Lubuskie Wawrzyny 2015 przyznane. Lista Laureatów [ZDJĘCIA]

  Lubuskie Wawrzyny 2015 przyznane. Lista Laureatów [ZDJĘCIA]

  (kr)

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Uroczystość rozdania Lubuskich Wawrzynów. Beata Patrycaj Klary - Wawrzyn Literacki i Krzysztof Ireneusz Szmidt - dyplom honorowy
  1/21
  przejdź do galerii

  Uroczystość rozdania Lubuskich Wawrzynów. Beata Patrycaj Klary - Wawrzyn Literacki i Krzysztof Ireneusz Szmidt - dyplom honorowy ©Mariusz Kapała

  W czwartek 25 lutego w Centrum Nauki Keplera Planetarium Wenus w Zielonej Górze wręczono Lubuskie Wawrzyny za 2015 rok. Nagrodę za całokształt otrzymał dziennikarz "Gazety Lubuskiej" Dariusz Chajewski.
  Wawrzyna literackiego zdobyła Beata Patrycja Klary, naukowego Edward Rymar, a dziennikarskiego Michał Szczęch.

  Beata Patrycja Klary otrzymała Wawrzyna za tomik poezji "Obiekty totemiczne" (wydawca: Zaułek Wydawniczy Pomyłka, Szczecin 2015).

  - Nawet nie macie państwo pojęcia, jak się cieszę. Bo to drugi Wawrzyn, który zdobyłam. I on udowadnia, że to, co robię, ma sens.
  Proszę, żebyście czytali moje książki, bo one żyją tak długo, jak ludzie je czytają - powiedziała ze sceny laureatka nagrody literackiej. Chwilę później, już w rozmowie z „GL”, dodała: - Podejrzewałam, że książka ma szansę na nagrodę, bo taka mięsista poezja się podoba. Jest podzielona na trzy części. W pierwszej zawarłam wiersze miłosne. Druga nawiązuje do tragedii w Ruandzie, a trzecia - do poezji Hasiora. Podchodzę do pracy profesjonalnie. Nie jest łatwa. Pisząc książkę nigdy nie wiadomo, czy się spodoba.

  Edwarda Rymara nagrodzono za pracę "Historia polityczna i społeczna Nowej Marchii w średniowieczu (do roku 1535)", (wydawca: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim, Gorzów Wielkopolski 2015".

  Michał Szczęch otrzymal dziennikarskiego Wawrzyna za artykuły prasowe: „Blood and Honour (Mury Polskie)", „Ćwierć miliona ruskich", „Niemiecki las żywi nas. Grzyb to pieniądz", „Wszyscy jesteśmy winni".

  Lista nomonowanych Lubuskiego Wawrzyna 2015

  Organizatorami konkursu są biblioteki wojewódzkie w Gorzowie i Zielonej Górze, a partnerami lubuskie uczenie, związki i stowarzyszenia. W tym roku na konkurs wpłynęło bardzo dużo zgłoszeń: Lubuski Wawrzyn Literacki – 35 książek, Lubuski Wawrzyn Naukowy – 20 publikacji, Lubuski Wawrzyn Dziennikarski – 14 autorów przedstawiło 56 prac.

  Lubuskie Wawrzyny promują literaturę piękną, naukową i popularnonaukową autorów mieszkających na terenie województwa lubuskiego. Konkurs honoruje także dziennikarzy prasy, radia, telewizj i mediów internetowych, twórców najlepszych utworów dziennikarskich odnoszących się do obszaru województwa lubuskiego - informują organizatorzy.

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018