Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łupki - pałac i zabytkowy gołębnik koło Wlenia

Zbigniew Janicki
fot. Zbigniew Janicki / GL
Pałac Lenno w Łupkach jest własnością Belga, który z pietyzmem odtwarza wspaniałości rezydencji. Jest to doskonała przystań przed samym wejściem na górujący w okolicy zamek.

W okolicy Wlenia jest wiele atrakcji do zwiedzania. W jaki sposób to wszystko zobaczyć? Wystarczy korzystać ze szlaków, a jest ich kilka: Euroregionalny Turystyczny Szlak Rowerowy "Dolina Bobru", Szlak Wygasłych Wulkanów i Szlak Zamków Piastowskich. Na trasie turystycznej znajduje się np. Park Krajobrazowy Doliny Bobru z wiekowymi kamieniołomami i sztolniami po eksploatacji złota. Występują tam jedne z najciekawszych okazów skał na Pogórzu Izerskim. W ciekawostki obfituje Rezerwat Przyrody Góra Zamkowa nad Wleniem.

Bardzo interesującym zakątkiem jest też wieś Łupki. Intrygujące są okoliczności jej powstania. Niegdyś w okolicach wleńskiego wzgórza zamkowego były trzy osady, w 1946 r. zostały przekształcone w jednolitą pokaźną miejscowość - stolicę gminy w latach 1945 - 1954. Obecnie Łupki znajdują się w gminie Wleń (pow. lwóweckim, woj. dolnośląskim). Najstarsza część datowana jest na co najmniej X w., a wiąże się z powstaniem grodu. Pod koniec XII w. rozpoczęto budowę zamku, którego ruiny na wzgórzu zachowały się do dzisiaj.

Z ulicy na zamek prowadzi dróżka, a zaraz na początku stoi pomnik barona von Grunfeld, który został wykonany przez Johanna Gottfrieda Schadow, znanego twórcy kwadrygi na Bramie Brandenburskiej. Nieco dalej warto zatrzymać się w pałacu z pawilonem ogrodowym i gołębnikiem, skąd można podziwiać piękne widoki, a przy dobrej pogodzie nawet Śnieżkę.

Średniowieczne pozostałości

W pałacu znajduje się restauracja ze swojskim jedzeniem. Obiekt można zwiedzić, jest to ciekawy okaz w stylu francuskiego baroku. W XIII w. była w tym miejscu siedziba rycerska. Do dzisiaj zachowały się fragmenty budowli z tamtego czasu. Na uwagę zasługuje skrzydło wschodnie, postawione na gotyckiej piwnicy. Także jedno z pomieszczeń prawdopodobnie pochodzi z czasów średniowiecza. W ostatnich latach, na terenie dziedzińca zostały odkryte resztki średniowiecznych murów.

Przebudowa nastąpiła w XVI i ponownie w XVIII w. Pałac wówczas radykalnie zmienił swój wygląd. Dawna wieża znalazła się w budynku. Renesansowy charakter zachował dziedziniec z herbami rodów śląskich: Czedlitz, Gersdorf, Gotschen, Bindeman, Seidlitz, Kelbichen i Ratzke. Nad tablicami herbowymi znajdował się herb z Orłem Piastowskim. Został jednak skradziony na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. W 1987 r. zniknął także herb rodu d'Arle.

Różne komnaty

Budynek składa się z bryły głównej i bocznych skrzydeł. Każde z nich przykryte jest innym dachem, początkowo dachówką ceramiczną. Ozdoby stanowiły liczne okienka, tzw. "wole oka". Podczas remontu, w latach 90-tych XIX w. dachówka została zastąpiona występującym w okolicy łupkiem grafitowym. W najbardziej reprezentacyjnej południowej części dachu łupek ułożony został w kolorowe wzory. Jeszcze w latach powojennych, od strony parku istniała urokliwa drewniana weranda z witrażami, także pokryta łupkowym dachem. Z tej strony parku była niewielka fontanna, ceniona za wygląd i praktyczna w upalne dni.

Pałac wygląda bardzo ciekawie od zewnątrz, nie mniej ciekawy jest w środku. W minionych czasach każda komnata miała swoją własną unikalną nazwę, jak np. "Komnata Kredensowa", "Pokój Dziecięcy", "Rollstube". Znajdował się także dla gości "Pokój Gościnny", nazywany "Garderobą". Na pierwszym piętrze była zimowa jadalnia nazywana "Pokojem Zimowym". To najcieplejsze pomieszczenie w pałacu. Niektóre z komnat zostały przedzielone ścianami na mniejsze pokoje. Obecnie trwa renowacja pomieszczeń, co nie stoi na przeszkodzie, aby zobaczyć jak dawniej żyli właściciele Łupek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska