Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura w powiecie żarskim i żagańskim

Aleksandra Łuczyńska 68 363 44 60 [email protected] Małgorzata Trzcionkowska 518 135 502 [email protected]
Agata Łach, uczennica ZSOiT w Żarach z zadowoleniem ogląda swoje świadectwa. - Najbardziej bałam się matematyki i rzeczywiście nie poszło mi najlepiej, ale cieszę się, że zdałam - mówi.
Agata Łach, uczennica ZSOiT w Żarach z zadowoleniem ogląda swoje świadectwa. - Najbardziej bałam się matematyki i rzeczywiście nie poszło mi najlepiej, ale cieszę się, że zdałam - mówi. fot. Aleksandra Łuczyńska
W Zespole Szkół Zawodowych w Szprotawie, na maturze poległo aż 84 uczniów. Nie poradzili sobie z matematyką i językiem angielskim. W ZSZ w Lubsku zdali wszyscy, ale do egzaminu przystąpiło zaledwie 8 osób.

Agata Łach, absolwentka żarskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych świadectwo dojrzałości odebrała w środę. Z wyników, jak zapewnia, jest zadowolona. - Dla mnie najważniejsze jest to, że zdałam. Bałam się trochę matematyki, ale na szczęście się udało. Myślałam, że gorzej mi pójdzie z polskiego, ale nie jest źle - mówi żaranka, która swoją przyszłość wiąże z animacją kultury na wydziale tańca we Wrocławiu.

Zespół Szkół Zawodowych w Lubsku może się pochwalić stuprocentową zdawalnością. - Mieliśmy zaledwie 8 maturzystów, także wyniki nie mogły być inne - mówi Renata Jasińska, dyrektorka placówki.
W Żarach świetnie wypadło I LO im. B. Prusa. Jarosław Kropski nie kryje satysfakcji: - Na 230 osób tylko 3trzem nie udało się z matematyki, to daje nam wstępnie 98,5 procent zdawalności. Do egzaminu poprawkowego całą trójka przystąpi w sierpniu, więc niewykluczone, że będziemy mieć 100 procent. Cieszę się z takich wyników, są od czasów wprowadzenia nowej matury - mówi.
Krzysztof Neska, dyrektor ekonomika też jest zadowolony: - Na 170 osób nie zdało 14, z tego 10 może podejść do egzaminu poprawkowego w sierpniu. Gdyby zdali wszyscy, młodsze roczniki nie byłyby tak zmobilizowane do nauki - śmieje się.

W Zespole Szkół Rolniczych najlepiej wypadli licealiści, ponad 80 procent z nich może już teraz brać udział w wyścigu o indeksy. Gorzej poszło uczniom technikum. - Wielu z nich po prostu nie przyszło na egzamin, trudno powiedzieć, dlaczego. Nie ukrywam, że w wielu przypadkach wśród osób, którym się nie powiodło zaważyła matematyka - komentuje Alicja Bażańska, dyrektorka placówki.
- 80 procent zdało - informuje Robert Nowaczyński, dyrektor samochodówki. - To całkiem dobry wynik, szkoda tylko, że sporo uczniów w ogóle nie podeszło do matury z obawy przed egzaminem z matematyki.Maturalny pogrom odbył się w ZSZ w Szprotawie. W całej szkole do egzaminu maturalnego przystąpiły 133. Zdało 49. - Mamy już 50 zgłoszeń uczniów, którzy chcą przystąpić do egzaminu poprawkowego - tłumaczy Andrzej Skawiński, dyrektor ZSZ. - Przygotowaliśmy dla nich zajęcia dodatkowe w sierpniu, które pozwolą im na lepsze przygotowanie matury. Liczymy, że nasze wyniki maturalne po poprawkach będą znacznie lepsze.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Szprotawie matematykę oblało 9 uczniów 84. - Mieliśmy bardzo dobre wyniki z chemii, fizyki i matematyki rozszerzonej - wylicza Dorota Grzeszczak, dyrektorka ZSP. - Nad poprawą wyników z matematyki pracujemy już od 1,5 roku i widać poprawę wyników. Uczniowie wypadli lepiej, niż na egzaminach próbnych. Będziemy dalej pracować, szczególnie nad przedmiotami ścisłymi, żeby w przyszłym roku wyniki były jeszcze lepsze.
W Żagańskim "Banachu" na 129 uczniów, do poprawki jest tylko 3. Wszyscy polegli z języka angielskiego, a poradzili sobie z matematyką. - Dwóm osobom do zdania zabrakło dosłownie 0,5 punkta - wyjaśnia Mieczysław Śmieszek, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących. - A jedna zaskoczyła nas słabym wynikiem. Siebie chyba też. Myślę, że wszyscy zdadzą poprawki.
Dyrektor podkreśla, że spora grupa uczniów zdała matematykę rozszerzoną i podstawową w 100 procentach. - Będziemy analizować, co się stało z językiem angielskim i zastanowimy się, jak zaradzić problemom - dodaje M. Śmieszek.

W Zespole Szkół Tekstylno-Handlowych w Żaganiu do matury przystąpiło 92 uczniów techników. 25 będzie zdawać poprawkę. Z ogólniaka przystąpiło 23, 5 oblało maturę. W Zespole Szkół Technicznych i Licealnych do egzaminów przystąpiło 117 uczniów. Nie zdało 25. - Myślę, że wszyscy przystąpią do poprawki w sierpniu - zaznacza dyrektor Zbigniew Stebelski. - Już w tej chwili mamy 20 podań o dodatkowy egzamin.
Violetta Szary, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Iłowej jest zadowolona ze swoich maturzystów. - Najlepsze wyniki osiągnęli z języka angielskiego i polskiego - wylicza. - Najsłabiej wypadła matematyka.
W Iłowej do matury przystąpiło 34 uczniów, 9 będzie zdawało ponownie.

Jak poszło uczniom ceramika? Wczoraj nie udało nam się skontaktować z dyrektorką placówki, podobnie było w przypadku dyrektora Społecznego Liceum Ogólnokształcącego. Podania wyników odmówiła Alicja Czerniawska, dyrektorka Zespołu Szkół Technicznych. - Nie podam, bo jest jeszcze za wcześnie. Ostateczne wyniki będą prawdziwe dopiero w sierpniu, po egzaminach poprawkowych. Proszę napisać o tym w sierpniu - mówi. Gabriela Fiedler, dyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych wyjaśnia: - Na radzie pedagogicznej podjęliśmy wspólnie decyzję o nie udzielaniu informacji na ten temat.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska