Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lumel rośnie w siłę! Dzięki nowej inwestycji w mieście powstaną kolejne miejsca pracy

Maciej Dobrowolski
Naprzeciwko siedziby Lumelu w spalonym lesie powstanie ośrodek badawczo-rozwojowy oraz centrum rekreacyjne dla pracowników firmy.
Naprzeciwko siedziby Lumelu w spalonym lesie powstanie ośrodek badawczo-rozwojowy oraz centrum rekreacyjne dla pracowników firmy. Mariusz Kapała
Dinesh Musalekar, prezes Lumel Zielona Góra, oraz prezydent Janusz Kubicki wspólnie zaprezentowali nową inwestycję, którą Lumel zrealizuje w strefie gospodarczej Spalony Las.

- Lumel jest firmą, która związana jest z Zieloną Górą od wielu lat. Cieszę się, że w ostatnim okresie przedsiębiorstwo intensywnie się rozwija i rośnie w siłę. Wkrótce w „spalonym lesie” Lumel zrealizuje kolejną ważną inwestycję. Naprzeciwko obecnego zakładu firma wybuduje dwa nowe obiekty. W jednym powstanie nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy, natomiast drugi będzie centrum rekreacyjnym dla wszystkich pracowników Lumelu - mówi Janusz Kubicki. - Dla mnie jest to szczególnie ważna sprawa, bowiem jeszcze kilka lat temu rozmawialiśmy o tym, czy Lumel w Zielonej Górze przetrwa. Pamiętam, że w tamtym okresie wiele osób było zaniepokojone faktem, że firmę przejmują nowi właściciele. Okazało się, że te obawy były nieprawdziwe.

Jak przedstawiają się najbliższe plany firmy?

Więcej o najbliższych planach Lumelu wypowiedział się prezes Dinesh Musalekar: - Jesteśmy obecnie firmą międzynarodową, posiadamy biura w Niemczech, Rosji, Arabii Saudyjskiej oraz Indiach. Rośniemy w siłę zarówno pod względem kapitałowym jak i technologicznym - twierdzi prezes Musalekar. - W Zielonej Górze zatrudniamy około 550 pracowników. W nowym ośrodku pracę znajdzie kolejne 150 osób. Będziemy starali się przyciągnąć zarówno inżynierów, specjalistów od elektroniki jak i projektantów. Prace budowlane chcielibyśmy rozpocząć jak najszybciej tak, aby nowa siedziba Lumelu była gotowa już w 2019 roku. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniesie około 30 mln zł.

Co warto podkreślić, oprócz ośrodka badawczo-rozwojowego, firma zamierza zainwestować w warunki socjalne swoich pracowników. Drugi z budynków, który powstanie na terenie strefy w spalonym lesie będzie przeznaczony wyłącznie do celów rekreacyjnych. Powstaną tam korty, boiska oraz strefy relaksu. Wstępnie ustalono, że sportowy obiekt będzie nosił nazwę Lumel Arena. - To ewenement w naszym mieście. Zachęcałbym lokalne firmy, aby szły w kierunku podobnych rozwiązań przeznaczonych dla pracowników. Byłoby świetnie, gdyby to przerodziło się w nowy trend - uważa prezydent Kubicki.

Lumel potrzebuje wykształconych pracowników

Obecnie Lumel posiada dwa zakłady w Zielonej Górze. Pierwszy związany z przemysłową elektroniką znajduje się przy ul. Sulechowskiej. Drugi odpowiadający za produkcję i obróbkę odlewów wysokociśnieniowych ze stopów aluminium zlokalizowano w spalonym lesie przy ul. Słubickiej. Po wybudowaniu ośrodka badawczo-rozwojowego poziom zatrudnienia sięgnie około 700 etatów. Aby pozyskać odpowiednią liczbę wykwalifikowanych pracowników, firma intensywnie współpracuje z Uniwersytetem Zielonogórskim oraz posiada klasy patronackie w miejskich szkołach. Kolejne inwestycje w Zielonej Górze świadczą o tym, iż Lumel na dobre rozgościł się w naszym mieście.

- Mam nadzieję, że spotkamy się za kilka lat na kolejnej konferencji prasowej i będziemy mogli porozmawiać o tym, że Lumel wybuduje następny zakład przemysłowy w naszym mieście. Istnieją pomysły, aby w przyszłości przenieść produkcję przy ul. Sulechowskiej na strefę. Dzięki temu zabytkowe budynki w tamtym miejscu mogłyby zostać wykorzystane w innym celu. Na razie jest jednak za wcześnie, aby o tym mówić - uważa Janusz Kubicki. Prezydent miasta uważa, że przedsiębiorstwo jest obecnie na dobrej drodze do rozwoju. - Miałem przyjemność oglądać jak wygląda fabryka Lumelu wewnątrz. To naprawdę robi wrażenie! - mówi.

Przy okazji spotkania z dziennikarzami Dinesh Musalekar był pytany, czy firma nie obawia się wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej. Lumel prowadzi interesy na tamtejszym rynku, zachodzi więc pytanie, czy nie odbije się to na kondycji firmy. - Działamy w określonych branżach. W tym momencie nie widzimy większego problemu w Brexicie, nasz biznes jest bezpieczny - zapewnia prezes.

Zobacz również: Magazyn Informacyjny "Gazety Lubuskiej"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska