Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto zostanie Człowiekiem Roku Krono 2016? W wielkim finale jest aż 65 osób

Zbigniew Borek
- Chcemy przywrócić Folwarkowi Pszczew jego historyczną rolę - mówi Łukasz Robak z rodziną
- Chcemy przywrócić Folwarkowi Pszczew jego historyczną rolę - mówi Łukasz Robak z rodziną archiwum Łukasza Robaka
Do finału regionalnego plebiscytu Człowiek Roku Krono 2016 weszło 65 osób. To wybrani z wybranych. Dziś (w piątek 2 grudnia) startuje wielki finał!

Najpierw stworzyliśmy wspólnie z Czytelnikami listę około 170 nominowanych. Z tego grona Czytelnicy i niezależne kapituły wybrali - osobno - laureata i po dwóch wyróżnionych w każdym powiecie, także obu naszych stolicach - Gorzowie i Zielonej Górze. Do finału regionalnego plebiscytu „Gazety Lubuskiej” i spółki Kronopol w Żarach - weszło 65 osób. Dziś (w piątek 2 grudnia) 9.00 startuje wielki finał.

- Nie ma tygodnia, żeby coś się nie działo - mówi Jakub Korżyński. Motocyklista z Kostrzyna z ekipą Free Riders już jutro uruchamia akcję Moto - Mikołaje. W niedzielę: Świąteczna Paczka. - O 9.00 spotykamy się przy ul. Wodnej, by rozwieźć paczki potrzebującym - mówi. Na 10 grudnia zaplanowali wizytę u... Mikołaja. - To chłopiec, który ma chore nóżki. Chcemy zrobić dla niego paradę - mówi Korżyński. W planach są też kolejne konkursy rysunkowe czy druga edycja akcji „Wszystko za darmo”. - Chcemy pokazać, że można zorganizować imprezę, na którą nie trzeba wydać ani złotówki. W zeszłym roku zorganizowaliśmy ją w Dąbroszynie. Gdzie będzie w 2017 r.? Zobaczymy… - mówi Korżyński, który w etapie powiatowym naszego plebiscytu zdobył drugi wynik w całym regionie. Pierwszy pod tym względem był Łukasz Robak. To on odrestaurował zabytkowe budynki dawnego Folwarku Pszczew. Organizuje tu m.in. konferencje naukowe i imprezy dobroczynne. Razem z żoną założył Fundację na Rzecz Polsko-Niemieckiego Sąsiedztwa. W planach ma kolejne etapy rewitalizacji Folwarku, a także włączenie się w organizację Festiwalu Kultur. - To prestiżowe przedsięwzięcie ma promować nasz Pszczew, cały powiat i region - mówi laureat z powiatu międzyrzeckiego.

Na nich i wszystkich innych finalistów można głosować już dziś od 9.00. Numery do głosowania podajemy niżej, ale - uwaga! - głos można oddać także w internecie. Tak swojego laureata i dwóch wyróżnionych w regionie wybiorą Czytelnicy.

Zupełnie niezależnie jednak laureata i dwóch wyróżnionych wybierze kapituła regionalna. Na etapie powiatowym też były kapituły - powiatowe właśnie. W niektórych powiatach ich werdykt był podobny do wskazań Czytelników. W innych się z nim rozmijał. Np. laureatem Czytelników w Gorzowie został Jerzy Synowiec, radny i adwokat, który wraz z Towarzystwem Miłośników Gorzowa stawia pomniki lokalnym bohaterom. (- W 2017 r. planujemy postawić pomnik żołnierza wyklętego Władysława Andryki oraz poety Kazimierza Furmana - mówi). A kapituła jako laureatkę wskazała minister rodziny Elżbietę Rafalską, z krwi i kości gorzowiankę, która - nikt tego nie ukrywa - użyła także politycznych wpływów, żeby po latach bezowocnego gadania powstała w Gorzowie akademia.

W Zielonej Górze werdykt kapituły i Czytelników też się rozminął. Kapituła jako laurata wskazała Kazimierę Kucharską Barczyk, ordynatora oddziału pediatrii w Zielonej Górze. - Po latach oczekiwań powstaje szpital uniwersytecki oraz Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Myślę, że miałam w tym skromny udział. Nadal chcę pracować na rzecz rozwijania oddziału, dbać, by młodzi pozdawali egzaminy i zabrali się do pracy - mówi pani doktor. Czytelnicy wskazali z kolei laureata w osobie Agnieszki Klukowskiej. Jest prezesem Fundacji Innowacyjnego Klubu Rodzica (czytaj o nim na str. 8), ale nie tylko. Przy takich imprezach, jak Bieg Jeża czy bieg dla Rafała, który przeszedł poważny uraz kręgosłupa, Agnieszka Klukowska organizuje animacje i zabawy dla dzieci, wspierając najmłodszych.

W wyborze laureata kapituła i Czytelnicy nie byli jednomyślni również w Nowej Soli. Łukasz Hendel został laureatem Czytelników, a Krzysztof Gąsior - kapituły. Ten pierwszy nie dość, że współtworzył nowosolski Park Krasnala II, to jeszcze jako szef stowarzyszenia P.A.R.K. odpowiada za organizację wszystkich największych imprez, które się tam odbywają, choćby na najlepszym w Polsce torze dla BMX. I w planach ma ich rozwijanie i doskonalenie. Krzysztof Gąsior z kolei ożywił ośrodek kultury w małej gminie Otyń. - Chciałbym w przyszłym roku zorganizować festiwal piosenki poetyckiej i turystycznej, który wpisywałby się w promocję gminy, i festiwal bluesowy - zdradza.

Na liście finalistów znajdziecie Tomasza Hucała, który zgromadził wokół biegów w Żaganiu armię wolontariuszy. Magdalenę Gontarz, wolontariuszkę akcji Parkrun Żary i organizatorkę amatorskiego biegania w Żarach. Tomasza Walczaka - ducha sprawczego Teatru Kotłownia w Drezdenku. Katarzynę Rajfur i Sandrą Gruntowską, które wywalczyły o remont domu rodziny spod Sulęcina. O nich i o innych finalistach więcej piszemy na naszym portalu (patrz zakładka u góry strony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska