25 lipca 2020 r. na piłkarskie stadiony równocześnie może wejść więcej kibiców. Zmiany dotyczą też imprez artystycznych, rozrywkowych i basenów.
Na trybunach więcej kibiców
Od 25 lipca 2020 r. na stadiony może wchodzić więcej kibiców. Publiczność może zająć do 50 proc. miejsc na obiekcie. Nowe rozwiązanie dotyczy stadionów, basenów, boisk i wszystkich miejsc przeznaczonych dla publiczności na terenie obiektów sportowych, w tym w halach sportowych.
Konferencje, targi, wystawy – 1 osoba na 2,5 m2
Obniżony został maksymalny limit uczestników targów, wystaw, kongresów, czy konferencji – na 1 osobę przypada teraz 2,5 mkw. (do tej pory było to 4 mkw.)
Dodatkowo zniesiono limit 150 osób uczestniczących w tego typu wydarzeniach. Jak tłumaczu rząd, targi, czy kongresy odbywają się zazwyczaj w dużych obiektach, często również ze strefami w przestrzeni otwartej. Co istotne, ich uczestnicy są w pełni identyfikowalni na wypadek pojawienia się ewentualnych zakażeń.
Ile osób na basenie, a ile w aquaparku
W przypadku basenów (krytych i na powietrzu) nie ma ograniczenia liczby uczestników. Pozostanie ono jednak w aquaparkach. W wodnych parkach rozrywki będzie obowiązywać limit do 75 proc. obłożenia obiektu.
Na basenach publiczność może zajmować co drugie miejsce na widowni (w rzędach naprzemiennie).
Imprezy artystyczne i rozrywkowe
Od 25 lipca 2020 r. zniesiono obowiązek naprzemiennego zajmowania miejsc w kinach i na imprezach artystycznych i rozrywkowych, które odbywają się w pomieszczeniach. Dotyczy to zatem klubów muzycznych, sal widowiskowo-sportowych, a także amfiteatrów oraz muszli koncertowych.
Mniejszy dystans społeczny
Dystans społeczny został skrócony. Dotychczas wymagana odległość od innych osób, jaką trzeba było zachowywać w przestrzeni publicznej, wynosiła 2 metry. Od 25 lipca obowiązuje 1,5 metra. Jeśli nie będziemy mogli zachować dystansu w otwartej przestrzeni, pamiętajmy o zasłonięciu nosa i ust! – przestrzega rząd.
- Zakażonych114 408+ 740
- Zmarło2 736+ 0
14. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.
- Zakażonych:+33 480(4 886 154)
- Zmarło:+33(105 194)
- Szczepienia:+19 509(51 564 403)
Nadal trzeba pamiętać o zakrywaniu nosa i ust w przestrzeni publicznej
W dalszym ciągu należy utrzymywać dystans społeczny, pamiętać o zakrywaniu nosa i ust w przestrzeni publicznej oraz często myć lub dezynfekować ręce – napomina rząd.
Brak maseczki? Policja czuwa i reaguje na zgłoszenia
- Policjanci służby patrolowej kontrolują, czy mieszkańcy stosują się do przepisów i reagują na zgłoszenia. Jeżeli ktokolwiek zgłasza naruszenie przepisów, to na pewno patrol policji pojawia się i sprawdza takie sytuacje – informuje podinsp. Małgorzata Barska, rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Zielonej Górze.
Zgłoszeń nie ma zbyt wiele
Czy policjanci często proszeni są o interwencję? - Nie mamy wielu zgłoszeń – mówiła nam w piątek, 24 lipca, podinsp. Małgorzata Barska. - Generalnie mieszkańcy stosują się do przepisów.
Policjanci najczęściej przypominają, pouczają zielonogórzan. - Natomiast gdyby dochodziło do notorycznego łamania przepisów – wtedy jest mandat (nawet do 500 zł) lub jest sporządzany wniosek o ukaranie do sądu - dodaje podinsp. Małgorzata Barska
Zielonogórska policja częściej wysyła do sądu wnioski związane z naruszeniem zasad kwarantanny (są one weryfikowane). W tym przypadku kilka osób dziennie łamie przepisy pobytu w kwarantannie.
Do 500 złotych mandatu grozi za brak maseczki. „Ja bym karała wszystkich, którzy nie mają”
iPolitycznie - Działania elit europejskich pod wpływem Rosji
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?