim miejscu w kraju wśród miasta powiatowych

Bardzo dobrze w krajowym zestawieniu miast powiatowych wypadły Słubice. Kwota 1 333,64 zł przypadająca na jednego mieszkańca dała temu miastu drugie miejsce za Puckiem (1 470,21 zł) i przed Poddębicami w woj. łódzkim - 1 155,99 zł.

Jednak najlepszy wynik w województwie lubuskim osiągnęła Iłowa z 2 212,98 zł. Ostatnie miejsce w regionie zajęło Lubsko z ujemnym wynikiem -239,22 zł na osobę.

Jesteś ciekawy, jak wypadła Twoja gmina lub miasto? Ranking znajdziesz w galerii:

Pełny raport dotyczący wszystkich samorządów w kraju znajduje się na stronie Wspólnoty: wspolnota.org.pl/news-rankingi/ranking-kondycja-finansowa-samorzadow

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska