Miały być trzy punkty, ale… dla Olimpii, nie dla ZAKSY! Bolesna porażka sulęcińskich siatkarzy

Siatkarze Olimpii Sulęcin (żółte stroje) liczyli na komplet pierwszoligowych punktów w starciu z ZAKSA Strzelce Opolskie. Ze zwycięstwa cieszyła się jednak drużyna z Opolszczyzny. Robert Gorbat
Sport nie znosi murowanych faworytów. Boleśnie przekonali się o tym w sobotni (12 lutego) wieczór siatkarze Olimpii Sulęcin, którzy we własnej hali ulegli 1:3 przedostatniej w tabeli Tauron I ligi ekipie ze Strzelec Opolskich.

OLIMPIA SULĘCIN – ZAKSA STRZELCE OPOLSKIE 1:3 (22:25, 25:22, 21:25, 24:26)

• Olimpia: Cichosz-Dzyga, Zrajkowski, Polczyk, Lipiński, Godlewski, Krysiak, Pogłodziński (libero) oraz Turek, Błażej i Wójcik.
  • ZAKSA: Szczechowicz, Zapłacki, Kosian, Kaciczak, Wójtowicz, Wóz, Majcherski (libero) oraz Jacznik i Walczak.

Roland Dembończyk, trener ekipy z Opolszczyzny, równo ćwierć wieku temu przegrał w barwach Mostostalu Kędzierzyn-Koźle finał Puchar Polski ze Stilonem Gorzów 0:3, w tym ostatniego seta do zera (!). Czy w sobotę przyjechał na Ziemię Lubuską pomścić tamtą porażkę? Raczej wątpliwe, bo w tej chwili jego głównym zadaniem jest ogrywanie rezerw ostatnich triumfatorów Ligi Mistrzów.

Więcej błędów niż finezji

Mecz o przysłowiowe sześć punktów - bo taką stawkę miał pojedynek drużyn, walczących o pozostanie na zapleczu Plus Ligi - nie był wielkim widowiskiem sportowym. Przez 125 minut gry komplet kibiców w sulęcińskiej hali miał wątpliwą przyjemność obejrzenia mnóstwa błędów oraz niezrozumiałych zagrań nad siatką i w obronie. Z tego swoistego kontredansu pomyłek zwycięsko wyszli goście, bo w końcówkach trzech setów zaliczyli… o kilka wpadek mniej.

Decydowały końcówki

Jak przebiegały poszczególne partie? W połowie pierwszej gospodarze wygrywali 17:15, by następnie, rażąc nieskutecznością w pierwszych akcjach po przyjęciu zagrywek przeciwników, stracić pięć oczek z rzędu i przegrać w końcówce do 22. Kropkę nad „i” postawił… autowym uderzeniem Maciej Krysiak.

W drugiej zanosiło się na smutną dla gospodarzy powtórkę, bo od stanu 18:15 Olimpia znów stanęła i chwilę później przegrywała 18:19. Na szczęście dla miejscowych w polu serwisowym dobrze zaczął sobie radzić sobie Tomasz Polczyk, kilka skutecznych akcji blokiem zaliczył Michał Godlewski, a ostatni punkt już za pierwszą próbą zdobył asowym serwisem Artur Błażej. 25:22 dla żółtych i 1:1 w setach.
Sety numer trzy i cztery miały bardzo podobny przebieg. Sulęcinianie, mający ogromne problemy ze zrozumieniem intencji długo pauzującego z powodu kontuzji rozgrywającego Bartosza Zrajkowskiego trzymali się tylko do remisów 22:22 i 24:24. Gdy przychodziło do walki o decydujące punkty, nie potrafili opanować drżenia rąk. Trzecią partię zakończyła „czapa” strzelczan po próbie ataku Krysiaka z podwójnej krótkiej, zaś czwartą autowe uderzenie Polczyka.