MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Korowód rycerzy i dam dworu okrążył stare miasto w Kożuchowie. To Dni Ziemi Kożuchowskiej i Turniej Rycerski | FOTO, WIDEO

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 12 lat
46. Dni Ziemi Kożuchowskiej rozpoczął w sobotę, 25 maja barwny korowód, który przeszedł ulicami starego miasta. Tłumy rycerzy i dam dworu ruszyli przy zamku, okrążyli stare miasto i weszli do fosy, aby tam rozpocząć świętowanie. Do późnego wieczora zaplanowano walki rycerzy i liczne pokazy.

Dni Ziemi Kożuchowskiej. Barwny korowód

– Jest super. Piękny korowód. Wspaniała pogoda. Tak trzymać! Oby do przyszłego roku – chwali imprezę pani Cecylia w pięknej sukni inspirowanej średniowieczem. W sobotę setki kożuchowian, młodszych i starszych założyło stroje rycerzy i dam dworu. – To nasza tradycja. To święto jest nawet lepsze niż Dni Nowej Soli. Mieszkańcy zakładają piękne stroje. A dzieci mają okazję uczyć się historii – mówi pani Justyna w złotej sukni. Była damą dworu, a jej syn rycerzem.

– Jako dama dworu czuję się świetnie – śmieje się pani Beata w granatowej aksamitnej sukni, też chwali korowód i święto. – Zawsze sprzyja nam pogoda – dodaje.

W barwnym korowodzie szli mieszkańcy całymi rodzinami, indywidualnie i zrzeszeni w różnych stowarzyszeniach.

– Bardzo mi się podoba. Co roku staramy się tutaj być. Jest naprawdę bardzo fajnie – chwali pani Bożena, która razem z koleżankami w długich sukniach uwieczniła ten moment na zdjęciu.

Mieszkańcy Kożuchowa dbają o stroje na korowód

Katarzyna Gaczyńska z SP nr 2 w Kożuchowie ma trzy zestawy sukien na kożuchowskie korowody. To całe zestawy, bo to nie tylko suknia i czepiec, ale i kilka innych części.

– Szukam ikonografii, to XV-wieczne rysunki i ryciny oraz odwiedzam dużo stron internetowych francusko-, niemiecko- i anglojęzycznych, tam szukam wzorów. Ta suknia i czepiec są inspirowane stylem zachodnioeuropejskim. Jak znajduję wykroje, to potem szyję – opowiada. – Ten wariant, który mam na sobie jest lżejszy. Suknia jest cieńsza. Strój ma trzy warstwy: giezło (luźna koszula kobieca z cienkiego płótna), suknia spodnia i suknia wierzchnia ozdobna. Nie mam dzisiaj nogawiczek, nie dałabym rady ze względu na pogodę, są płócienne, do kolan, a pod kolanem wiązane.

Pani Katarzyna w szkole szyje stroje dla dzieci razem z koleżankami. – Mamy szkolną garderobę, w której te stroje przechowujemy i później są wypożyczane. Duża grupa dzieci uczy się ośmiu kluczowych tańców średniowiecznych – mówi i zapowiada tańce w wykonaniu uczniów "dwójki".

Dni Ziemi Kożuchowskiej. Jarmark w fosie

Odkąd rozpoczęły się turnieje rycerskie, a tym razem odbywa się 26 edycja tych walk, zawsze zapraszany jest Robert Strek, który prowadzi pasiekę Miodowy Raj.

– Zawsze wydarzenie jest udane – podkreśla. – Bo zawsze jest miło porozmawiać z ludźmi o tym, co się roi i co się sprzedaje.

Zainteresowaniem cieszyły się potrawy z Kuchni Rycerskiej, która na wydarzenie przyjechała spod Wałbrzycha.

– Kutasiki, kwas chlebowy, placuszki. Zapraszam całym sercem – wołała ze stoiska Małgorzata Bliskowska, która wyjaśniała klientom, że przepis na kutasiki, czyli kiełbasę w cieście, pochodzi z XVII wieku, a nazwa wywodzi się od słowa zakutać, okutać.

– Zajmujemy się rekonstrukcją kuchni historycznej. Gotujemy od wieku IX do „napoleonki”. Staramy się przybliżyć ludziom te smaki i informować, że była duża różnica w jedzeniu, że kiedyś ludzie umierali z głodu, a nie na anoreksję i jak bardzo było cenione jedzenie – opowiada o prowadzonej działalności pani Małgorzata.

Do późnego wieczora odbywały się walki rycerskie, pokazy alchemiczne i kaskaderskie. Imprezę zakończyły tańce z ogniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska