Spis treści
Lilie w pełni kwitnienia to bez wątpienia gwiazdy ogrodowe. Ich duże, barwne, często pięknie pachnące kwiaty górują nad rabatami, przyćmiewając urodą inne rośliny. Niestety, ten wspaniały spektakl nie trwa zbyt długo i po ok. 3-4 tygodniach kwiaty lilii więdną, płatki opadają, a blask lilii gaśnie (długość i terminy kwitnienia mogą się różnić w zależności od gatunku).
Sprawdź: Co robić, żeby lilie pięknie kwitły? Wystarczy zadbać o te 10 rzeczy
Czy obcinać lilie po przekwitnięciu?
Kiedy kwiaty lilii opadną, na rabatach pozostają po nich jedynie wysokie, ulistnione, sztywne pędy, pozbawione kwiatów. Nie są już atrakcyjne, ale jeśli chcemy podziwiać piękne kwiaty lilii w kolejnych sezonach, przez pewien czas musimy pozostawić je na rabacie. Po przekwitnieniu powinniśmy jedynie ściąć kwiatostany lilii (aby roślina nie traciła sił na zawiązywanie nasion), pozostawiając ulistnioną łodygę w spokoju. Będzie ona potrzebna roślinie do odżywienia wyczerpanej kwitnieniem cebuli i wzmocnienia jej przed zimą.
Jeśli bardzo przeszkadza nam widok pozostałych po kwitnieniu lilii pędów, posadźmy rośliny w takim miejscu, aby pędy nie rzucały się w oczy i wtopiły się w tło np. rosnących na dalszym planie zielonych, gęstych krzewów, grupy okazałych bylin lub wysokich traw ozdobnych. Kiedy pędy już zżółkną lub zaschną, możemy ściąć je tuż nad ziemią.
Czy lilie trzeba wykopywać?
Wtedy jednak pojawia się pytanie, co dalej zrobić z roślinami. Czy należy wykopać ich cebule i przechować przez zimę w pomieszczeniu, czy też pozostawić w ogrodzie do następnego roku? Postępowanie z przekwitłymi liliami zależy od tego, jaki gatunek lub odmianę uprawiamy.
Lilie, które mogą zimować w gruncie
Lilie mrozoodporne, które dobrze znoszą nasz klimat, możemy pozostawić w gruncie na zimę i nie wykopywać ich przez kilka, a czasem nawet kilkanaście lat (zwykle wymagają wykopania dopiero wtedy, gdy nadmiernie się zagęszczą, zaczną słabiej kwitnąć lub gdy chcemy je rozmnożyć). Do gatunków odpornych na mróz należą przede wszystkim: lilie azjatyckie i ich liczne mieszańce, lilie z grupy mieszańców trąbkowych oraz mieszańców orienpet (OT), lilia tygrysia, lilia złotogłów, lilia królewska i lilia Henry'ego.
W gruncie może pozostać też lilia biała i bardziej wytrzymałe odmiany z grupy mieszańców longiflorum (LA), jednak ze względu na ich umiarkowaną mrozoodporność, rośliny poleca się solidnie wyściółkować przed zimą grubą warstwą torfu, liści, słomianej sieczki, trocin lub stroiszu.
Kiedy wykopywać lilie?
Jeśli lilie ogrodowe, które mogą zimować w gruncie, wymagają wykopania z innych przyczyn (np. trzeba je odmłodzić lub przenieść w inne miejsce), należy wykopać je wczesną jesienią, zaraz po zaschnięciu liści (wrzesień–początek października) i najlepiej od razu posadzić na nowym stanowisku.
Lilie, które koniecznie trzeba wykopać
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z przepięknymi i bardzo atrakcyjnymi, ale też delikatnymi i wrażliwymi na chłody oraz kaprysy pogody liliami orientalnymi, których cebule po przekwitnieniu i zasuszeniu liści należy wykopać i przechować w chłodnym pomieszczeniu (2-5°C), ułożone pojedynczymi warstwami w ażurowych skrzynkach i przykryte suchym torfem lub trocinami (łatwo wysychają). Do gruntu sadzi się je ponownie wiosną, po minięciu silniejszych przymrozków (kwiecień-początek maja).
Kiedy sadzić lilie w ogrodzie
Jeśli dopiero planujemy uprawę lilii w ogrodzie, na posadzenie ich cebul możemy wybrać kilka terminów:
- Dla lilii mrozoodpornych, które dobrze zimują w gruncie, najlepszym terminem jest wczesna jesień (wrzesień-początek października). Nie należy jednak sadzić roślin zbyt późno, gdyż muszą mieć czas, aby się ukorzenić i przygotować do zimy. Po pierwszych przymrozkach nowo posadzone cebule należy też okryć torfem, trocinami lub liśćmi, aby zapewnić im lepsze zimowanie.
- Lilie ogrodowe możemy też sadzić wiosną (połowa kwietnia-początek maja). Ten termin jest szczególnie odpowiedni dla odmian późno kwitnących. Wiosną na rynku dostępny jest też duży wybór cebul lilii, wiec jest w czym wybierać.
Zobacz też:
Jak głęboko sadzić lilie?
Cebule sadzi się w gruncie na głębokość równą ich trzykrotnej wysokości. Wyjątek stanowi jedynie lilia biała, którą nie tylko należy sadzić dość płytko (zwykle 3-5 cm, wierzchołek powinien wystawać ponad ziemię), ale też w terminie letnim, najlepiej do połowy sierpnia. Kwitnące lilie sprzedawane w donicach, można sadzić do gruntu zaraz po ich zakupie, zarówno wiosną, jak i latem czy wczesną jesienią (odm. mrozoodporne).
Wypoczywaj w ogrodzie
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?