Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ludzie uciekają z orkiestry. Boją się o swoją przyszłość

Tomasz Hucał 68 377 02 20 [email protected]
Wojska Lądowe zapewniają, że orkiestra wojskowa w Żaganiu nadal będzie istnieć. Ale jak poradzi sobie bez dwunastu muzyków?
Wojska Lądowe zapewniają, że orkiestra wojskowa w Żaganiu nadal będzie istnieć. Ale jak poradzi sobie bez dwunastu muzyków? Małgorzata Trzcionkowska
Dwunastu z 26 członków orkiestry wojskowej złożyło ostatnio wypowiedzenia z pracy. - Boimy się o naszą przyszłość. Do dziś nie wiadomo co dalej z emeryturami mundurowymi, czy dodatkami na mieszkania - tłumaczą swoją decyzję.

- W mediach tyle mówi się o zmianach ustawy o emeryturach mundurowych. Na dodatek pojawia się mnóstwo informacji na temat zmian w sposobie naliczania odprawy mieszkaniowej. Boimy się o naszą przyszłość. O to, że stracimy pieniądze i część przywilejów emerytalnych - mówią nam anonimowo członkowie orkiestry, którzy złożyli wypowiedzenie.
Aż dwunastu z grupy 26 muzyków postanowiło iść na wojskową emeryturę. - Do pełnej emerytury zostało mi tylko kilkanaście miesięcy. Teoretycznie mógłbym się jeszcze przemęczyć w koszarach, ale dostałbym zaledwie sto złotych więcej. Dlatego uważam, że nie warto - mówi nam anonimowo kolejny muzyk. - Poza tym nikt mi nie zagwarantuje, że za pół roku nie będę musiał z członka orkiestry stać się pancerniakiem i jeździć czołgiem - dodaje.

Obecnie wszystkie orkiestry wojskowe w Polsce, a jest ich dziesięć, są bezpośrednio podległe Dowództwu Wojsk Lądowych. - Przyznaję, że grupa żołnierzy z żagańskiej orkiestry złożyła wypowiedzenia - potwierdza rzecznik DWLąd ppłk Tomasz Szulejko. - To ich decyzja. Jesteśmy w zawodowej armii i takie rzeczy mogą się w niej wydarzyć. Nie trzeba też podawać przyczyny wypowiedzenia. Choć przyznaję, że sporo jest plotek, które mogą działać na ludzkie myślenie.
Oficer prasowy DWLąd zapewnia też, że nikt nie rozwiąże z tego powodu orkiestry. Zapytany o jej przyszłość odpowiada: - Moim zdaniem jest świetlana. Żołnierze mają sześciomiesięczny okres wypowiedzenia, dlatego kadrowcy mają czas na uzupełnienie jej składu - podkreśla ppłk Szulejko.

Wracając do obaw żołnierzy. O zmiany w ustawie emerytalnej i naliczanie odprawy mieszkaniowej zapytaliśmy w odpowiednich instytucjach. - Po raz kolejny informuję, że Ministerstwo Obrony Narodowej nie planuje i nie przygotowuje żadnych zmian dotychczasowych zasad naliczania odpraw mieszkaniowych związanych z odejściem ze służby - podkreśla rzecznik ministra obrony narodowej Janusz Sejmej.
Rzecznik przyznaje, że trwają prace rządowego zespołu do spraw reformy emerytalnej służb mundurowych, ale... - Projektowane zmiany w żaden sposób nie będą dotyczyły obecnie służących żołnierzy - przekonuje J. Sejmej.
O odprawach mieszkaniowych wypowiada się także prezes Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. - Nie ma planów zmiany sposobu wyliczania wysokości odprawy mieszkaniowej. - pisze w oświadczeniu Michał Świtalski. - Przypomnę, że nowe, znacznie wyższe niż dotychczas kwoty odprawy mieszkaniowej obowiązują od 1 lipca 2010 roku.
- Ale nikt nam nie zagwarantuje, że orkiestry nie zostaną całkowicie zlikwidowane - podkreślają wojskowi muzycy.
- Nie ma takich planów - zapewnia podpułkownik Tomasz Szulejko.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska