Kwalifikacje Euro 2024. Polska po trzech meczach tylko przed Wyspami Owczymi. Albania wiceliderem i liczy na bezpośredni awans!

Jacek Kmiecik
Pomocnik Sassuolo, Nedim Bejrami, który w reprezentacji juniorów i młodzieżówce grał dla Szwajcarii, otworzył wynik w meczu Wysp Owczych z Albanią (1:3) AP/EASTNEWS
Sytuacja w grupie E przypomina kocioł bałkański. Polska straciła punkty w Kiszyniowie, Mołdawia dopisała sobie 3 „oczka”, dzięki czemu przeskoczyła w tabeli Biało-Czerwonych i zajmuje trzecie miejsce, spychając drużynę Fernando Santosa na czwarte miejsce. Liderem grupy pozostają Czech, które w trzech meczach zgromadziły 7 punktów. Na drugim miescu jest Albania, która w trzech meczach zdobyła 6 punktów, w tym zanotowała ważne wyjazdowe zwycięstwo nad Wyspami Owczymi 3:1.

Albańczycy, którzy marzą o awansie do mistrzostw Europy 2024 w Niemczech, po inauguracyjnej porażce z Polską 0:1 w Warszawie w dwóch czerwcowych meczach z Mołdawią (2:0) i Wyspami Owczymi (3:1) zainkasowali 6 punktów i usadowili się na drugim miejscu w tabeli.

Męczarnie Albańczyków do przerwy

Na stadionie Torsvoellur „Czarne Orły” w pierwszej połowie meczu z gospodarzami przeżywali ciężkie chwile. Wprawdzie otworzyli wynik po golu pomocnika Sassuolo, Nedima Bajramiego i asyscie Jasira Asaniego z południowokoreańskiego Gwangju w 20 minucie, ale po zmarnowanym rzucie karnym napastnika saudyjskiego Al-Khaleej Saihat, Sokola Cikalleshiego posypała się ich gra. W doliczonym czasie pierwszej połowy obrońca mistrza kraju Klaksviku, Odmar Farero wyrównał po efektownej główce.

Legionista ustalił wynik meczu

Albańczycy po przerwie szybko jednak wrócili do równowagi i już 6 minut po wznowieniu gry prowadzili po strzale pomocnika Interu Mediolan, Kristjana Asillaniego.

Zwycięstwo podopiecznych brazylijskiego selekcjonera Sylvinho przypieczętował w drugiej minucie doliczonego czasu gry napastnik Legii Warszawa, Ernest Muci.

„Zasłużyliśmy dziś na świętowanie (emotikon konfeti), za 3 punkty, za bramkę, za tych kibiców, którzy byli na stadionie i za miliony innych Albańczyków, którzy całym sercem byli z nami na boisku! Sylvinho: »Zasłużyliście na to, świętujcie i powiniście wrócić z marzeniami« (emotikon siły) Z jednym pragnieniem i jednym celem ku Euro 2024!”