Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół w Św. Wojciechu w gminie Międzyrzecz będzie prawdziwą perełką! Świątynia odzyska dawny blask

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Wideo
od 16 lat
XVIII-wieczny kościół w świętym Wojciechu będzie jak nowy. Szachulcowa budowla będzie istną perełką na skalę regionu. Wszystko dzięki zakrojonemu na szeroką skalę remontowi.

Gmina Międzyrzecz dostała dofinansowanie z programu Polski Ład. Władze miasta dostały 1 mln 78 tys. zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na renowację zabytkowego kościółka w Świętym Wojciechu.

Są pieniądze na ratowanie zabytkowej świątyni

- Otrzymaliśmy dofinansowanie na jeden wniosek, na remont kościoła w miejscowości Święty Wojciech. Przedmiotem prac będzie kompleksowe zabezpieczenie konstrukcji kościoła, który ma konstrukcję szachulcową - mówi Katarzyna Szadkowska, kierownik wydziału rozwoju gospodarczego w gminie Międzyrzecz. Wszystkie elementy drewniane konstrukcji kościoła będą poddane funigacji, czyli specjalnemu procesowi zwalczania różnego rodzaju szkodników. Wzmocniona zostanie też sama konstrukcja świątyni, a dach zostanie pokryty drewnianymi gontami.

Prace pod nadzorem konserwatora

– Całkowicie odnowiona zostanie też stolarka okienna i drzwiowa. Odnowione będą tynki w środku jak i na zewnątrz kościoła oraz podłoga. Świątynia odzyska wygląd z czasów swej świetności – podkreśla K. Szadkowska. Prace będą uzgodnione i nadzorowane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Tu tworzyła się historia Polski

Kościół w Św. Wojciechu to szczególne miejsce. – To wyjątkowy punkt na sakralnej mapie zarówno regionu, jak i całego kraju. Kościół wybudowany został w miejscu wcześniejszej świątyni. Zdaniem naukowców właśnie w tym miejscu znajdował się erem (rodzaj pustelni – dop. Red.) pierwszych męczenników Polskich – mówi Dariusz Brożek, rzecznik prasowy gminy Międzyrzecz. Pierwsi męczennicy Polscy byli benedyktyńskimi mnichami, którzy przybyli do kraju Polan na zaproszenie Bolesława Chrobrego. Na przełomie 1001 i 1002 roku założyli swą pustelnię w okolicach międzyrzeckiego ogrodu. – Właśnie w 2023 r. obchodzimy 1020. rocznicę ich męczeńskiej śmierci. Przeszli do historii jako pierwsi męczennicy Polski – dodaje D. Brożek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska