MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Logopedzi z całej Polski przyjechali do Zielonej Góry by zainaugurować obchody 25-lecia Polskiego Związku Logopedów

Zjazd logopedów w Zielonej Górze z okazji 25-lecia Polskiego Związku Logopedów - Palmiarnia Zielonogórska - 9 marca 2024 roku
Zjazd logopedów w Zielonej Górze z okazji 25-lecia Polskiego Związku Logopedów - Palmiarnia Zielonogórska - 9 marca 2024 roku Mariusz Kapała / GL
Polski Związek Logopedów świętuje 25-lecie. Inauguracja obchodów rozpoczęła się w sobotę w Palmiarni w Zielonej Górze. Okazuje się, że nasi logopedzi potrafią wiele. I długo można by o tym opowiadać. Od nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Zielonogórskim uruchomiony zostanie także nowy kierunek studiów – logopedia z neurodydaktyką.

- Zielona Góra kojarzy się z kabaretami, tańcami, żużlem. Chciałbym, żeby także kojarzyła się z logopedami, terapeutami. Dużo się w tej dziedzinie dzieje, a od nowego roku akademickiego 2024/2025 na Uniwersytecie Zielonogórskim zostanie uruchomiony nowy kierunek studiów – logopedia z neurodydaktyką – mówi dr Grzegorz Hryniewicz, neurologopeda. – Chcielibyśmy, by logopeda nie kojarzył się tylko z pracą w przedszkolu i wywoływaniem głosek t, d, r. Pomocy logopedy wymaga wiele osób, a jego działania są interdyscyplinarne. Dotyczą dzieci jak i dorosłych. Dotyczą pedagogiki, psychologii, medycyny, rehabilitacji…
Nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Zielonogórskim - logopedia z neurodydaktyką to studia pierwszego stopnia (stacjonarne i niestacjonarne). Czas trwania studiów: 3 lata (6 semestrów) -licencjat.

O logopedii wczoraj i dziś, najważniejszych wyzwaniach

Z okazji 25-lecia Polskiego Związku Logopedów w sobotę, 9 marca, odbyła się w Palmiarni w Zielonej Górze Ogólnopolska Konferencja Naukowa na temat „Logopedia wobec wyzwań XXI wieku - nowa epoka komunikacji”. W konferencji udział wzięli m.in. przewodnicząca Polskiego Związku Logopedów Milena Stasiak, która mówiła o obecnej koncepcji, wyzwaniach i perspektywach rozwoju logopedii, prof. nadzw. dr hab. Jolanta Panasiuk (Logopedia wobec wyzwań XXI wieku), dr Anna Regner (Metody terapeutyczne wspomagające rozwój komunikacji językowej u dzieci z problemami rozwojowymi), dr Justyna Leszka (Komunikacja z osobami ze spektrum autyzmu- wyzwanie dla osób neurotypowych), Małgorzata Chorążyczewska i Joanna Grabowska-Okraska (Historia Polskiego Związku Logopedów).

Logopedzi pomagają dzieciom i dorosłym

Przypomnijmy, za Ireną Styczek - logopedia to nauka o kształtowaniu prawidłowej mowy, usuwaniu wad wymowy oraz nauczaniu mowy w przypadku jej braku lub utraty.
Logopedzi pomagają dzieciom, jak i osobom dorosłym. Pracują nie tylko w przedszkolach, szkołach, szpitalach czy gabinetach prywatnych. Pomagają osobom z wadami wymowy, jąkaniem, z afazją (utratą zdolności do rozumienia i tworzenia wypowiedzi na skutek uszkodzenia mózgu) czy też po usunięciu krtani.

Przeczytaj także:

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska