Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masaż: cudowna moc dotyku

Ilona Kaczmarek
Masaż klasyczny to najbardziej popularny ze wszystkich rodzajów
Masaż klasyczny to najbardziej popularny ze wszystkich rodzajów fot. Bartłomiej Kudowicz
Poprawia krążenie krwi, przyśpiesza wchłanianie się krwiaków pourazowych, przemianę materii, odżywia i upiększa skórę.

HISTORIA

HISTORIA

Masaż jest jedną z najstarszych dziedzin wiedzy lekarskiej. Wywodzi się z Indii i Chin, gdzie wchodził w zakres rytuału religijnego. Już 3.000 lat p.n.e. odnotowano w dziele chińskim Kung-Fu wzmiankę o leczeniu za pomocą masażu.

W okresie medycyny sakralnej kapłani zalecali jego stosowanie w czasie spełniania obrzędów, które były częścią kultu religijnego i jednocześnie miały znaczenie lecznicze. Nie był to masaż w dzisiejszym tego słowa znaczeniu, ale z tych zabiegów rozwinął się wiele lat później masaż zwany klasycznym.

Grecy i Rzymianie rozumieli wartość masażu i stosowali go jako zabieg leczniczy, sportowy i kosmetyczny.

Ręce masażysty pomogą nam zwalczyć stres i poprawią samopoczucie.

Masaż klasyczny to zespół różnych wykonywanych technik, które przez powierzchnię ciała działają na skórę, tkankę podskórną, mięśnie, torebki i wiązadła stawowe, a także na układ krążenia, nerwowy, nawet na narządy wewnętrzne. Rodzajów masażu jest wiele.

W gabinecie możesz poprosić o zabieg relaksacyjny, pobudzający, leczniczy, kosmetyczny czy sportowy. Różnią się one technikami stosowanymi podczas ich wykonywania.

Dla każdego

- Przed rozpoczęciem zabiegu przeprowadzam dokładny wywiad z pacjentem - mówi Agnieszka Jarosińska, technik masażysta z Zielonej Góry. - Pytam o wiek, wykonywany zawód, przebyte choroby, kobiety o ciążę i miesiączkę. Takie wstępne rozpoznanie jest bardzo ważne, pozwala dostosować rodzaj masażu dokładnie do potrzeb pacjenta.

- Wstępna rozmowa jest niezbędna, aby dobrze dobrać rodzaj zabiegu i nie wyrządzić komuś krzywdy - przekonuje masażystka. Mocniej masuje się mężczyzn, delikatniej kobiety. Dwa najpopularniejsze rodzaje masażu to relaksacyjny i pobudzający. Różnią się one techniką.

- Na przykład dla osób, które wykonują pracę fizyczną, a więc fryzjerów czy sprzedawców doskonały będzie masaż intensywniejszy, który dobrze wpłynie na obolałe po całym dniu mięśnie. Osoby spędzające cały dzień za biurkiem wymasowane zostaną delikatniej, masaż będzie bardziej rozluźniający, relaksacyjny, ze szczególnym uwzględnieniem odcinka szyjnego kręgosłupa - tłumaczy.

Na zdrowie

Technik wykonywania masażu klasycznego jest kilka. Są to: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, uciski, wibracje, roztrząsanie, rolowanie, oklepywanie. - Masaż zawsze rozpoczynamy i kończymy głaskaniem. Dobrze jest natłuścić dłonie olejkiem, aby dłonie łatwiej posuwały się po skórze - mówi Agnieszka Jarosińska.

- Masaż pleców zawsze zaczynamy od kości krzyżowej obejmując cały kręgosłup, przesuwamy dłonie w kierunku głowy, zahaczamy o ramiona i biernie wracamy w liniach pachowych. Wtedy nie masujemy, tylko delikatnie, wzdłuż ciała, cofamy dłonie z powrotem do kości krzyżowej - wyjaśnia. Żeby zabiegi przyniosły efekt, musimy skorzystać z 10-15 masaży.

Cudowne działanie

Prawidłowo wykonany masaż powoduje podwyższenie temperatury skóry. Pod wpływem dotyku dochodzi do przekrwienia masowanego obszaru ciała, tkanki podskórnej i mięśni, zwiększa się szybkość przepływu krwi.

- Masaż powoduje szybsze dostarczenie tkankom niezbędnych substancji odżywczych. Dzięki niemu następuje szybsze usuwanie zbędnych produktów przemiany materii oraz obniżenie napięcia mięśniowego. Jest to związane z podwyższeniem temperatury w masowanych tkankach - tłumaczy Jarosińska.

Zabieg przyspiesza nasz wypoczynek po wysiłku fizycznym.

W jakiej kolejności odbywa się masaż klasyczny

Masaż: cudowna moc dotyku
fot. Bartłomiej Kudowicz

(fot. fot. Bartłomiej Kudowicz)

1 Masaż pleców rozpoczyna się głaskaniem od kości krzyżowej wzdłuż kręgosłupa

Masaż: cudowna moc dotyku
fot. Bartłomiej Kudowicz

(fot. fot. Bartłomiej Kudowicz)

2 Masowanie idzie w kierunku ramion, delikatnie głaszczemy

Masaż: cudowna moc dotyku
fot. Bartłomiej Kudowicz

(fot. fot. Bartłomiej Kudowicz)

3 Biernie wracamy w liniach pachowych do kości krzyżowej

Masaż: cudowna moc dotyku
fot. Bartłomiej Kudowicz

(fot. fot. Bartłomiej Kudowicz)

4 Czterema palcami rozcieramy mięśnie przykręgosłupowe

(fot. fot. Bartłomiej Kudowicz)

5 Przesuwamy dłoń wyżej, w stronę karku

(fot. fot. Bartłomiej Kudowicz)

6 Na końcu palcami delikatnie rozcieramy mięśnie karku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska