MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Majątek małżonków

Grażyna Mazurek
To co otrzymałeś w spadku jest tylko twoje, chyba że spadkodawca inaczej postanowił
To co otrzymałeś w spadku jest tylko twoje, chyba że spadkodawca inaczej postanowił rys.Tomasz Wilczkiewicz
Rodzice podarowali mi auto. Czy żona ma do niego prawo. Ożeniłem się mając kawalerkę. Czy należy ona również do mojej żony?

Na pytania Czytelników dotyczące sytuacji majątkowej małżonków odpowiada adwokat Piotr Sobański.

Hipoteka na mieszkaniu

  • Czy mogę obciążyć hipoteką wspólne mieszkanie moje i męża bez jego zgody?
    - Nie, gdyż w świetle art. 37 par. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (k.r.o.), zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania czynności prawnej prowadzącej do obciążenia nieruchomości stanowiącej majątek wspólny. Dotyczy to także hipotek.

    Auto dla teściów

  • Żona darowała teściom nasz wspólny samochód. Poza tym pojazdem nie mamy żadnego majątku. Czy ta umowa jest ważna? Nie uprzedziła mnie wcześniej.
    - Zgodnie z art. 37 par. 1 pkt 4 k.r.o., zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania darowizny z majątku wspólnego, z wyjątkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych. W zaistniałej sytuacji nie można mówić o tym, że darowizna ta była drobną, zwyczajowo przyjętą. W razie braku uprzedniego wyrażenia zgody, jak wynika z art. 37 par. 2 k.r.o. ważność umowy, która została zawarta przez jednego z małżonków bez wymaganej zgody drugiego, zależy od potwierdzenia umowy przez drugiego małżonka.

    Zezwolenie sądu

  • Mamy czworo dzieci. Mąż nie zgadza się na kupienie większego samochodu. Jest okazja, żeby sprzedać stary. Co robić? Uważam, że jest on potrzebny dla naszej rodziny, gdyż w naszym aucie jest miejsce na cztery osoby, nie na sześć.
    - Jak wynika z art. 39 k.r.o., jeżeli jeden z małżonków odmawia zgody wymaganej do dokonania czynności, albo jeżeli porozumienie z nim napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, drugi małżonek może zwrócić się do sądu o zezwolenie na dokonanie czynności. Należy pamiętać, że sąd udziela zezwolenia, jeżeli dokonania czynności wymaga dobro rodziny. Dlatego sąd przeprowadza wszechstronną analizę wszystkich okoliczności związanych z planowanym zakupem.

    Kawalerka od rodziców

  • Przed ślubem nabyłem kawalerkę od rodziców. Mamy mieszkanie z żoną, w którym mieszkamy, kupione już w związku małżeńskim. Żona twierdzi, że ta kawalerka też jest wspólna. Czy ma rację?
    - Nie ma racji, gdyż zgodnie z art. 33 pkt 1 k.r.o. do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej, a kawalerka została kupiona jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego.

    Samochód męża

  • Rodzice podarowali mi samochód na wyłączność już podczas trwania małżeństwa. Za pieniądze ze sprzedaży samochodu kupiłem inny samochód. Czy on jest mój czy wspólny z żoną?
    - Zgodnie z art. 33 pkt 2 k.r.o., do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przez darowiznę, chyba że darczyńca inaczej postanowił. Ponadto, zgodnie z art 33 pkt 10 k.r.o., do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Samochód ten należy do osobistego majątku męża.

    Ustali sąd

  • Pozostając w związku małżeńskim, 10 lat temu kupiłem motocykl. Żona uważa, że jest on wspólny. Ja uważam, że jest mój. Chcę go sprzedać. Czy jest za późno na ustalenie do kogo on należy?
    - Możliwe jest sądowe ustalenie odrębności majątku nawet po 20 latach małżeństwa. Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie 5 października 2006 r. w sprawie VI ACa 267/06. Generalna zasada jest wprawdzie taka, że majątek nabyty w trakcie małżeństwa jest wspólny, jednakże domniemanie to można obalić w procesie o ustalenie.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska