Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka w zielonogórskim Ekonomiku

Katarzyna Mogielska IV B
W Zespole Szkół Ekonomicznych 10 grudnia ub.r. obchodzono Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. 60 rocznica podpisania przez ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka (1948) zainspirowała nauczycieli i uczniów do przygotowania ciekawego programu.
Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka w zielonogórskim Ekonomiku

Organizacją zajęły się panie: Magdalena Bisak, Beata Powchowicz, Agnieszka Siembida oraz Agnieszka Waligórska-Popiłka.

Godziny poranne wypełniały koncerty i wykłady pt. "Prawa człowieka i ich ochrona". Podczas nich uczniowie mogli zdobyć cenne informacje od specjalisty, czyli Barbary Patkowskiej-Klein (SODiD), na temat tego, do jakich przywilejów mają bezwarunkowe prawo; kiedy i do kogo powinni zwrócić się o pomoc, gdy są ofiarami przemocy; od kogo domagać się respektowania praw człowieka.

Szkolne koło teatralne wystawiło scenkę decyzyjną pt. "Dwie drogi". Ukazywała ona trudną sytuację dziewczyny z Czeczenii, która nie umiała odnaleźć się na wygnaniu. Cierpiała w nowym otoczeniu, gdyż była często wyśmiewana i obrzucana wyzwiskami. Historia kończy się jednak szczęśliwie, ponieważ koleżanki poznają dramatyczną przeszłość bohaterki i wyciągają do niej pomocną dłoń.

W trakcie krótkiej debaty uczniowie odnosili się do ważnych problemów. Czy są świadkami łamania praw człowieka? Czy reagują na akty barbarzyńskiego traktowania ludzi? Czy nie boją się pomóc osobom dyskryminowanym. Na te pytania padło wiele różnych odpowiedzi, ale wszyscy zgodnie uznali, że największą zbrodnią jest obojętność.

Wedle rzymskiej maksymy: "Nieznajomość prawa szkodzi". Często nie zdajemy sobie spawy z tego, że niektóre czyny są niedozwolone, że sami możemy stać się ofiarami przemocy. Warto w takich chwilach znać treść podstawowych artykułów Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, np.: "Nikt nie może być poddany torturom lub okrutnemu, nieludzkiemu albo upokarzającemu traktowaniu lub karaniu"; "Nikt nie może być poddany arbitralnemu ingerowaniu w jego życie prywatne, rodzinne, domowe lub korespondencyjne ani też atakom na jego honor lub dobre imię"; "Każdy człowiek ma prawo do pracy, do swobodnego wyboru zatrudnienia, do sprawiedliwych i zadowalających warunków pracy i do ochrony przed bezrobociem".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska