Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto zostanie szefem KGHM? Jest trzech faworytów

Ewa Chojna (aip)
Kto zostanie szefem KGHM? Jest trzech faworytówKto zastąpi Herberta Wirtha na stanowisku prezesa KGHM?
Kto zostanie szefem KGHM? Jest trzech faworytówKto zastąpi Herberta Wirtha na stanowisku prezesa KGHM? Piotr Krzyżanowski
Na 18 stycznia zwołano Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy KGHM Polska Miedź S.A. Będą zmiany w radzie nadzorczej. Ich efektem będzie wybór nowego prezesa spółki. Na giełdzie kandydatów słychać głównie trzy nazwiska.

Jedyną sprawą, jaką zajmą się akcjonariusze 18 stycznia, będą zmiany w radzie nadzorczej miedziowego holdingu. Tak przynajmniej wynika z przygotowanych projektów uchwał. Obecnie rada nadzorcza KGHM składa się z dziewięciu osób. Przewodniczącym jest Marcin Moryń, jego zastępcą Tomasz Cyran. Funkcję sekretarza pełni Bogusław Szarek, jeden z trzech członków rady nadzorczej wybranych przez załogę. Dwaj pozostali to Józef Czyczerski i Leszek Hajdacki. Oprócz nich członkami rady są również: Bogusław Fiedor, Andrzej Kidyba, Jacek Poświata i Barbara Weterlecka-Kwater. O swoje stanowiska raczej mogą być spokojni Hajdacki, Czyczerski i Szarek. Najprawdopodobniej zmiany dotyczyć będą przedstawicieli Skarbu Państwa: Marcina Morynia i Barbary Weterleckiej-Kwater.

Nikt nie ma również wątpliwości, że za zmianami w radzie nadzorczej pójdą kolejne – między innymi zmiany w zarządzie miedziowego potentata. Możliwe, że niebawem poznamy nazwisko nowego prezesa KGHM. Kto zastąpi na tym stanowisku Herberta Wirtha? Od momentu wyborów parlamentarnych wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość w kuluarach sejmowych powtarza się jedno nazwisko: Krzysztof Skóra. Choć to nadal niepotwierdzone oficjalnie informacje, Skóra jest najpoważniejszym kandydatem na to stanowisko. Zna KGHM, ponieważ kierował już spółką w latach 2006–2008, kiedy rządził PiS. Krzysztof Skóra cieszy się również dużym poparciem Adama Lipińskiego, jednego z czołowych polityków partii rządzącej. Jest aktywnym działaczem PiS, a obecnie pełni mandat radnego sejmiku województwa dolnośląskiego.

Zna KGHM, ponieważ kierował już spółką w latach 2006–2008, kiedy rządził PiS. Krzysztof Skóra cieszy się również dużym poparciem Adama Lipińskiego, jednego z czołowych polityków partii rządzącej

Po zmianach rządów, po opuszczeniu KGHM, Skóra przez cztery lata pracował na stanowisku wiceprezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lubinie. Obecnie zatrudniony jest w spółce Elporem i Elpoautomatyka w Połańcu w Świętokrzyskiem. Mimo że Skóra to niemal pewniak, na pewno nie on jeden chciałby wrócić na fotel prezesa Polskiej Miedzi. Kolejne nazwisko, jakie w międzyczasie pojawiło się w sejmowych kuluarach, to Robert Pietryszyn. To od lat związany z PiS były prezes klubu piłkarskiego Zagłębie Lubin – obecnie szefuje spółce Wrocław 2012, zarządzającej miejskim stadionem. Trzecim kandydatem, choć najmniej prawdopodobnym, jest Michał Jezioro, który obecnie kieruje spółką należącą do Grupy KGHM – KGHM Shanghai Copper Trading, której głównym zadaniem jest sprzedaż miedzi na chińskich rynkach zbytu.

Zobacz także: Nowym prezesem PKN Orlen został Wojciech Jasiński. Polityk Prawa i Sprawiedliwości zastąpił na tym stanowisku Jacka Krawca, który kierował spółką od września 2008 r. Jasiński jest z wykształcenia prawnikiem. Do 1982 roku był członkiem PZPR. Na początku lat 90-tych pracował w Najwyższej Izbie Kontroli, gdy jej prezesem był Lech Kaczyński. W rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego Jasiński był ministrem skarbu państwa.

Źródło: TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska