MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy północy regionu płaczą razem ze wszystkimi po wielkiej tragedii

Dariusz Brożek Krzysztof Korsak (mef) 95 722 57 72 [email protected]
W Międzyrzeczu posadzono drzewko pamięci, pod którym harcerze i inni mieszkańcy złożyli kwiaty oraz zapalili znicze.
W Międzyrzeczu posadzono drzewko pamięci, pod którym harcerze i inni mieszkańcy złożyli kwiaty oraz zapalili znicze. fot. Dariusz Brożek
Koło Pomnika Tysiąclecia w Międzyrzeczu wkopano drzewko pamięci, w piątek podobna uroczystość odbędzie się w Skwierzynie. W Strzelcach wczoraj była uroczysta msza, dziś są uroczystości w Drezdenku.

Międzyrzeckie drzewko pamięci to pomysł rządzącego gminą komisarza Mariana Sierpatowskiego. Już kilka tygodni temu ustalono, że zostanie wkopane właśnie w niedzielne południe między Pomnikiem Tysiąclecia i Obrą. Sobotnia tragedia w Smoleńsku zmieniła jednak scenariusz i wydźwięk uroczystości. Dla jej uczestników drzewko nabrało podwójnego znaczenia - ma być hołdem dla około 20 tys. polskich oficerów wymordowanych w Katyniu przez NKWD w kwietniu 1940 r. ale także dla ofiary katastrofy lotniczej w Smoleńsku.

W uroczystości wzięło udział ponad 200 osób. Maria Zientecka wciąż ocierała oczy z łez. Mówiła, że jest przytłoczona ogromem tragedii. Jej ofiary uczczono w południe dwiema minutami ciszy oraz modlitwą, która prowadził dziekan dekanatu pszczewskiego ks. Marek Walczak, proboszcz międzyrzeckiej parafii. - Może to będzie ostrzeżenie dla naszych władz, żeby przestali się kłócić - apelował Jan Antonowicz, prezes koła Związku Sybiraków.

Dąb ufundowali Agnieszka i Kai Jennssen, właściciele szkółki w Kaławie. Wkopali go Sierpatowski, Antonowicz oraz harcerze z miejscowego szczepu ZHP Płomienie ze Szkoły Podstawowej nr 2 Krystian Pawlak i Oliwia Matuszewska. Druhowie mają się opiekować tym drzewkiem, co potwierdza specjalny certyfikat nadany im przez komisarza.

Drzewko poświęcił ks. M. Walczak. - W środę o 18.30 w kościele pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela odprawiona zostanie msza żałobna w intencji ofiar wczorajszej katastrofy - zapowiedział. Ze względu na żałobę narodową w Międzyrzeczu odwołano planowany na środę koncert jazzowy w bibliotece i czwartkowy przegląd teatrów. Do końca tygodnia zawieszono też zajęcia sekcji i zespołów artystycznych działających pod egidą Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury.

W Skwierzynie przesunięto na inny termin przegląd teatralny, który miał się wczoraj rozpocząć w ośrodku kultury. Na przyszłą środę, 21 kwietnia, przeniesiono planowany wernisaż wystawy prac francuskiego fotografika Patricka Taberna. Ofiary katastrofy upamiętniać mają dwa dęby, które w piątkowe południe zasadzone zostaną koło pomnika Jagiełły. - Miały być poświęcone ofiarom Katynia, ale katastrofa w Smoleńsku nada naszej uroczystości dodatkowy wymiar - zapowiada Małgorzata Kubiec ze skwierzyńskiego magistratu.

W żałobie pogrążony jest także Międzychód. Burmistrz Roman Musiał i przewodniczący rady miejskiej Zygmunt Mleczak wystosują kondolencje dla rodzin ofiar. W środę w magistracie wyłożona zostanie księga kondolencyjna. Odwołano koncert zespołu Arka Noego, który miał dziś wystąpić w hali. Jak poinformowała nas Agnieszka Leśniewska z urzędu miejskiego, impreza odbędzie się 29 kwietnia. Księgę kondolencyjną wyłożono też w urzędzie gminy w Pszczewie. Wpisów można dokonywać do zakończenia żałoby od 9.00 do 18.00.

Wczoraj o 18.00 w kolegiacie w Strzelcach odbyła się pierwsza msza w intencji ofiar katastrofy w Smoleńsku. Mieszkańcy zapalali znicze i złożyli kwiaty przy krzyżu obok kościoła. W wielu domach pojawiły się także flagi. - Na żadne święto nie było ich tak dużo - mówi burmistrz Strzelec Tadeusz Feder.

Od dzisiaj w Urzędzie Miejskim będzie można złożyć także kondolencje w specjalnej księdze. - Prezydent Kaczyński miał odwiedzić osobiście nasze miasto, wszystko było dopięte praktycznie na ostatni guzik. Po drugie generał Franciszek Gondor podpisywał zgodę na pomoc saperów z Krosna Odrzańskiego w odbudowie naszego pomostu w Długiem - opowiada burmistrz Feder.

Dzisiaj o 18.30 na placu Wileńskim w Drezdenku odbędą się uroczystości związane z tragedią. - Będą znicze, kwiaty, akcenty muzyczne i poetyckie, a także księga kondolencyjna - opisuje p.o. burmistrza Drezdenka Maciej Pietruszak. Dla niego tragedia ma znaczenie symboliczne. - Prezydent Kaczyński był wielkim patriotą i przywiązywał szczególną uwagę do takich miejsc, jak właśnie Katyń - tłumaczy.

Napisał do nas także Czytelnik, który poprosił o zapowiedź marszu z placu Wileńskiego na cmentarz. Odbędzie się on w środę o 20.00. - Proszę wziąć znicze - apeluje Czytelnik.

W Dobiegniewie mieszkańcy już przynoszą znicze i kwiaty na plac Starca. Msza w intencji ofiar odbędzie się w niedzielę o 11.30.

W Starym Kurowie msza odbyła się wczoraj o 18.00. Już niedługo w Urzędzie Gminy pojawi się także księga kondolencyjna. Odwołano tu zaplanowane na piątek otwarcie kompleksu boisk Orlika. W Zwierzynie urzędnicy rozpoczęli pracę od minuty ciszy. Dzisiaj o 9.00 odbędzie się msza w Górkach Noteckich. - Poznałem osobiście zmarłych w tragedii: minister Gęsicką i ministra Stasiaka. Olbrzymi smutek, aż popłynęły mi łzy - wzrusza się wójt Zwierzyna Eugeniusz Krzyżanowski.

W Choszcznie w niedzielę odbyła się pierwsza z mszy w intencji ofiar, wczoraj druga, a dzisiaj o 12.00 zaplanowano obchody związane z Katyniem, które wzbogacono o tragedię w Smoleńsku. - Byłem umówiony na spotkanie lecącym tym samolotem posłem Karpiniukiem - mówi burmistrz Choszczna Robert Adamczyk.

W Barlinku msza główna odbędzie się jutro o 18.00 w kościele Najświętszej Marii Panny przy ul. Kościelnej. Planowane jest uroczyste przejście z tego miejsca na Rynek. - Ludzie spontanicznie palą znicze i przynoszą kwiaty w wiele miejsc Barlinka. Nawet pod urząd przynieśli - opowiada sekretarz miasta Elżbieta Wrońska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska