MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubuskie dostało miliony na zabytki. Trafią do kilkudziesięciu samorządów w regionie!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Lubuskie samorządy dostały kolejne pieniądze na ratowanie zabytków.
Lubuskie samorządy dostały kolejne pieniądze na ratowanie zabytków. Archiwum GL
Kolejne lubuskie zabytki odzyskają dawny blask. Otrzymały finansowe wsparcie na prace konserwatorskie, restauratorskie czy roboty budowlane. Pieniądze trafią do samorządów, które będą mogły wykonać niezbędne inwestycje oraz zrealizować zadania chroniące obiekty przed degradacją i niszczeniem. Na ten cel otrzymają od kilkunastu tysięcy do nawet kilku milionów złotych.

Rozdzielono pieniądze zabytki

Do województwa lubuskiego na renowację lub odbudowę zabytków trafi w sumie ponad 66 milionów złotych. To fundusze z kolejnej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, w ramach którego w całym kraju przyznano prawie 2 miliardy złotych na realizację ponad 3 tysięcy zadań.

Zabytki to pamięć i piękno, które tworzą naszą tożsamość i poprawiają jakość naszego otoczenia, ale także istotne koło zamachowe polskiej gospodarki. Inwestycje w zabytki, podobnie jak inwestycje w kulturze, są najbardziej efektywne. Dwa etapy rządowego programu odbudowy zabytków to ponad cztery miliardy złotych dofinansowania dla ośmiu tysięcy projektów - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński ogłaszając wyniki kolejnego etapu programu.

W województwie lubuskim jest ponad 7 tysięcy obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Wiele z nich wymaga kosztownych inwestycji. Teraz kolejne zostaną odnowione lub wyremontowane. Niektóre odzyskają dawny blask, a inne komfort użytkowania, bo mieszczą się w nich szkoły, urzędy czy domy kultury. Dzięki przeprowadzonym pracom będą mogły służyć mieszkańcom przez kolejne lata.

Na liście jest wiele inwestycji

Na liście lubuskich zabytków, które doczekają się renowacji znalazło się w sumie ponad 160 obiektów. Najwyższą dotację dostała gmina Górzyca. To prawie 3 miliony złotych na remont Kolegiaty Biskupiej p.w. Matki Łaski Bożej w Górzycy. Ponad 2 miliony złotych trafią do Gorzowa i zostaną przeznaczone na odrestaurowanie kościoła parafialnego p.w. św. Stanisława Kostki i św. Antoniego Padewskiego. Odrestaurowane zostanie także zabytkowe Arboretum w Nietkowie. Na tę inwestycję gmina Czerwieńsk dostała prawie 2 miliony złotych. Ponad milion złotych otrzyma natomiast gmina Bytom Odrzański na remont Ratusza.

Gdzie jeszcze trafią pieniądze?

Wśród inwestycji, który otrzymały finansowe wsparcie znalazły się także: rewitalizacja baszty Bramy Ostrowskiej w Gubinie, odnowienie poszycia dachowego przedszkola w Gliśnie, remont zabytkowej cerkwi w Międzyrzeczu, roboty budowlane przy zabytkowym pałacu w Rokitnicy, remonty zabytkowych kamienic w Strzelcach Krajeńskich oraz renowacja zabytkowego parku w Szczańcu. Jakie jeszcze inwestycje zostaną zrealizowane? Zobacz w galerii:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska