Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kostrzynianie chcą zarobić na starówce

Beata Bielecka
Miasto promuje kostrzyńską starówkę organizując tu każdego lata Dni Twierdzy. Impreza ściąga wielu turystów z Polski i Niemiec.
Miasto promuje kostrzyńską starówkę organizując tu każdego lata Dni Twierdzy. Impreza ściąga wielu turystów z Polski i Niemiec. fot. Beata Bielecka
Do piątku można składać oferty na zagospodarowanie pomieszczenia w Bramie Chyżańskiej.

Ma tam powstać stylowa kafejka. Magistrat ma też tam do sprzedaży działki budowlane. Planuje również urządzić obok starówki parking i pobierać opłaty za jej zwiedzanie.

Odrestaurowana przed dwoma laty Brama Chyżańska wraz z przyległymi murami kurtynowymi i Bastionem Filip leży obok ronda przy drodze wyjazdowej w kierunku Słubic. Jest w niej 30 metrowe pomieszczenie, które ma zostać zagospodarowane.

- To bardzo ładne miejsce i chcielibyśmy, żeby działała tam mała kafejka z parasolami na zewnątrz i stylowymi ławeczkami - mówi rzecznik urzędu miasta Przemysław Jocz. Przedsiębiorcy zainteresowani prowadzeniem w tym miejscu działalności gospodarczej mają czas na składanie ofert do 27 marca, do godziny 14.00 (można je kierować na adres: Muzeum Twierdzy, 66-470 Kostrzyn nad Odrą, ul. Graniczna 1. Można je też dostarczyć osobiście. Koperty powinny zawierać napis "Konkurs ofert Brama Chyżańska").

Spacer z przewodnikiem

Magistrat planuje też zrobić na granicy parkingi dla turystów.
Miasto chce odzyskać część terenu, który wcześniej oddało pod budowę przejścia granicznego. Chodzi o niecały hektar, który przylega do starówki. Zanim Polska weszła do strefy Schengen był tam parking dla busów, gdzie dokonywano odpraw towarowych.

Właścicielem terenu jest wojewoda.

Teren Starego Miasta jest bardzo ciekawy dla turystów. Znajdujące się tu fragmenty XVI- wiecznej twierdzy mają ogromną wartość historyczną. Starówka nazywana jest kostrzyńskimi Pompejami, bo w czasie wojny została niemal doszczętnie zniszczona. Jest celem wycieczek szczególnie turystów z Niemiec. Przyjeżdżają całymi autokarami lub prywatnymi samochodami.

- Parking bardzo by się przydał - podkreśla sekretarz miasta Anna Suska. - Pisaliśmy już w tej sprawie wcześniej do wojewody Perczaka i mieliśmy obiecane, że jak Straż Graniczna opuści ten teren będziemy mieć pierwszeństwo w jego przejściu. Mamy nadzieję, że tak się stanie - dodaje. Decyzji o przekazaniu na razie jeszcze nie ma.

Na starówce miasto chce też wybudować ścieżkę pieszo - rowerową. Wcześniej wyremontowało tu m.in. Bramę Berlińską, w której znajduje się punkt informacji turystycznej. - Chcemy żeby stare miasto było naszym sztandarowym produktem turystycznym - podkreśla rzecznik magistratu. - Przymierzamy się do wprowadzenia biletów wejściowych na starówkę i organizowania wycieczek z przewodnikiem. Chcemy też jeszcze bardziej urozmaicić program Dni Twierdzy. Imprezom rekreacyjnym towarzyszyć będzie jeszcze większa ilość spotkań o charakterze naukowym - dodaje.

Atrakcyjne ruiny

Dyrektor Muzeum Twierdzy Sławomir Górka myśli też o tym, żeby część trasy turystycznej na starówce prowadziła przez piwnice starych budowli, których resztki zachowały się do dziś.

W sąsiedztwie starych bastionów miasto ma także do sprzedaży działki budowlane. - To bardzo ciekawy teren - zachwala rzecznik urzędu. Część została już kupiona. Powstał tam m.in. hotel Bastion wybudowany według wzorów budowli, które stały tam przed laty.

Miasto liczy, że w przyszłości teren starówki uda się zagospodarować jeszcze bardziej, chociaż jak podkreśla P. Jocz główną atrakcją starówki mają zostać jej ruiny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska