Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza polowanie na dziki w Lubuskiem. Zarządzono odstrzał sanitarny

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Rusza odstrzał sanitarny dzików w województwie lubuskim.
Rusza odstrzał sanitarny dzików w województwie lubuskim. Tomasz Dominiak
Do końca czerwca lubuscy myśliwi muszą odstrzelić ponad tysiąc dzików. W akcji uczestniczyć będzie kilkadziesiąt kół łowieckich z naszego regionu. Wszystko z powodu nieustającego zagrożenia afrykańskim pomorem świń.

Zagrożenie wciąż jest realne

U podstaw przerzedzenia stad dzików znalazło się rozporządzenie wojewody lubuskiego. Jest ono odpowiedzią na wniosek wojewódzkiego lekarza weterynarii mówiący o konieczności przeprowadzenia odstrzału sanitarnego. Takie działanie ma doprowadzić do zmniejszenia populacji tych zwierząt w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń.

Odstrzał sanitarny dzików jest narzędziem ograniczającym rozprzestrzenianie się wirusa afrykańskiego pomoru świń, gdyż dziki, charakteryzujące się wysoką tendencją migracyjną, są znaczącym wektorem sprzyjającym szerzeniu się epidemii tej choroby. W związku z tym niezbędne jest zapobieżenie sytuacji, w której populacja tych zwierząt uległaby niekontrolowanemu powiększeniu. Odstrzał sanitarny pełni głównie funkcję prewencyjną. Zapobiega rozprzestrzenianiu się czynnika chorobotwórczego, chroniąc pośrednio zakłady utrzymujące świnie przed wystąpieniem ogniska choroby i powstaniem dużych strat gospodarczych - tłumaczy lek. wet. Joanna Kokot-Ciszewska, Lubuski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Wideo: Spotkanie z dzikiem. Jak się zachować?

od 16 lat

Afrykański pomór świń to szybko szerząca się zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi.

W przypadku wystąpienia choroby w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji. Zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt, przy czym śmiertelność sięga nawet stu procent. Szerzenie się tej jednostki chorobowej to wciąż poważne wyzywanie dla polskiej gospodarki, gdyż wystąpienie ogniska choroby w zakładzie utrzymującym zwierzęta wrażliwe na zakażenie wirusem powoduje olbrzymie straty gospodarcze, związane przede wszystkim z wysokimi kosztami zwalczania choroby - dodaje lek. wet. Joanna Kokot-Ciszewska.

Województwo lubuskie jest jednym z obszarów objętych ograniczeniami. W ubiegłym roku w regionie odnotowano osiem przypadków wystąpienia afrykańskiego pomoru świń wśród dzikich zwierząt.

Ponad tysiąc dzików do odstrzału

W sumie do końca czerwca z ponad stu obwodów łowieckich w regionie zniknie ponad tysiąc dzików. Tylko w samym powiecie gorzowskim myśliwi z czternastu kół łowieckich odstrzelić mają ponad dwieście dzików. W pozostałych powiatach województwa lubuskiego także prowadzone będą odstrzały. Tam mają być jednak mniejsze.

 • na terenie powiatu krośnieńskiego - liczba dzików do odstrzału sanitarnego - 48
 • na terenie powiatu międzyrzeckiego - liczba dzików do odstrzału sanitarnego - 146
 • na terenie powiatu nowosolskiego - liczba dzików do odstrzału sanitarnego - 37
 • na terenie powiatu słubickiego - liczba dzików do odstrzału sanitarnego - 71
 • na terenie powiatu strzelecko-drezdeneckiego - liczba dzików do odstrzału sanitarnego - 180
 • na terenie powiatu sulęcińskiego - liczba dzików do odstrzału sanitarnego - 106
 • na terenie powiatu świebodzińskiego - liczba dzików do odstrzału sanitarnego - 52
 • na terenie powiatu zielonogórskiego - liczba dzików do odstrzału sanitarnego - 107
 • na terenie powiatu żagańskiego - liczba dzików do odstrzału sanitarnego - 43
 • na terenie powiatu żarskiego - liczba dzików do odstrzału sanitarnego - 30
 • na terenie powiatu wschowskiego - liczba dzików do odstrzału sanitarnego - 34

Ale nie tylko polowania wchodzą w zakres akcji. Podczas łowów myśliwi mają za zadanie przeszukać teren pod kątem padłych dzików lub ich szczątków. Jeśli natrafią na padłe zwierzęta zobowiązani są niezwłocznie powiadomić o tym fakcie prowadzącego polowanie, który powinien natychmiast przekazać wiadomość do miejscowego powiatowego lekarza weterynarii.

Co się dzieje z odstrzelonymi dzikami?

W przypadku odstrzału sanitarnego dziki są badane przez powiatowego lekarza weterynarii w kierunku afrykańskiego pomoru świń. Jeżeli odstrzelone zwierzę pozytywnie przejdzie badanie i okaże się, że jego mięso jest zdrowe, to może być użyte na potrzeby koła łowieckiego. Tusze dzików, u których uzyskano dodatni wynik badania w kierunku afrykańskiego pomoru świń zostają natomiast zutylizowane. a terenach leśnych województwa lubuskiego przeprowadzono ocenę liczebności zwierząt (w tym dzików) za pomocą fotopułapek. Przeprowadzony dwa lata temu monitoring liczebności dzików wykazał, że w województwie lubuskim żyje blisko dwanaście tysięcy osobników tego gatunku.

Zobacz również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska