Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lotnisko w Babimoście ma już 60 lat! Będzie z tej okazji wielka impreza [ZDJĘCIA]

Redakcja
Lotnisko w Baimoście świętuje swoje 60-lecie. Port lotniczy ma już 40 lat.
Lotnisko w Baimoście świętuje swoje 60-lecie. Port lotniczy ma już 40 lat. archiwum GL
Pierwszym samolotem, który przyleciał do Babimostu 23 czerwca 1977 r., roku był Jak-40. W ten sposób zainaugurowano bezpośrednie i regularne połączenie Babimostu z Warszawą

W sobotę, 30 września, o godz. 11.10 na lotnisku Zielona Góra/Babimost wyląduje samolot z Warszawy. Będzie to nawiązanie do przylotu pierwszego cywilnego samolotu ze stolicy, do którego doszło 23 czerwca 1977 roku. W ten symboliczny sposób rozpoczną się obchody 60-lecia powstania lotniska i 40-lecia Portu Lotniczego Zielona Góra/Babimost. Dodajmy, że przed 40 laty na płycie wylądował Jak-40, a w sobotę zobaczymy latającego w barwach PLL LOT Embraera 175. Samolot można będzie zwiedzić.

Sobotnich atrakcji będzie znacznie więcej. Zapowiadany jest pokaz zabezpieczenia antydronowego ,,Jastrząb”, pokazy działań sił antyterrorystycznych, modeli oraz szybowców, prezentacja umiejętności strażaków, występy orkiestry dętej i grupy koźlarskiej. W grupach można będzie też zwiedzić samo lotnisko. Przewidziane jest też seminarium jubileuszowe m.in. Stanisław Oznarowicz opowie o początkach portu w Babimoście, a przedstawiciele PLL LOT zaprezentują możliwości PLL LOT i najpewniej powiedzą, jakie mają plany związane z Babimostem. Uroczystości zakończą się o godz. 16.00.

Nieprzypadkowo przytoczyliśmy Stanisława Oznarowicza, bo to właśnie on, były dyrektor wydziału komunikacji Urzędu Wojewódzkiego w Zielonej Górze, był inicjatorem powstania portu. Nie było to jednak takie proste. Trzeba było wybudować halę przylotów i odlotów, poczekalnię, bufet, salę dla VIP-ów, drogę kołowania i płytę postojową, zabezpieczyć pomieszczenia dla straży pożarnej i pogotowia oraz znaleźć kilkanaście mieszkań dla obsługi. I wyremontować drogę z Sulechowa do Babimostu, a także zabezpieczyć dojazd do lotniska. Ale wróćmy do dnia dzisiejszego. W sierpniu odleciało z Babi - mostu około 1.600 osób czyli prawie trzykrotnie więcej niż przed rokiem.

Zobacz też wideo: Czy Babimost zyska dodatkowe połączenia?

Marszałek Elżbieta Polak w rozmowie z ,,GL” zapewniała, że port w Babimoście będzie się rozwijał. Już dziś lotnisko ma aktualny certyfikat portu europejskiego i spełnia wymagane standardy.

Mimo to Porty Lotnicze przygotowują się do modernizacji terminalu odlotów oraz parkingów. Terminal ten jest po prostu zbyt mały. Dodatkowo urząd marszałkowski już rozpoczął rozmowy z PLL LOT na temat uruchomienia dodatkowych połączeń z Babimostu do Warszawy. Być może stanie się to już w tym roku.

Program „Dnia Otwartego” w Porcie Lotniczym Zielona Góra/Babimost w dniu 30 września br.

Godz. 10.00 – 11.55 Seminarium Jubileuszowe poświęcone lubuskiemu lotnictwu (terminal przylotów)
Godz. 11.10 Lądowanie samolotu Polskich Linii Lotniczych LOT z Warszawy (płyta lotniska)
Godz. 12.00 – 12.30 Pokaz zabezpieczenia antydronowego „Jastrząb” firmy Hertz Systems (płyta lotniska)
Godz. 12.40 – 13.20 Pokaz działań antyterrorystycznych straży granicznej, straży pożarnej i policji z wykorzystaniem samolotu (terminal przylotów, płyta lotniska)
Godz. 12.00 – 16.00 Wycieczki po lotnisku
Godz. 14.00 – 14.30 Tort urodzinowy z okazji jubileuszu lotniska (terminal odlotów)
Godz. 15.00 Odlot samolotu Polskich Linii Lotniczych LOT do Warszawy
Godz. 11.00 – 16.00:
- Pokazy modeli lotniczych sekcji modelarskiej z Kargowej
- Prezentacja Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej
- Prezentacja szybowców i balonu lotniska przez Aeroklub Ziemi Lubuskiej
- Stoisko promocyjne Portu Lotniczego w Babimoście
- Stoisko informacyjno-promocyjne Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020
- Prezentacja Gminy Babimost
- Stoisko promocyjne Straży Granicznej
- Odlotowa fotobudka
- Losowanie nagród dla dzieci
- Dmuchane atrakcje dla dzieci
- Malowanie twarzy
- Głośne czytanie bajki pt. „Historia pewnego marzenia”
- Warsztaty robienia ekosamolotów i chmurek
- Stoiska gastronomiczne.

Imprezę zainauguruje „Seminarium Jubileuszowe”, które rozpocznie się o godz. 10.00 w nowym terminalu przylotów lotniska. W programie zaplanowano prezentację atutów i możliwości Portu Lotniczego Zielona Góra w Babimoście, krótkie przedstawienie historii powstania portu lotniczego, prezentację oferty Polskich Linii Lotniczych LOT oraz wystąpienie eksperta nt. znaczenia regionalnych portów lotniczych dla rozwoju i dostępności komunikacyjnej regionów. Spotkaniu towarzyszyć będzie prezentacja zdjęć lotniskowych i systemu antydronowego „Jastrząb” firmy Hertz Systems.

Samolot „na żywo”

Pozostałe atrakcje w ramach „Dnia Otwartego” ruszą o godz. 11.00 i potrwają do godz. 16.00. Wydarzenia będą miały miejsce w terminalu odlotów, a także na terenie lotniska. Niebywałą atrakcją będzie możliwość zobaczenia samolotu Polskich Linii Lotniczych LOT, który przyleci z Warszawy o godz. 11.10 i odleci o godz. 15.00. Samolot zostanie wykorzystany do pokazów z udziałem grupy antyterrorystów, straży granicznej i policji, który rozpocznie się ok. godz. 12.40, a następnie - przez nieco ponad godzinę - będzie udostępniony zwiedzającym. Wiadomo już, że samolot przyleci z Warszawy wypełniony do ostatniego miejsca, a bilety na ten dodatkowy rejs sprzedały się w zaledwie dwa dni.

Odlotowe atrakcje

Od godz. 11.00 na placu przed budynkiem terminala odlotów na zwiedzających czekać będą m.in. pokazy modeli lotniczych przygotowane przez sekcję modelarską z Kargowej, a także pokazy szybowców i balonu Aeroklubu Ziemi Lubuskiej. Dla zwiedzających przygotowano odlotową fotobudkę – będzie można zupełnie za darmo zrobić sobie zdjęcie z rekwizytami lotniska. Ok. godz. 14.00 w hali odlotów podzielimy się jubileuszowym tortem z motywem lotniska. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci – na najmłodszych czekać będą dmuchane zjeżdżalnie, malowanie twarzy czy losowanie atrakcyjnych, lotniskowych upominków (w tym biletów lotniczych) przygotowanych przez Port Lotniczy Zielona Góra/Babimost oraz Polskie Linie Lotnicze LOT. Przez cały czas trwania imprezy dzieci będą mogły posłuchać bajki pt. „Historia pewnego marzenia”. Będzie to opowieść o Stanisławie Hausnerze – pilocie, który miał przejść do historii lotnictwa, a jednak został niemal całkowicie zapomniany. Po wysłuchaniu bajki, odbędą się warsztaty robienia ekosamolotów i chmurek. Zaprezentuje się również lotniskowa służba ratowniczo-gaśnicza, która pokaże wóz bojowy, a także straż graniczna. Przez cały czas trwania imprezy ustawione będzie stanowisko, na którym pokażemy odprawę i kontrolę pasażerów. Nie zabraknie stoisk gastronomicznych z ciepłymi posiłkami, słodkościami i napojami.
W ramach „Dnia Otwartego” odbędą się również wycieczki po lotnisku dla czterech grup zorganizowanych, jednak wszystkie miejsca (60 osób) na objazd po lotnisku zostały już zarezerwowane i nie ma już możliwości zapisów.
Podczas jubileuszu, na terenie lotniska, prezentowana będzie wystawa poświęcona inwestycjom zrealizowanym ze środków Funduszy Europejskich, w tym Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020.

Zobacz również: Magazyn Informacyjny Gazety Lubuskiej:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska