Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubuskie ma dwa nowe rezerwaty. To przyrodnicze klejnoty regionu! Są tam cenne torfowiska i lasy łęgowe

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
W województwie lubuskim powstały dwa nowe rezerwaty przyrody.
W województwie lubuskim powstały dwa nowe rezerwaty przyrody. RDOŚ w Gorzowie
Rezerwaty przyrody to jedne z najcenniejszych obszarów w kraju, które chronią wiele gatunków zwierząt i roślin przed wymarciem. Niestety wiele z nich jest zagrożonych z powodu działalności człowieka. Właśnie dlatego tak ważne jest tworzenie nowych terenów obejmujących obszary zachowane w naturalnym stanie. W regionie niedawno przybyły kolejne takie miejsca.

Cenne torfowiska i lasy bagienne

Pierwszy rezerwat został utworzony w północnej części województwa lubuskiego. Powstał na terenie Nadleśnictwa Smolarz w gminie Dobiegniew. Nazywa się Torfowisko Linkowo i obejmuje ochroną kompleks torfowisk oraz lasów bagiennych w otoczeniu dwóch jezior.

W jego obrębie znalazło się jezioro Linkowo wraz z otaczającymi je szuwarami, mszarami, brzezinami i torfowiskami oraz tereny przyległe do jeziora Linkówko, którego włączenie w obszar rezerwatu jest w planach po zakończeniu jego dzierżawienia. Nowy rezerwat objął ochroną blisko pięćdziesiąt hektarów cennych przyrodniczo terenów - informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie.

Rezerwaty zostały utworzone w gminach Dobiegniew oraz Bojadła i Trzebiechów.
Rezerwaty zostały utworzone w gminach Dobiegniew oraz Bojadła i Trzebiechów. RDOŚ w Gorzowie

Na obszarze, gdzie powstał nowy rezerwat, potwierdzono występowanie stanowisk cennych i chronionych gatunków roślin. Są tam między innymi:

  • torfowce
  • żurawina błotna
  • modrzewnica zwyczajna
  • rosiczka okrągłolistna
  • pływacz drobny
  • turzyca bagienna
  • lipiennik
  • storczyk krwisty

Na terenie gminy Dobiegniew są jeszcze dwa rezerwaty przyrody. To położone w okolicach Starego Osieczna Torfowisko Osowiec oraz Flisowe Źródliska.

To siedlisko łęgów i starorzeczy

Drugim z nowych rezerwatów jest Klenickie Zakole. Znajduje się ono w powiecie zielonogórskim, na terenie w gmin Bojadła i Trzebiechów. Tam ochroną objęto prawie siedemdziesiąt hektarów starorzecza wraz z otaczającymi je lasami łęgowymi.

Celem rezerwatu jest umożliwienie naturalnych procesów przyrodniczych oraz zachowanie obszaru starorzecza. Rezerwat ma służyć celom naukowym i dydaktycznym, umożliwiając obserwację i badanie zmian zachodzących w przyrodzie. Obszar rezerwatu to przede wszystkim siedliska łęgów wiązowo-jesionowych, grądów oraz starorzeczy. Ta różnorodność środowisk stwarza warunki do obserwacji i badania procesów naturalnych, w tym przemian łęgowych zbiorowisk roślinnych - tłumaczy Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie.

Kolejne rezerwaty zostaną powiększone

Na tym jednak nie koniec, bo wkrótce powierzchnia terenów objętych ochroną rezerwatową w województwie lubuskim wzbogaci się o kolejne obszary. Trwają bowiem prace nad powiększeniem rezerwatów przyrody: Jeziora Gołyńskie w gminie Pszczew oraz Nad Młyńską Strugą, który znajduje się na terenie gmin Łęknica oraz Przewóz.

Z inicjatywy Nadleśnictwa Wymiarki, Nadleśnictwa Lipinki oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze w granice rezerwatu przyrody Nad Młyńską Strugą zostaną włączone tereny położone w bezpośrednim sąsiedztwie Nysy Łużyckiej oraz jej dopływu Skrody o łącznej powierzchni około sześćdziesięciu hektarów. Włączany obszar w dużej części porastają dojrzałe drzewostany liściaste tworzące zbiorowiska grądów, łęgów, buczyn oraz dąbrów, ale także dojrzałe bory z miejscowo zachowanymi okazałymi dębami i bukami - informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie.

Powierzchnia rezerwatu przyrody Jeziora Gołyńskie ma natomiast wzrosnąć o ponad jedenaście hektarów. Zamiast obecnych trzech będzie miała ich blisko piętnaście. W województwie lubuskim jest już sześćdziesiąt dziewięć rezerwatów przyrody.

Zobacz również:

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska