Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Magister zamiast doktora, a apteka jak przychodnia

Redakcja
Ministerstwo zdrowia zamierza wprowadzić przepisy zakładające, że część farmaceutów będzie się również opiekowała pacjentami.
Ministerstwo zdrowia zamierza wprowadzić przepisy zakładające, że część farmaceutów będzie się również opiekowała pacjentami. Łukasz Kasprzyk
Farmaceuta pierwszego kontaktu ma uzdrowić podstawową opiekę zdrowotną.

- Taka opieka, to bardzo dobry pomysł. Wiele razy coś nam dolega, z czym na pewno nie trzeba iść do lekarza, a można by się poradzić właśnie zaufanego farmaceuty - mówi gorzowianka Halina Bloch.

Ministerstwo zdrowia zamierza wprowadzić przepisy zakładające, że część farmaceutów będzie się również opiekowała pacjentami. Jak dowiedzieliśmy się w ministerstwie, na razie nie zakończyły się jeszcze prace roboczego zespołu do spraw opieki farmaceutycznej (są one na etapie omawiania założeń koncepcyjnych i analiz). Nie można więc jeszcze powiedzieć, kiedy przepisy te wejdą w życie i na czym dokładnie opieka farmaceutyczna będzie polegać.

- Ale na pewno będzie to korzystne dla pacjentów. Takie rozwiązania już od dawna funkcjonują na Zachodzie - mówi Ryszard Kiedrowski, prezes Lubuskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Zielonej Górze. Korzyść dla pacjentów, to choćby możliwość sprawdzenia czy leki, które przyjmują nie wchodzą z sobą w interakcję groźną dla zdrowia.

- Leczymy się u różnych lekarzy. Każdy przepisuje medykamenty ze swojej specjalizacji i nie ma kto weryfikować tej listy - tłumaczy R. Kiedrowski.

Farmaceuci od wielu lat zresztą starają się o wprowadzenie w naszym kraju tzw. opieki farmaceutycznej. Aptekarze wskazują, że w świetle obecnych przepisów ich rola sprowadzana jest jedynie do sprzedaży lekarstw z wypisanych recept i proponowania tańszych zamienników medykamentów. Są tylko sprzedawcami, a do tego nie są potrzebne lata nauki. Proponowane przepisy mogły by zatem podnieść rangę i rolę farmaceutów.

Jak ma to wyglądać w praktyce? W aptece byliby wyznaczeni farmaceuci, którzy mogliby sprawować taką opiekę nad pacjentem. Musiałoby być też pomieszczenie, w którym pacjent i farmaceuta będą mogli swobodnie porozmawiać. Tam osoba chcąca korzystać z opieki farmaceutycznej (która zarejestruje się w aptece i podpisze oświadczenie, że godzi się na przekazanie danych) powinna przedstawić swój stan zdrowia, jaką dietę stosuje, jak wygląda jego leczenie i jakie leki zażywa.

Więcej w papierowym wydaniu "Gazety Lubuskiej" w poniedziałek 15 lutego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska