Korepetycje online vs tradycyjne: zalety i wyzwania

Materiał informacyjny BUKI

Jeszcze do niedawna wszystkie lekcje w formie korepetycje odbywały się wyłącznie stacjonarnie – w domu korepetytora lub ucznia. Od paru lat zaobserwować można jednak znaczny wzrost zainteresowania nauczaniem zdalnym z wykorzystaniem Internetu. Która opcja jest lepszym wyborem? Warto przyjrzeć się najważniejszym zaletom, ale też wyzwaniom, jakie związane są korepetycjami online oraz tradycyjnymi.

Zalety korepetycji online

Gdy w roku 2020 uczniowie polskich szkół zmuszeni byli rozpocząć naukę zdalną z domu, nikt nie spodziewał się, jak duży wpływ taka forma edukacji będzie mieć na ich przyszłość. Swoista rewolucja w edukacji sprawiła, że sporą popularność zyskały również korepetycje online. Choć były one dostępne także przed pandemią, to jednak ich renoma wzrosła stosunkowo niedawno.

Główne zalety korepetycji online, na jakie uwagę zwracają uczniowie, to:

• Wygoda pracy z domu przy pomocy komputera.
• Większa elastyczność czasowa.
• Oszczędność czasu (nie trzeba nigdzie dojeżdżać).
• Często niższa cena niż w przypadku korków stacjonarnych.
• Szersze wykorzystanie innowacyjnych technologii edukacyjnych.

Najlepszym plusem korepetycji przez Internet jest jednak ich globalność i brak granic. Nikt nie jest wykluczony, a zainteresowani uczniowie mogą korzystać ze wsparcia nauczycieli z całego świata. Nic dziwnego, że nauka online jest dziś szczególnie popularna wśród osób uczących się języków obcych.

Zalety korepetycji tradycyjnych

Spory odsetek uczniów w Polsce nie chce się jednak przekonać do edukacji online. Jest to całkiem zrozumiałe, ponieważ żadne lekcje przez Internet nie zastąpią klasycznego kontaktu z nauczycielem. Dlatego zajęcia stacjonarne w „cztery oczy” nadal pozostają częstym wyborem.

Zalety tradycyjnych korepetycji? Na pewno warto wymienić następujące czynniki:

• Budowanie lepszego kontaktu i więzi na linii korepetytor-uczeń.
• Możliwość weryfikacji doświadczenia i kompetencji nauczyciela.
• Zindywidualizowane podejście korepetytora do każdego ucznia.
• Szansa na zatrudnienie nauczyciela na podstawie poleceń znajomych.
• Lepsza kontrola nad postępami ucznia.

Klasyczne korki stacjonarne nadal cieszą się ogromnym zainteresowaniem rodziców i uczniów. W Polsce działa sporo platform z lokalnymi ogłoszeniami, gdzie znaleźć można fachowe wsparcie w formie korepetycji z dojazdem.

Wyzwania korepetycji online

Niestety, wszystko ma swoje mocne i słabe strony – podobnie jest też z korepetycjami online. Przed uczniami stoi szereg wyzwań, które mogą uniemożliwiać im właściwe pobieranie nauki przez Internet. Głównym problemem jest zbyt rozluźnione podejście do tej formy edukacji, która rzadko kojarzy się z dyscypliną.

Szczególnie młodszym uczniom trudno jest utrzymać uwagę i skupienie podczas lekcji online. Wokół nich istnieje zbyt dużo rzeczy, które mogą rozpraszać. Do tego dochodzą potencjalne problemy techniczne, na które człowiek czasami nie ma żadnej rady. Są to jednak elementy, z jakimi można sobie poradzić, więc nie warto się poddawać.

Wyzwania tradycyjnych korepetycji

Klasyczne spotkania stacjonarne również mają szereg wad, z jakimi do czynienia mają zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Mowa chociażby o swoistym wykluczeniu geograficznym, z którym mierzyć się muszą mieszkańcy mniejszych miejscowości. Jak wiadomo, oferta korepetycji jest szersza, im większe i bardziej zaludnione miasto.

Problemy z korepetycjami stacjonarnymi dotyczą również ograniczenia czasowego i zmniejszonej elastyczności. Trzeba pamiętać, że chodzi tu nie tylko o czas zajęć, ale także minuty zmarnowane na dojazdy. Często zdarza się też, że jedna ze stron odwoła spotkanie na chwilę przed jego rozpoczęciem, co dodatkowo utrudnia systematyczną naukę.

Korepetycje online vs tradycyjne: co wybrać?

Ostateczny wybór najlepszej formy edukacji powinien należeć do ucznia. To on wie najlepiej, jaki sposób pozyskiwania wiedzy jest dla niego optymalny i przynosi mu najlepsze efekty. Przed podjęciem decyzji warto rozważyć wszystkie zalety oraz wady obu form korepetycji.

Jeżeli uczeń jeszcze nie korzystał z korków, warto sięgnąć po metodę hybrydową, łącząc naprzemiennie lekcje zdalne i stacjonarne. Wówczas łatwiej można odkryć, która z opcji przynosi więcej korzyści zgodnie z indywidualnymi potrzebami danej osoby.

Podsumowanie

Rynek korepetycji w Polsce jest szybko rozwijającą się przestrzenią, gdzie na uczniów czeka mnóstwo intratnych propozycji. Wybierając korki – online lub tradycyjnie – warto skupić się na własnych potrzebach, oczekiwaniach, a także wymaganiach. Uwzględniając osobiste preferencje edukacyjne, można podjąć świadomą i trafną decyzję odnośnie dalszej edukacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska