Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

80 mln zł na ratowanie lubuskich zabytków! Pieniądze pozwolą na podreperowanie stanu 137 obiektów

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Wideo
od 16 lat
Tak duże pieniądze na ratowanie zabytków jeszcze do Lubuskiego nie przypłynęły. Do samorządów trafi 80 mln zł, które będą wykorzystane na poprawę stanu lubuskich zabytków. Chodzi nie tylko o te duże i najbardziej znane, ale również te mniejsze, które przez dziesięciolecia były zapomniane.

Rozstrzygnięcie konkursów na projekty z dziedziny ratowania zabytków miało miejsce w piątek, 14 lipca. Pieniądze pochodzą z Polskiego Ładu. W sumie chodzi o 2,5 mld zł. Pieniądze trafią do samorządów. Do Lubuskiego na ratowanie zabytków trafi 80 mln zł. Wnioski złożyło 75 samorządów, a chodzi łącznie o 137 projektów. W skali całego kraju wsparcie w wysokości 2,51 mld zł otrzyma 4.800 projektów.

Zabytki czekają na remont od lat

– Wiele z nich dotyczy ważnych zabytków, które przez lata były zaniedbywane. Teraz będzie mogła być podjęta ich renowacja, zabezpieczenie, naprawa – mówi Władysław Dajczak, wojewoda lubuski. Dajczak o pieniądzach z Polskiego Ładu mówił na runku w Strzelcach Kraj., kilkadziesiąt metrów od kolegiaty, która mocno ucierpiała w czasie II wojny światowej. Remont kolegiackiej wieży jest jednym ze 137 projektów, które załapały się na dofinansowanie. – Wieża jest w złym stanie, już wcześniej były konieczne doraźne remonty. Z konstrukcji odrywają się poszczególne cegły, trzeba uzupełnić ubytki. Pracy jest sporo i dobrze, że udało się otrzymać dofinansowanie na jej renowację – mówi Błażej Skaziński z gorzowskiej delegatury Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Tak duże pieniądze pozwolą na istotne podreperowanie stanu lubuskich zabytków. Program cieszył się olbrzymim zainteresowaniem samorządów. Cieszy to, że dofinansowanie dostaną nie tylko największe obiekty, ale też te mniejsze, które służą lokalnym społecznościom – mówi B. Skaziński.

Samorządy cieszą się z pieniędzy

Same tylko Strzelce Kraj. otrzymały 4 mln zł. Poza wieżą kolegiaty, której remont pochłonie 3,3 mln zł, wyremontowany zostanie również zabytkowy budynek przy ul. Północnej 50 z przełomu XVIII oraz XIX w. oraz wieża kościoła w Ogardach. Pieniądze otrzymał też powiat strzelecko-drezdenecki. Za prawie 9 mln zł zrealizowanych zostanie 12 projektów w pięciu samorządach.

Większość to obiekty sakralne

Około 80 proc. dotacji związanych jest z obiektami sakralnymi. – Potrzeby są bardzo duże, ale mamy też świadomość tego, że przez wiele lat tak dużych pieniędzy w naszej diecezji nie było. Mamy w rejestrze zabytków ponad tysiąc obiektów sakralnych. To niejednokrotnie małe, wiejskie kościółki, które potrzebują bardzo dużego wsparcia – mówi ksiądz Piotr Kamiński, diecezjalny konserwator zabytków.

- Po raz pierwszy w historii aż 9 mln zł rząd przeznacza na program związany z odnową i rewitalizacją zabytków w powiecie strzelecko-drezdeneckim. To 12 zadań i myślę, że włodarze poszczególnych gmin będą zadowoleni – mówi Paweł Antczak, wicestarosta strzelecko-drezdenecki.

TUTAJ ZNAJDZIESZ PEŁNĄ LISTĘ LUBUSKICH ZABYTKÓW, KTÓRE OTRZYMAJĄ DOFINANSOWANIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska