Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy miasta Cottbus tworzą swoje jezioro. Będzie największym w całej Brandenburgii!

OPRAC.:
Jakub Kłyszejko
Jakub Kłyszejko
Jezioro w Cottbus będzie największym w Brandenburgii.
Jezioro w Cottbus będzie największym w Brandenburgii. R. Weisflog
Tak jak kiedyś książę Pückler przekształcił teren pustynny w Park Branitz, teraz mieszkańcy Cottbus mają wyjątkową okazję dokonania czegoś wielkiego. W ciągu kolejnych siedmiu lub ośmiu lat, teren byłej najmniejszej kopalni wyrobiskowej węgla brunatnego na Łużycach, przekształci się w największe jezioro Brandenburgii.

Data 23.12.2015 roku stała się dniem historycznym, ponieważ dokładnie wtedy ostatni pociąg węglowy opuścił teren kopalni "Cottbus Nord", na terenie której od 1981 roku wydobywano węgiel dla elektrowni Jänschwalde.

Tworzenie nowego jeziora

W miejscu byłego obszaru wyrobiskowego tworzony jest obecnie przez łużyckie przedsiębiorstwo LEAG olbrzymi zbiornik wodny, z dużym potencjałem turystycznym dla mieszkańców i gości miasta Cottbus. Przedsięwzięcia takie jak: profilowanie dna i linii brzegowej jeziora, stworzenie zatoki "Bärenbrücker Bucht" (gdzie wcześniej znajdował się dojazd pociągów węglowych) oraz budowa głównego wlewu wody, kształtowały okres po zakończeniu wydobycia węgla. Proces zalewania olbrzymiej dziury powyrobiskowej rozpoczęto w kwietniu 2019 roku.

Największe jezioro Brandenburgii

Skąd pochodzi woda przyszłego jeziora? Otóż jest to przede wszystkim woda Szprewy, pobierana z koryta rzecznego z chwilą jej nadmiaru. Bliskość miasta Cottbus sprawia, że jezioro "Cottbuser Ostsee" stanie się perfekcyjnym miejscem rekreacji dla dużych i małych, młodych i starych, jak również miłośników sportów wodnych i rowerowych, Jezioro, liczące sobie 19 km² powierzchni, stanie się największym jeziorem Brandenburgii. W celu jego stworzenia pobranych zostanie 126 milionów m³ wody. Długość linii brzegowej będzie liczyła sobie 26 km.

Ten olbrzymi projekt tworzony jest dzięki pomysłom, inicjatywie i wielkiemu zaangażowaniu mieszkańców Cottbus. Pomimo tego, że teren jest w trakcie tworzenia, już teraz jego linia brzegowa wykorzystywana jest do celów turystyki aktywnej.

WIDEO: Jarmark Bożonarodzeniowy w Cottbus

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska