Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Makieta dworca to prawdziwy hit muzeum w Międzychodzie

Dariusz Brożek 95 742 16 83 [email protected]
Makieta jest dziełem Ryszarda Pyssy z Poznania, który pochodzi z Międzychodu. Mówi, że wychował się na stacji.
Makieta jest dziełem Ryszarda Pyssy z Poznania, który pochodzi z Międzychodu. Mówi, że wychował się na stacji. fot. Dariusz Brożek
Model dworca przyciąga do muzeum tłumy mieszkańców. Wystawa cieszy się rekordową frekwencją. Jutro zostanie zdemontowana i wywieziona na targi modelarskie do Poznania.

Jedyna w kraju makieta dworca kolejowego jest dziełem Ryszarda Pyssy. Pracował nad nią trzy lata razem z pasjonatami kolejnictwa z Poznańskiego Klubu Modelarstwa Kolejowego. Od kilku tygodni niczym magnes przyciąga mieszkańców do muzeum. Wystawę obejrzała rekordowa liczba zwiedzających. Zdaniem Artura Paczesnego z muzeum, to hit ostatnich lat.

- Ludzie bardzo interesują się kolejnictwem. Być może dlatego, że kolej odeszła już do historii - wzdycha muzealnik.

Przez ponad sto lat kolej była jednym z filarów rozwoju miasta. Dworzec wybudowano w 1888 r. W latach 60 i 70. minionego wieku pracownicy kolei byli prawdziwą potęgą. Mieli orkiestrę, klub sportowy, ośrodek kultury i przychodnię lekarską. Przychodnią kierował dr Krzysztof Borkowski, który udostępnił organizatorom wystawy cześć jej wyposażenia. Zaznacza, że kolejarze byli wtedy jedną z najliczniejszych grup zawodowych.

Byli kolejarze ofiarowali na wystawę swoje mundury, bilety i legitymacje. To historyczne już eksponaty, gdyż w latach 90. dworzec przestał być jednym z najważniejszych obiektów publicznych. Polskie Koleje Państwowe zaczęły likwidować połączenia pasażerskie, ostatnie zamknięto w 1999 r.

Wychował się na dworcu

W oficjalnym komunikacie była mowa o "zawieszeniu przewozów", ale w Międzychodzie nikt nie wierzy, że zostaną one przywrócone. Mieszkańcy pisali protesty, domagali się szynobusów, ale ich starania zakończyły się fiaskiem. Z linii do Międzyrzecza i Skwierzyny korzystają tylko składy towarowe.

- Jutro wystawa zostanie zdemontowana. To ostatnia szansa, żeby ją zobaczyć - mówi A. Paczesny.

Autor makiety mieszka w Poznaniu, gdzie jest dyrektorem Zespołu Szkół Komunikacyjnych, przy którym działa kierowany przez niego klub modelarzy. Urodził się i wychował w Międzychodzie. Makietę wykonał w skali 1 do 87. Odtworzył wszystkie detale stacji kolejowej. - To majstersztyk - mówi z podziwem Tadeusz Środecki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska