Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus: niektóre ograniczenia zostały zmniejszone, ale maseczka w miejscach publicznych jest obowiązkowa. Nie nosisz – możesz zapłacić

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
Nadal za złamanie zasady zakrywania ust i nosa można dostać mandat (do 500 zł), ale może się też skończyć na pouczeniu
Nadal za złamanie zasady zakrywania ust i nosa można dostać mandat (do 500 zł), ale może się też skończyć na pouczeniu Grzegorz Olkowski
25 lipca 2020 r. rząd zmniejszył część ograniczeń związanych z koronawirusem. Nic się nie zmieniło w przypadku zakrywania nosa i ust. Maseczka obowiązuje w wyznaczonych miejscach lub sytuacjach.

25 lipca 2020 r. na piłkarskie stadiony równocześnie może wejść więcej kibiców. Zmiany dotyczą też imprez artystycznych, rozrywkowych i basenów.

Na trybunach więcej kibiców

Od 25 lipca 2020 r. na stadiony może wchodzić więcej kibiców. Publiczność może zająć do 50 proc. miejsc na obiekcie. Nowe rozwiązanie dotyczy stadionów, basenów, boisk i wszystkich miejsc przeznaczonych dla publiczności na terenie obiektów sportowych, w tym w halach sportowych.

Konferencje, targi, wystawy – 1 osoba na 2,5 m2

Obniżony został maksymalny limit uczestników targów, wystaw, kongresów, czy konferencji – na 1 osobę przypada teraz 2,5 mkw. (do tej pory było to 4 mkw.)
Dodatkowo zniesiono limit 150 osób uczestniczących w tego typu wydarzeniach. Jak tłumaczu rząd, targi, czy kongresy odbywają się zazwyczaj w dużych obiektach, często również ze strefami w przestrzeni otwartej. Co istotne, ich uczestnicy są w pełni identyfikowalni na wypadek pojawienia się ewentualnych zakażeń.

Ile osób na basenie, a ile w aquaparku

W przypadku basenów (krytych i na powietrzu) nie ma ograniczenia liczby uczestników. Pozostanie ono jednak w aquaparkach. W wodnych parkach rozrywki będzie obowiązywać limit do 75 proc. obłożenia obiektu.
Na basenach publiczność może zajmować co drugie miejsce na widowni (w rzędach naprzemiennie).

Imprezy artystyczne i rozrywkowe

Od 25 lipca 2020 r. zniesiono obowiązek naprzemiennego zajmowania miejsc w kinach i na imprezach artystycznych i rozrywkowych, które odbywają się w pomieszczeniach. Dotyczy to zatem klubów muzycznych, sal widowiskowo-sportowych, a także amfiteatrów oraz muszli koncertowych.

Mniejszy dystans społeczny

Dystans społeczny został skrócony. Dotychczas wymagana odległość od innych osób, jaką trzeba było zachowywać w przestrzeni publicznej, wynosiła 2 metry. Od 25 lipca obowiązuje 1,5 metra. Jeśli nie będziemy mogli zachować dystansu w otwartej przestrzeni, pamiętajmy o zasłonięciu nosa i ust! – przestrzega rząd.

lubuskie
  • Zakażonych114 408
    + 740
  • Zmarło2 736
    + 0

14. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
  • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
  • Zmarło:+33(105 194)
  • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

Nadal trzeba pamiętać o zakrywaniu nosa i ust w przestrzeni publicznej

W dalszym ciągu należy utrzymywać dystans społeczny, pamiętać o zakrywaniu nosa i ust w przestrzeni publicznej oraz często myć lub dezynfekować ręce – napomina rząd.

Brak maseczki? Policja czuwa i reaguje na zgłoszenia

- Policjanci służby patrolowej kontrolują, czy mieszkańcy stosują się do przepisów i reagują na zgłoszenia. Jeżeli ktokolwiek zgłasza naruszenie przepisów, to na pewno patrol policji pojawia się i sprawdza takie sytuacje – informuje podinsp. Małgorzata Barska, rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Zielonej Górze.

Zgłoszeń nie ma zbyt wiele

Czy policjanci często proszeni są o interwencję? - Nie mamy wielu zgłoszeń – mówiła nam w piątek, 24 lipca, podinsp. Małgorzata Barska. - Generalnie mieszkańcy stosują się do przepisów.
Policjanci najczęściej przypominają, pouczają zielonogórzan. - Natomiast gdyby dochodziło do notorycznego łamania przepisów – wtedy jest mandat (nawet do 500 zł) lub jest sporządzany wniosek o ukaranie do sądu - dodaje podinsp. Małgorzata Barska
Zielonogórska policja częściej wysyła do sądu wnioski związane z naruszeniem zasad kwarantanny (są one weryfikowane). W tym przypadku kilka osób dziennie łamie przepisy pobytu w kwarantannie.

Do 500 złotych mandatu grozi za brak maseczki. „Ja bym karała wszystkich, którzy nie mają”

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska