Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ludzie czekają na mieszkania komunalne

Leszek Kalinowski
W tym pokoszarowym budynku powstaną 42 mieszkania, które w dużej mierze pozwolą rozwiązać problem braku lokali w mieście
W tym pokoszarowym budynku powstaną 42 mieszkania, które w dużej mierze pozwolą rozwiązać problem braku lokali w mieście fot. Marek Marcinkowski
Listy oczekujących na mieszkania wciąż są długie. Gminy szukają też lokali dla osób, mających eksmisję. Problem, choć w części, ma być niedługo rozwiązany.

- Rozumiem, że jest wiele spraw do załatwienia. Że trzeba myśleć o inwestorach, ale przecież ludzie muszą też gdzieś mieszkać - napisał do nas Jan Szerc z Krosna. - Tyle się mówi o lokalach socjalnych, mieszkaniach i co? Chciałbym usłyszeć jakieś konkrety.

W krośnieńskim budżecie 2009 roku znalazły się dwie inwestycje mieszkaniowe. Pierwsza dotyczy adaptacji budynku po byłym hotelu przy ul. Chrobrego, druga - zagospodarowania pokoszarowego obiektu przy ul. Piastów.

- To pozwoli w ciągu dwóch lat pozyskać 54 mieszkania - mówi burmistrz Krosna Andrzej Chinalski. - W byłym hotelu chcemy utworzyć 12 lokali socjalnych, a w budynku pokoszarowym - 42 mieszkania komunalne.

Lokal na sprzedaż

Czy będzie można kupić sobie jakiś dach nad głową? Burmistrz nie ma wątpliwości. Lokale nie zostaną przekazane na sprzedaż. Tym bardziej że będą one realizowane przy udziale funduszy unijnych. A Unia Europejska zabrania takich praktyk. Mieszkania bowiem mają służyć najbardziej potrzebującym, mającym problemy finansowe.

Na zagospodarowanie hotelowca miasto chce pozyskać pieniądze z Banku Gospodarstwa Krajowego, zaś na obiekt przy ul. Piastów w ramach rewitalizacji obszarów powojskowych. Koszt remontu byłego hotelu to ok. 1,4 mln zł, a pokoszarowego budynku - 6,7 mln zł.

Oby jeszcze lepiej

Gubin także boryka się z problemem braku lokali socjalnych i mieszkań komunalnych. Na swój dach nad głową czeka 100 rodzin. Szukając rozwiązań, jeszcze przed końcem ub. r. miasto kupiło 10 mieszkań od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Zostali do nich przeniesieni gubinianie z mieszkań komunalnych. Te zaś staną się niebawem lokalami socjalnymi. Kupione mieszkania są dwu i trzypokojowe, mają 50-60 m kw.

- Mamy wiele wyroków sądowych o eksmisję, ale do tej pory nie mieliśmy gdzie umieszczać wskazywanych przez Temidę mieszkańców - zauważa burmistrz Bartłomiej Bartczak.
I te posunięcia jednak nie zaspokoją mieszkaniowych potrzeb.
- Potrzebujemy 41 lokali socjalnych, 15 - komunalnych, 28 - eksmisyjnych i 27 - tymczasowych - wylicza wiceburmistrz Justyna Karpisiak.

Miasto musi więc nadal szukać kolejnych rozwiązań problemu. - Poza tym ważną dla nas sprawą jest to, by 60. rodzinom udało się przedłużyć umowy z Wojskową Agencją Mieszkaniową - podkreśla burmistrz.- Mam nadzieję, że wykupią te mieszkania za 10 procent wartości, jak to wynika z przepisów. Właśnie piszę wniosek i proszę ministra, by tak się stało.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska