Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miód to słodycz i dawka zdrowia! Podpowiadamy, jak upiec pyszny piernik

Aleksandra Korn
Aleksandra Korn
Dziś odkryjemy arkana tego słodkiego, płynnego nektaru. Co więcej, Urszula Kaczała, pracownik RDLP w Zielonej Górze podpowie Wam, jak upiec wyśmienity piernik z dodatkiem miodu!

O dobroczynnych właściwościach miodu można pisać wiele. Znali je już starożytni Egipcjanie, którzy do grobowców Faraonów wkładali naczynie z tym słodkim, gęstym płynem. Nic dziwnego, bowiem miód to nie tylko gratka dla podniebienia, ale również szereg właściwości prozdrowotnych, które daje jego spożywanie.

Każdy rodzaj miodu ma swoją barwę, odrębny smak oraz szereg właściwości, którymi wyróżnia się od pozostałych płynnych nektarów. Na przykład miód akacjowy charakteryzuje się bardzo jasną, niemal przezroczystą barwą. Dzięki dużej zawartości fruktozy miód ten krystalizuje się powoli na długo zachowując swoją płynną postać. Oczywiście zapachem przypomina kwiaty akacji. A jakie są jego właściwości? Przede wszystkim zaleca się spożywanie tego rodzaju miodu tym, którzy cierpią na choroby żołądkowe. Miód akacjowy przyspiesza bowiem regenerację błon śluzowych żołądka i wspomaga prawidłowe trawienie.

Miód lipowy to natomiast nasz sprzymierzeniec w czasie uporczywych przeziębień. Jego regularne spożywanie uodporni nasz organizm na wirusy, a jeśli już padniemy ofiarą grypy lub przeziębienia, będzie on stanowił idealne ukojenie dla naszych dróg oddechowych. Miód lipowy posiada bowiem właściwości przeciwkaszlowe, co więcej, ułatwia zasypianie, łagodzi stres oraz dobroczynnie wpływa na równowagę ciśnienia w organizmie.

Miód spadziowy jest jednym z najdroższych miodów w Polsce. Powstaje ze spadzi, czyli soku niektórych drzew. To lepka, słodka wydzielina występująca głównie latem w postaci kropelek na drzewach, wydzielana przez mszyce i czerwce wysysające soki z młodych pędów i liści. Najczęściej jest to: świerk, jodła, sosna, modrzew, klon, dąb, brzoza. Pszczoły zbierają ją z miejsc nakłutych przez pasożytujące owady sokiem komórkowym i następnie produkują z niej miód spadziowy.

Warto odnotować, że Lasy Państwowe wdrożyły niezwykle cenny projekt: „Zdrowa Żywność z Polskich Lasów”. Jego podstawową ideą jest m.in. ochrona pszczół i zwiększenie udziału roślin miododajnych w lasach.

Oczywiście rodzajów miodu jest wiele. My przybliżyliśmy te, które kojarzone są z lasem.

Przepis na piernik

Do przygotowania piernika potrzebujesz:

  • 320 g mąki pszennej,
  • 200 g miodu akacjowego,
  • 120 g miodu gryczanego,
  • 120 g masła,
  • 2 łyżeczki cynamonu,
  • 2 łyżeczki przyprawy imbirowej,
  • 14 g sody oczyszczonej,
  • 140 ml mleka
  • 120 g brązowego cukru.

W garnuszku umieść miód, masło, mleko i cukier. Podgrzej całość, aż do rozpuszczenia się składników, często mieszając. Nastepnie zdejmij garnek z palnika i wystudź (mieszanka może pozostać letnia).
Do przestudzonej mieszanki dodaj przesianą mąkę pszenną z sodą oczyszczoną i przyprawami korzennymi. Całość wymieszaj rózgą kuchenną, delikatnie i w jednym kierunku. Uwaga: ciasto będzie dość rzadkie, nie mieszaj go zbyt długo, by nie spowodować zakalca. Następnie ciasto przelej do formy (keksówki) o wymiarach dolnych 28 x 9,5 cm i górnych 30 x 11 cm wysmarowanej masłem i oprószonej mąką pszenną.
Piecz w temperaturze 165şC przez około 40 minut lub dłużej, do tzw. suchego patyczka. Następnie wyjmij piernik, wystudź chwilę w formie i przenieś na kratkę.
Piernik najlepiej smakuje z dodatkiem konfitury. My szczególnie polecamy konfiturę morelową.

Smacznego!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska