Kto odpowie za nielegalną wycinkę zabytkowych drzew w Brzozie k. Strzelec?

Krzysztof Korsak [email protected]
W parku w Brzozie można znaleźć kilkadziesiąt pni po wyciętych drzewach.
W parku w Brzozie można znaleźć kilkadziesiąt pni po wyciętych drzewach. fot. Krzysztof Korsak
W zabytkowym parku w Brzozie nielegalnie wycięto 40 olsz czarnych i dziesięć innych gatunków drzew. Większość z nich nie miała być przeznaczona do wycinki. Policja szuka winowajców.

O sprawie pisaliśmy 15 marca w tekście "Ktoś powinien za to zapłacić". Na forum www.gazetalubuska.pl rozgorzała gorąca dyskusja na ten temat. - Tak to już jest, że chłop zaradny kiedyś kradł ,,pańskie", później bezpańskie-państwowe, a teraz, jak dostał pozwolenie na wycięcie trzech drzew, to i wyciął trzy, ale przyczepy... Polak potrafi! - pisze Internauta Heh.

Zielona zdradza, że to dla niej przerażające. - Po prostu buractwo i dzicz plugawa! Wszyscy uczestnicy tego złodziejstwa powinni być przykładnie ukarani - ocenia. Brzozowianka wkurza się na całą sytuację. - Najlepiej niech teraz każdy udaje, że nic nie wie. Kilka dni walczyli w parku z tymi drzewami, a teraz nie ma winnego?! Bez przesady - pisze. Dziwi ją, że nikt nie nadzorował wycinki.

- Wiadomo jak to w Brzozie jest. Na sprzątanie parku przyjdzie dziesięć osób, a jak można się obłowić drzewem, to całymi rodzinami przychodzili - ocenia. Krystianooo uważa, że kary powinny być wysokie. - Chcieli zaoszczędzić, a tu masz babo placek. Trzeba biedzie tyle zapłacić, że za tę kasę mogliby mieć na opalu na dziesięć lat. - Każdy wie, że park jest pod ochroną, więc udawali głupich - dodaje ktoś.

Z kolei Gość uważa, że te krytykujące osoby nigdy nie kiwnęły palcem, żeby pomóc w sprzątaniu parku, a teraz oczerniają innych. - Niektórzy z was niejeden raz wycięli nielegalnie drzewa i to nie takie, jak teraz ci ludzie, i było cicho (...) Wasze teksty są bardziej warte potępienia, niż to, co się stało. Park nie świeci pustkami, bo jest zarośnięty - ocenia.

Sprawą zajęła się prokuratura. Wpłynęły do niej trzy zawiadomienia. Policja sprawdza, czy doszło w tym wypadku do przestępstwa, a jeśli tak, to do jakiego i kto jest winny. - Kwalifikacja wstępna wskazuje na artykuł o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Grozi za to od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności - mówi Stanisław Panek, zastępca komendanta w Komendzie Powiatowej Policji. Za kilkanaście dni poznamy wynik postępowania sprawdzającego.

Gmina robi inwentaryzację parku. Powstanie ona do 25 marca. W parku jest 1.651 skatalogowanych drzew. Wiceburmistrz Wiesław Sawicki mówi, że po wstępnym rozeznaniu można powiedzieć, że wycięto ok. 40 olsz czarnych i ok. dziesięciu innych gatuków, np. mały dąb czy jabłoń domowa. - Mieszkańcy nie chcą nic powiedzieć, pani sołtys też nic nie mówi. Z naszej strony nie ma żadnej winy. Jest wyraźny zakaz wycinki drzew czy wjeżdżania tu ciągnikami. Mieszkańcy mieli tylko posprzątać park, a zrobili to, co zrobili - tłumaczy.

Błażej Skaziński, kierownik gorzowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, mówi, że wydał zgodę na wycięcie trzech drzew w parku, ale one akurat pozostały nienaruszone! Dodaje, że w dalszej kolejności miał wydać zgodę na wycięcie kolejnych (gmina prosiła o zgodę na ok. 170), ale w większości także nie pokrywają się one z tymi, których już nie ma. - Czarna olsza nie jest bardzo cennym drzewem, rośnie szybko, żyje do 120 lat, ale przecież to nie o to chodzi. Najgorsze, że wycięto je bez pozwolenia - uważa.

Eugeniusz Kurzawski, zastępca burmistrza Witnicy, przypomina sobie, że w latach 90. wycięto kilka drzew w zabytkowym parku Pałac Sosny na terenie gminy. - Sprawa trafiła na policję, a wycinający musiał zapłacić grzywnę - wspomina.

Wideo

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Barrakuda
Zielony mundur!!
~zajączek~
Oni tylko wycieli samosieje!!!!
~zajączek~
Oni tylko wycieli samosieje!!!!
M
MR JEDI
w pewnych sytuacjach wycinka jest nieunikniona, jednak w tym przypadku motyw jest dziwny i głupi. zapłacimy my, podatnicy.
t
the ukraine
buraki z brzozy teraz natychmiast sadzic drzewka bo wychłostam!!!!!
~tutejszy~
W dniu 17.05.2010 o 07:28, 1CD44D napisał:

Jakaś cisza o drzewach, To może pogadamy, kto wywołał temat? Wróble crkają, że radny


Cisza bo już zostało spalone a tu dalej zimno.
1CD44D
Jakaś cisza o drzewach, To może pogadamy, kto wywołał temat? Wróble crkają, że radny
B
Brzozowianka ;)
W dniu 24.03.2010 o 16:12, brzozowianka napisał:

to do k........ kto kazał wycinac kazdy mówi ż pani s..... i pan B.......... Ale oni udają że nic nie wiedzą a takich inteligętnych udają.u mnie policji nie było nikkt mnie nie pytał kto cioł te drzewa jak spytają to ja powiem napewno. nUKARAC TYCH CO KAZALI CIĄC . A jak policja dowie się kto cioł to oni powiedzą kto kazał bo będą bronic swojej d.........kochana moja zmień nick jak coś piszesz,a nie podpisujesz się tak samo jak ja...
a co do tego kto wyciął drzewa to dziwna sprawa że podobno dojśc nie mogą do sprawców... do tego wielkiego wysiłku nie potrzeba wystarczy pójśc pod sklep...
winni są zarówno Ci którzy wycinali, jak również osoby które podobno na to zezwoliły.... bo ludzie tez sami z siebie nie wzięli nagle pił i powycinali drzewa...
b
brzozowianka
to do k........ kto kazał wycinac kazdy mówi ż pani s..... i pan B.......... Ale oni udają że nic nie wiedzą a takich inteligętnych udają.
u mnie policji nie było nikkt mnie nie pytał kto cioł te drzewa jak spytają to ja powiem napewno. nUKARAC TYCH CO KAZALI CIĄC . A jak policja dowie się kto cioł to oni powiedzą kto kazał bo będą bronic swojej d.........
M
MMM11
Ja myślę że nie ma co czepiac sie pismaka , a czepia sie ten co kazał wycinac lub sam wycinał . a co z tymi co wycinali to kazdy wie kto a policja jak zechce to tez będzie wiedziała popytają ludzi a ktos tam zawsze coś powie.
M
MMM11
Ja myślę że nie ma co czepiac sie pismaka , a czepia sie ten co kazał wycinac lub sam wycinał . a co z tymi co wycinali to kazdy wie kto a policja jak zechce to tez będzie wiedziała popytają ludzi a ktos tam zawsze coś powie.
a
as
OPŁATY I KARY ZA USUWANIE LUB NISZCZENIE DRZEW I KRZEWÓW ORAZ NISZCZENIE TERENÓW ZIELONYCH
• opłaty za usuwanie zieleni
• kary za usuwanie zieleni
________________________________________
Sprawy usuwania zieleni zgodnie z prawem reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 2003 r. w sprawie jednostkowych stawek opłat za usuwanie drzew lub krzewów (Dz.U. 2003 nr 99 poz. 906). Rozporządzenie poza zmianami o charakterze formalnym (wymogi UE) wprowadziło dwie ważne regulacje dotyczące ulg w opłatach:
• usunięcie drzew lub krzewów przez przedsiębiorców (tylko osoby fizyczne) w celu niezwiązanym z działalnością gospodarczą ustala się z zastosowaniem współczynnika 0,1 - co oznacza, że stawki dla nich stanowią 1/10 stawek z tabeli opłat !
• usunięcie topól (mieszańców euroamerykańskich) i klonu jesionolistnego objęto również 90% ulgą w opłacie.
Sprawy kar za nielegalne usuwanie drzew i krzewów i niszczenie zieleni regulują dwa rozporządzenia:
1. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 2003 r. w sprawie jednostkowych stawek kar za usuwanie drzew lub krzewów (Dz.U. 2003 nr 99 poz. 907);
2. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 26 czerwca 2003 r. w sprawie trybu nakładania kar pieniężnych za usuwanie drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia oraz za zniszczenie terenów zieleni albo drzew lub krzewów (Dz.U. 2003 nr 113 poz. 1074). jako zasadę można przyjąć, że kary są dwukrotnie wyższe od normalnych opłat. Należy jednak pamiętać, że:
• ustawodawca łagodnie potraktował usunięcie bez zezwolenia drzew obumarłych - zapłacimy tylko 10% kary należnej.
• surowiej potraktował przypadki usunięcie drzewa bez zezwolenia na obszarze ochrony uzdrowiskowej alba na terenie parku, zieleńca, bulwaru, promenady i zieleni osiedlowej, a takie na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków - zapłacimy stawki wyższe o 50% (ale za to legalna opłata nie jest już podwyższana na takich terenach o 100%)..
• osoby fizyczne mogą jednak liczyć na łagodniejsze traktowanie - kary dla nich stanowią tylko 10% kary wynikającej z tabeli kar,
• wymierzenie kary może być zawieszone na wniosek władającego terenem na okres 3 lat - o karze zadecyduje stan drzewa po tym okresie,
• nawet wówczas, gdy drzewo lub krzewy zachowały żywotność nakłada się zawsze karę w wysokości 1% kary wynikającej z tabeli kar.
W tabelach scalono obowiązujące stawki opłat (na zielono) i kar (na czerwono).
rodzaj zieleni stawki jednostkowe opłat za usunięcie 1m2 stawki jednostkowe kar pieniężnych za 1m2
krzewy 129,90 zł nie są regulowane obecnie (do lipca 2003 r. 197,60 zł)
trawniki (do lipca 2003 r. 45,6 zł)
kwietniki (do lipca 2003 r. 395,2 zł)

Stawki jednostkowe w zł za 1 cm obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm b.
przy obwodzie
do 25 cm 26-50 cm 51 - 100 cm 101 - 200 cm powyżej 200 cm
topola, olsza, klon jesionolistny, czeremcha, wierzba, grochodrzew 10,82 23,0 21,65 43,0 45,61 91,0 47,71 95 58,54 117,0
Klon (pozostałe gatunki i odmiany szybko rosnące), kasztanowiec, morwa, jesion, świerk pospolity, sosna, daglezja, choina, modrzew, brzoza gruczołkowata i omszona 29,42 58,0 56,33 112,0 112,77 225,0 112,77 225,0 112,77 225,0
Dąb, grab, buk, lipa, iglicznia, głóg -forma drzewiasta, jarząb, klon (gatunki i odmiany wolno rosnące), gatunki i odmiany ozdobne jabłoni, śliwy, wiśni i orzecha, leszczyna turecka. brzoza (pozostałe gatunki i odmiany), jodła pospolita, świerk i pozostałe gatunki i odmiany). żywotnik, platan klonolistny, wiąz 71,57 143,0 186,26 372,0 375,00 750,0 563,86 1127,0 729,70 1459,0
Jodła (pozostałe gatunki i odmiany), tulipanowiec, magnolia, korkowiec, miłorząb, metasekwoja, cis, cyprysik 375,00 750,0 563,86 1127,0 729,70 1459,0 1113,60 2227,0 1496,30 2992,0
Stawki opłat za usuwanie drzew na przestrzeni 1997-2003 zmieniały się 4-krotnie i wzrosły nominalnie o 27,5%. Inflacja zgodnie z danymi GUS wzrosła na przestrzeni 1998-2003 (marzec) o 27,8%, co oznacza, że stawki opłat pozostały neutralne względem inflacji liczonej jako CPI.
________________________________________
Ile wynosi opłata za wycięcie drzewa? A ile kara? Przepisy obowiązujące od 2003 r. sporo zmieniły. Przykładowo, za legalne wycięcie topoli (mieszaniec gatunków euroamerykanskich) lub klonu jesionolistnego o średnicy 1,2 m (mierzonej 1,3 m nad ziemią) jako osoba fizyczna lub prawna zapłacimy od pierwszego lipca tylko 572,52 zł.
Kara za nielegalne wycięcie wyniosłaby dla osoby fizycznej 1140 zł (a jeśli drzewo by przetrwało nasze działania - 114 zł). Jeżeli wytniemy nielegalnie topolę na skwerze, zieleńcu, terenie osiedlowym zapłacimy 1710 zł kary (171 zł). Jeżeli drzewo było uschnięte zapłacimy 1/10 kary należnej - czyli tylko 114 zł. Co oznacza, że lepiej nielegalnie usuwać uschnięte topole niż legalnie! Zaoszczędzimy 458,52 zł (jeśli to teren wspólny, np osiedlowy - 344,52 zł). Nielegalne usuwanie topoli przez spółdzielnie i wspólnoty jest 10 razy droższe. Wynosi 11400 zł. W przypadku drzewa obumarłego trzeba zapłacić 1140 zł kary.
Jeżeli chcielibyśmy wyciąć legalnie lipę lub dąb o takich samych rozmiarach zapłacimy ponad 67,6 tys. zł opłaty. Kara dla wspólnoty lub spółdzielni wyniosłaby 135,2 tys. zł, a dla osoby fizycznej "tylko" 13,5 tys. zł (możemy liczyć na pewny mandat w wysokości 1350 zł zł). Za pomysł usunięcia takiego drzewa z parku, zieleńca, bulwaru, promenady i zieleni osiedlowej zapłacimy karę o 50% wyższą. Za nielegalne usunięcie drzewa uschniętego zapłacimy 10% kary naliczonej dla drzewa zdrowego.
________________________________________
opracowanie Maciej Borowski
a
as
OPŁATY I KARY ZA USUWANIE LUB NISZCZENIE DRZEW I KRZEWÓW ORAZ NISZCZENIE TERENÓW ZIELONYCH
• opłaty za usuwanie zieleni
• kary za usuwanie zieleni
________________________________________
Sprawy usuwania zieleni zgodnie z prawem reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 2003 r. w sprawie jednostkowych stawek opłat za usuwanie drzew lub krzewów (Dz.U. 2003 nr 99 poz. 906). Rozporządzenie poza zmianami o charakterze formalnym (wymogi UE) wprowadziło dwie ważne regulacje dotyczące ulg w opłatach:
• usunięcie drzew lub krzewów przez przedsiębiorców (tylko osoby fizyczne) w celu niezwiązanym z działalnością gospodarczą ustala się z zastosowaniem współczynnika 0,1 - co oznacza, że stawki dla nich stanowią 1/10 stawek z tabeli opłat !
• usunięcie topól (mieszańców euroamerykańskich) i klonu jesionolistnego objęto również 90% ulgą w opłacie.
Sprawy kar za nielegalne usuwanie drzew i krzewów i niszczenie zieleni regulują dwa rozporządzenia:
1. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 2003 r. w sprawie jednostkowych stawek kar za usuwanie drzew lub krzewów (Dz.U. 2003 nr 99 poz. 907);
2. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 26 czerwca 2003 r. w sprawie trybu nakładania kar pieniężnych za usuwanie drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia oraz za zniszczenie terenów zieleni albo drzew lub krzewów (Dz.U. 2003 nr 113 poz. 1074). jako zasadę można przyjąć, że kary są dwukrotnie wyższe od normalnych opłat. Należy jednak pamiętać, że:
• ustawodawca łagodnie potraktował usunięcie bez zezwolenia drzew obumarłych - zapłacimy tylko 10% kary należnej.
• surowiej potraktował przypadki usunięcie drzewa bez zezwolenia na obszarze ochrony uzdrowiskowej alba na terenie parku, zieleńca, bulwaru, promenady i zieleni osiedlowej, a takie na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków - zapłacimy stawki wyższe o 50% (ale za to legalna opłata nie jest już podwyższana na takich terenach o 100%)..
• osoby fizyczne mogą jednak liczyć na łagodniejsze traktowanie - kary dla nich stanowią tylko 10% kary wynikającej z tabeli kar,
• wymierzenie kary może być zawieszone na wniosek władającego terenem na okres 3 lat - o karze zadecyduje stan drzewa po tym okresie,
• nawet wówczas, gdy drzewo lub krzewy zachowały żywotność nakłada się zawsze karę w wysokości 1% kary wynikającej z tabeli kar.
W tabelach scalono obowiązujące stawki opłat (na zielono) i kar (na czerwono).
rodzaj zieleni stawki jednostkowe opłat za usunięcie 1m2 stawki jednostkowe kar pieniężnych za 1m2
krzewy 129,90 zł nie są regulowane obecnie (do lipca 2003 r. 197,60 zł)
trawniki (do lipca 2003 r. 45,6 zł)
kwietniki (do lipca 2003 r. 395,2 zł)

Stawki jednostkowe w zł za 1 cm obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm b.
przy obwodzie
do 25 cm 26-50 cm 51 - 100 cm 101 - 200 cm powyżej 200 cm
topola, olsza, klon jesionolistny, czeremcha, wierzba, grochodrzew 10,82 23,0 21,65 43,0 45,61 91,0 47,71 95 58,54 117,0
Klon (pozostałe gatunki i odmiany szybko rosnące), kasztanowiec, morwa, jesion, świerk pospolity, sosna, daglezja, choina, modrzew, brzoza gruczołkowata i omszona 29,42 58,0 56,33 112,0 112,77 225,0 112,77 225,0 112,77 225,0
Dąb, grab, buk, lipa, iglicznia, głóg -forma drzewiasta, jarząb, klon (gatunki i odmiany wolno rosnące), gatunki i odmiany ozdobne jabłoni, śliwy, wiśni i orzecha, leszczyna turecka. brzoza (pozostałe gatunki i odmiany), jodła pospolita, świerk i pozostałe gatunki i odmiany). żywotnik, platan klonolistny, wiąz 71,57 143,0 186,26 372,0 375,00 750,0 563,86 1127,0 729,70 1459,0
Jodła (pozostałe gatunki i odmiany), tulipanowiec, magnolia, korkowiec, miłorząb, metasekwoja, cis, cyprysik 375,00 750,0 563,86 1127,0 729,70 1459,0 1113,60 2227,0 1496,30 2992,0
Stawki opłat za usuwanie drzew na przestrzeni 1997-2003 zmieniały się 4-krotnie i wzrosły nominalnie o 27,5%. Inflacja zgodnie z danymi GUS wzrosła na przestrzeni 1998-2003 (marzec) o 27,8%, co oznacza, że stawki opłat pozostały neutralne względem inflacji liczonej jako CPI.
________________________________________
Ile wynosi opłata za wycięcie drzewa? A ile kara? Przepisy obowiązujące od 2003 r. sporo zmieniły. Przykładowo, za legalne wycięcie topoli (mieszaniec gatunków euroamerykanskich) lub klonu jesionolistnego o średnicy 1,2 m (mierzonej 1,3 m nad ziemią) jako osoba fizyczna lub prawna zapłacimy od pierwszego lipca tylko 572,52 zł.
Kara za nielegalne wycięcie wyniosłaby dla osoby fizycznej 1140 zł (a jeśli drzewo by przetrwało nasze działania - 114 zł). Jeżeli wytniemy nielegalnie topolę na skwerze, zieleńcu, terenie osiedlowym zapłacimy 1710 zł kary (171 zł). Jeżeli drzewo było uschnięte zapłacimy 1/10 kary należnej - czyli tylko 114 zł. Co oznacza, że lepiej nielegalnie usuwać uschnięte topole niż legalnie! Zaoszczędzimy 458,52 zł (jeśli to teren wspólny, np osiedlowy - 344,52 zł). Nielegalne usuwanie topoli przez spółdzielnie i wspólnoty jest 10 razy droższe. Wynosi 11400 zł. W przypadku drzewa obumarłego trzeba zapłacić 1140 zł kary.
Jeżeli chcielibyśmy wyciąć legalnie lipę lub dąb o takich samych rozmiarach zapłacimy ponad 67,6 tys. zł opłaty. Kara dla wspólnoty lub spółdzielni wyniosłaby 135,2 tys. zł, a dla osoby fizycznej "tylko" 13,5 tys. zł (możemy liczyć na pewny mandat w wysokości 1350 zł zł). Za pomysł usunięcia takiego drzewa z parku, zieleńca, bulwaru, promenady i zieleni osiedlowej zapłacimy karę o 50% wyższą. Za nielegalne usunięcie drzewa uschniętego zapłacimy 10% kary naliczonej dla drzewa zdrowego.
________________________________________
opracowanie Maciej Borowski
b
brzozy w brzozie
A ja myslałem że w Brzozie to tylko brzozy rozną....
~OBSERWATOR~
Całej Brzozie większość mieszkańców wie kto wycioł kto woził drzewo przyczepami, a wy piszecie że nikt nic nie wie. *** woził. A Pani *** nadzorowała i TYLE!!!!!!!!!!!!!!!!
Dodaj ogłoszenie