Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

41 lat temu w Gorzowie była wielka demonstracja. Mieszkańcy wspomną te wydarzenia

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
41 lat temu Gorzów protestował przeciwko stanowi wojennemu.
41 lat temu Gorzów protestował przeciwko stanowi wojennemu.
31 sierpnia w Gorzowie odbędą się uroczystości z okazji Dnia Solidarności i Wolności, który został ustanowiony w celu upamiętnienia podpisania Porozumień Sierpniowych. To także okazja do uczczenia kolejnej rocznicy powstania "Solidarności" oraz Gorzowskiego Sierpnia, czyli największej opozycyjnej demonstracji na terenie Ziemi Lubuskiej.

Protestowali przeciwko stanowi wojennemu

Czterdzieści jeden lat temu pięć tysięcy mieszkańców Gorzowa protestowało przeciwko stanowi wojennemu pod katedrą. Doszło wtedy do starcia między mieszkańcami i milicją, w wyniku którego wiele osób zostało rannych. Wydarzenia z 31 sierpnia 1982 roku były największym w historii miasta i jednym z większych w kraju protestem społeczeństwa przeciwko totalitarnej władzy. Ich data nie była przypadkowa. Tego dnia dwa lata wcześniej podpisano Porozumienia Sierpniowe. To otworzyło drogę do powstania "Solidarności" oraz dalszych i ważnych przemian ustrojowych w Polsce.

Gorzowianie wspomną wydarzenia sprzed lat

Wydarzenia te będą wspominane w Gorzowie w najbliższy czwartek, 31 sierpnia. Obchody zainauguruje symboliczna uroczystość w gorzowskiej Elektrociepłowni.

Uroczystości rozpoczną się w południe w gorzowskiej Elektrociepłowni, gdzie zostaną złożone kwiaty przy pomniku "Solidarności". To właśnie tam, we wrześniu 1980 roku, na portierni Zakładów Energetycznych przedstawiciele sześciu zakładów pracy z Gorzowa zawiązali tymczasowy komitet założycielski Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". W ten sposób chcemy oddać hołd ludziom, którzy powiedzieli stanowcze „nie” władzy komunistycznej - mówi Waldemar Rusakiewicz, przewodniczący gorzowskiej "Solidarności".

Historia Białego Krzyża na pamiątkowej tablicy

Główna cześć obchodów rozpocznie się po południu. Na godzinę 17:00 zaplanowano spotkanie pod Białym Krzyżem "Solidarności" przy gorzowskiej katedrze oraz uroczystą mszę święta w kościele przy ulicy Żeromskiego. Tam też odsłonięta zostanie tablica informacyjna prezentująca historię Białego Krzyża "Solidarności". Z tej okazji powstała pamiątkowa broszura, której autorem jest profesor Dariusz Rymar.

To jest publikacja zawierająca bardzo ciekawą opowieść o tym, jak pewien krzyż, który został okazjonalnie wykonany, z czasem stał się jednym najważniejszych symboli gorzowskiej "Solidarności", a także o tym, jakie były jego losy. Mamy taki Biały Krzyż przy katedrze i wielu osobom może się wydawać, że to jest ten właściwy, ale jest to jedynie replika i podobne znajdują się jeszcze w kilku innych miejscach. Mało kto wie natomiast, że oryginał znalazł się w 1983 roku w budowanym wówczas kościele przy Żeromskiego, gdzie z czasem został wyeksponowany i znajduje się tam do dziś. Także jest to jeden element, ale pełen symboliki - mówi profesor Dariusz Rymar, dyrektor Archiwum Państwowego w Gorzowie.

Tradycyjnym elementem obchodów rocznic powstania NSZZ „Solidarność” i Wydarzeń Gorzowskich z 1982 roku jest Bieg „Solidarności”. W tym roku wyruszy on w sobotę 9 września o godzinie 12:00 spod gorzowskiej katedry. Uczestnicy będą mieli do pokonania dystans 4 kilometrów.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska