MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Długa Majówka w Zielonej Górze, Nowej Soli i Sławie. Są koncerty, kiermasze, spacery

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Zielone Ogrody nad Odrą w Nowej Soli co roku cieszą się zainteresowaniem kupujących i sprzedających. Tak było rok temu
Zielone Ogrody nad Odrą w Nowej Soli co roku cieszą się zainteresowaniem kupujących i sprzedających. Tak było rok temu Eliza Gniewek-Juszczak
Tegoroczny bardzo długi weekend majowy przynosi w Zielonej Górze i okolicy dużo okazji do ciekawego spędzenia wolnego czasu. Będą koncerty i spacery z przewodnikami. Będą też kolorowe jarmarki i wiele innych wydarzeń.

IV Lubuski Festiwal Otwartych Piwnic i Winnic w Zielonej Górze

To będzie już czwarta edycja festiwalu, który zawsze przyciąga do Zielonej Góry setki turystów. W tym roku od 1 do 4 maja dwadzieścia na co dzień niedostępnych, historycznych piwnic zostanie otwartych dla mieszkańców i turystów. – To niepowtarzalna okazja, by poczuć klimat winiarskiego świata ukrytego w wiekowych piwnicach, w których dawniej leżakowały beczki z winem – zaprasza Centrum Winiarstwa w Zaborze.

Na otwarcie festiwalu 1 maja, o godz. 19 przy ul. Chrobrego 1 w Zielonej Górze (dziedziniec Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego (dawna wytwórnia koniaków Raetscha) wystąpi zespół Czesław Śpiewa. Koncertów będzie więcej. Np. 4 maja, w sobotę, o godz. 17 w piwnicy Ernsta Mühle w parku Sowińskiego zagra Trio Jazzowe (Wojciech Pruszyński - fortepian, Janusz Lewandowski - kontrabas, Piotr Sobolewski - perkusja). Wstęp jest wolny, ale liczba miejsc ograniczona. Na placu przed Filharmonią Zielonogórską 4 maja, o godz. 19 wystąpi Krzysztof Kiljański Trio. Będą spacery winiarskie, warsztaty, wystawy. Na portalu Centrum Winiarstwa w Zaborze oraz Gazety Lubuskiej znajdziemy szczegóły programu festiwalu.

Bieg Liona w Kargowej

W piątek, 3 maja na stadionie przy ul. Sulechowskiej w Kargowej odbędzie się III edycja Biegu Liona, którego partnerem jest Nestlé Polska. W tym roku wydarzenie jest częścią obchodów 30. rocznicy dołączenia fabryki w Kargowej do firmy Nestlé.

Przedszkolaki (3-6 lat) pobiegną na dystansie 200 metrów, a starsze dzieci (7-10 lat) zmierzą się z 400-metrową trasą. Każdy z uczestników otrzyma wyjątkowy pakiet startowy z upominkami oraz pamiątkowy medal po ukończeniu biegu.

W ramach programu Lekkoatletyka dla każdego, realizowanego przez Polski Związek Lekkiej Atletyki we współpracy z Nestlé, będzie dostępne Miasteczko Lekkoatletyczne, w którym na dzieci czeka sportowa rywalizacja w dyscyplinach, takich jak m.in.: pchnięcie kulą, sprint na 20 metrów, bieg płotkarski na 20 metrów. Będzie też sztafeta rodzinna. Każda osoba biorąca udział w zajęciach sportowych otrzyma dyplom i medal, a jej wyniki zostaną odnotowane na specjalnej karcie uczestnika.

Będą również rozgrywki piłki nożnej dla ok. 100 dzieci, a następnie mecz piłkarski dla dorosłych – wezmą w nim udział mieszkańcy Kargowej oraz pracownicy Nestlé.

Majówka w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie

W dniach 1 i 3 maja, w godz. 10 – 17 warto odwiedzić Lubuskie Muzeum Wojskowe. Będzie można zobaczyć wnętrza wybranych eksponatów z kolekcji plenerowej i skorzystać z wielu atrakcji i pokazów. Będą czynne stoiska handlowe. Obowiązują bilety wstępu według cennika. 1 maja, będzie m.in. gra terenowa mały saper. 2 maja odbędzie się piknik modelarski. Będą m.in. pokazy modeli pływających i jeżdżących.

Spacer po Skansenie Fortyfikacji Oderstellung

1 maja, o godz. 10 przy starym moście w Cigacicach przy obiekcie 712 z kopułą obserwacyjną jest zbiórka chętnych na spacer po skansenie Fortyfikacji Oderstellung. Spacer odbędzie się wzdłuż wału przeciwpowodziowego Odry w rejonie Cigacice-Pomorsko-Brody. Podczas wędrówki uczestnicy zobaczą ponad 20 obiektów niemieckiej linii obrony Oderstellung. Udział jest bezpłatny.

Majówka w Obiekcie 764 w Skansenie Fortyfikacyjnym w Czerwieńsku

Również 1 maja można poznać też Obiekt 764 na terenie Skansenu Fortyfikacyjnego Czerwieńsk. Wydarzenie odbędzie się w godz. 12 – 18. Będzie można zobaczyć schrony bojowe z czasów II wojny światowej należące do umocnień Linii Środkowej Odry (Oderstellung). Skansen znajduje się przy przeprawie promowej Czerwieńsk – Brody przy rzece Odrze (od strony Czerwieńska/Zielonej Góry).

Majówkowy spacer z przewodnikiem po Muzeum Etnograficznym w Ochli

1 i 3 maja, o godz. 10 i 13 będą zaczynały się spacery z przewodnikiem po skansenie etnograficznym w Zielonej Górze Ochli. Czas trwania spaceru to 1,5 godziny. Obowiązują bilety wstępu na teren skansenu według cennika. Wymagane wcześniejsze zapisy pod numerem +48 784 983 486.

Nauka poloneza w Zatoniu

2 maja, o godz. 16 w ruinach pałacu książęcego w Zielonej Górze Zatoniu odbędzie się impreza „Poloneza czas zacząć” – nauka poloneza oraz koncert kameralny w wykonaniu Arte dei Suonatori. Udział jest bezpłatny.

Spacer z przewodnikiem po Parku Książęcym w Zatoniu

2 maja, o godz. 17 w Parku Książęcym w Zielonej Górze Zatoniu zacznie się spacer z przewodnikiem w stroju historycznym. Zbiórka na parkingu przy informacji turystycznej. Udział w spacerze jest bezpłatny. Czas trwania to ok. 1 godziny. Zapisy nie są wymagane.

Jarmark Produktu Lokalnego w Sławie

W środę i czwartek, 1 i 2 maja na Starym Rynku w Sławie odbędzie się Jarmark Produktu Lokalnego. Handel na różnorodnych stosikach będzie odbywał się w godz. 10-18. Pierwszego dnia zaplanowano warsztaty dla dzieci z robotyki. Wystąpi Gasta Mire z muzyką irlandzką. Następnego dnia zaplanowano blok artystyczny SCKiW. Będzie też prezentacja Klubu Tańca Towarzyskiego Oskar.

Obchody święta uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Zielonej Górze

W piątek, 3 maja, o godz. 12 uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpocznie msza św. w intencji Ojczyzny w kościele konkatedralnym pw. św. Jadwigi Śląskiej. Po mszy nastąpi przemarsz uczestników uroczystości z kościoła pod obelisk Konstytucji 3 Maja, gdzie odbędzie się zgromadzenie patriotyczne mieszkańców miasta. Harcerze z Hufca ZHP zapraszają na piknik patriotyczny do parku im. gen. Józefa Sowińskiego w godzinach 14-16.

XVI Wiosenne Zielone Ogrody nad Odrą

W sobotę i niedzielę, 4 i 5 maja na placu parkingowym naprzeciwko Parku Krasnala w Nowej Soli odbędzie się kiermasz ogrodniczy XVI Wiosenne Zielone Ogrody nad Odrą. Pierwszego dnia handel roślinami odbywa się w godz. 9-18, a drugiego 9-16. Oprócz sadzonek kwiatów, krzewów i drzewek będzie można kupić ozdoby do ogrodu, miody, sery. Będą też balony, wata cukrowa, lody i gofry. Zaprezentują się również podopieczni Nowosolskich Adopcji Zwierząt. Będzie można wrzucić datek do puszek lub ofiarować karmę lub akcesoria dla zwierząt.

Zobacz też jeszcze więcej imprez w okolicy:

Zobacz też wideo: Górale czadeccy z Żagania

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska