Mistrz IV ligi jeszcze nie jest znany. Wszystko rozstrzygnie się w ostatniej kolejce!

Paweł Górski
Rzepinianie gonią liderującą Polonię i wciąż mają do niej dwa punkty straty
Rzepinianie gonią liderującą Polonię i wciąż mają do niej dwa punkty straty Facebook/MKS Ilanka Rzepin
Rozgrywki lubuskiej IV ligi trzymają kibiców w napięciu do ostatniej kolejki. Po 33. serii gier nie znamy ani mistrza, ani pełnego składu strefy spadkowej.

Na czele tabeli bez zmian

Fotel lidera tabeli utrzymała Osiedle Sady Polonia Słubice, która na własnym terenie pokonała Pogoń Skwierzyna 1:0. Gola na wagę trzech punktów strzelił już w 16 minucie Daniel Stadie.

Jednocześnie goniąca lidera Ilanka Rzepin również zgarnęła pełną pulę. W jej domowym pojedynku z Dębem Sława-Przybyszów padł wynik 2:0. Już w szóstej minucie gości „napoczął” Andrzej Pawłowski, a w drugiej połowie wygraną Ilanki przypieczętował niezawodny Mateusz Stefanowicz.

Takie rozstrzygnięcia sprawiły, że pomiędzy Polonią a Ilanką wciąż utrzymują się dwa punkty różnicy i o awansie zadecyduje ostatnia kolejka sezonu. W niej słubiczan czeka wyjazd do Zielonej Góry na mecz z rezerwami Lechii (piątek, 14 czerwca, godz. 18:00), a rzepinianie udadzą się na teren Promienia Żary (sobota, 15 czerwca, godz. 17:30).

Znamy trzeciego spadkowicza

Nie wszystko jest jeszcze jasne również w walce o utrzymanie. Już wcześniej z IV ligą pożegnały się Spójnia Ośno Lubuskie i Korona Kożuchów, ale nieznany był trzeci oraz ewentualny czwarty spadkowicz. Ostatecznie jedno z tych miejsc – dość niespodziewanie – zajmie… trzynasta AstroEnergy Warta II Gorzów. Co prawda zespół ten teoretycznie niedawno zapewnił sobie utrzymanie, ale z powodu relegacji pierwszej drużyny Warty z III ligi, jej rezerwy muszą opuścić szeregi czwartoligowców.

W związku z tym o uniknięcie ostatniego miejsca spadkowego w 34. kolejce korespondencyjnie zmierzą się Pogoń Skwierzyna i Stal Sulęcin. Aktualnie dwupunktową przewagę ma ekipa ze Skwierzyny, której do rozegrania pozostał domowy mecz z Pogonią Świebodzin. Z kolei Stal w delegacji zmierzy się z Meprozetem Stare Kurowo. Obydwa spotkania w sobotę 15 czerwca o godzinie 17:30.

Lubuszanin górą w derbach

W derbach powiatu Lubuszanin Drezdenko pokonał Meprozet Stare Kurowo 4:1. Do przerwy panował bezbramkowy remis, ale już krótko po zmianie stron wynik otworzył Sebastian Surmaj. W 61 minucie ze strony Meprozetu wyrównał Maciej Sanocki, lecz ekipa z Drezdenka błyskawicznie wróciła na prowadzenie. W ciągu kolejnego kwadransa dwa gole zdobył Marcin Napierała, a jednego dołożył Łukasz Zagdański, dobijając ekipę ze Starego Kurowa.

Wymiana ciosów w Jasieniu

Serię 11 meczów bez porażki notuje aktualnie Odra Nietków, która w tej kolejce pokonała na wyjeździe Stal Felgenhauer Jasień 3:2. Zaczęło się od samobójczego gola Jana Zioły w 12 minucie, po czym niedługo później na 2:0 dla Odry podwyższył Paweł Koseski. Na początku drugiej połowy gospodarze zdobyli się na bramkę kontaktową autorstwa Japończyka Takato Sakai, ale w 63 minucie dla gości trafił Łukasz Kaczorowski. Gospodarze nie poddawali się i w piątej minucie doliczonego czasu gry ponownie złapali kontakt po golu Pavlo Volka. Na odrobienie całości strat było już za późno, zatem Odra wywiozła z Jasienia pełną pulę.

Wygrana Lechii II w Zbąszynku

Rezerwy Lechii Zielona Góra pewnie wygrały w Zbąszynku z miejscową Syreną 4:1. Wszystkie bramki zielonogórzanie zdobyli już w pierwszej połowie – dwie padły łupem Dawida Sowińskiego, a po jednej dołożyli Maciej Pawelec i Maciej Pilarczyk. Chwilę po rozpoczęciu drugiej połowy dla gospodarzy trafił Marcin Weber, ale jak się później okazało, był to jedynie honorowy gol Syreny. Wyniku nie zmieniło nawet osłabienie Lechii, która od 65 minuty musiała grać w dziesiątkę po drugiej żółtej kartce dla Macieja Pilarczyka.

Wyniki 33. kolejki IV ligi:

• Pogoń Świebodzin – AstroEnergy Warta II Gorzów 3:0 (bramki: Letuka, Lisowski, Tymura)
  • Lubuszanin Drezdenko – Meprozet Stare Kurowo 4:1 (Napierała 2, Surmaj, Zagdański – Sanocki)
  • Stal Felgenhauer Jasień – Odra Nietków 2:3 (Sakai, Volk – Zioła samobójcza, Koseski, Kaczorowski)
  • Ilanka Rzepin – Dąb Sława-Przybyszów 2:0 (Pawłowski, Stefanowicz)
  • Czarni Żagań – Z.U. Zachód Sprotavia Szprotawa 1:0 (Szkarapat)
  • Stal Sulęcin – Korona Kożuchów 0:1 (Cieśla)
  • ZAP Syrena Zbąszynek – Lechia II Zielona Góra 1:4 (Weber – Sowiński 2, Pawelec, Maciej Pilarczyk)
  • Spójnia Ośno Lubuskie – Promień Żary 1:2 (Buszczak – Wiliński, Sadowski)
  • Osiedle Sady Polonia Słubice – Pogoń Skwierzyna 1:0 (Stadie)