Odra i Carina pozytywnie zakończyły sezon III ligi. Warta wręcz przeciwnie

Paweł Górski
W Starowicach Dolnych Odra Bytom Odrzański wraz ze swoimi kibicami cieszyła się z utrzymania Facebook/ODRA Skrzynie ZAJĄC Bytom Odrzański
W ostatnich sezonach sukcesywnie zwiększała się liczba lubuskich zespołów w III lidze. Teraz ta passa została przerwana – po trzech latach czwarty poziom rozgrywkowy opuszcza AstroEnergy Warta Gorzów. Utrzymanie w ostatniej kolejce wywalczyły natomiast Carina Gubin i Odra Skrzynie Zając Bytom Odrzański.

Carina wygrała i przypieczętowała utrzymanie

Upragnione utrzymanie debiutanta

Do ostatniej kolejki utrzymanie w III lidze nie było pewne w przypadku Odry Skrzynie Zając Bytom Odrzański. Na zakończenie swojego debiutanckiego sezonu bytomianie udali się na teren ostatniego LZS-u Starowice Dolne i musieli tam wygrać. Do przerwy trzymali oni korzystny rezultat 1:0 po golu Kamila Walkowa z 33 minuty. Już na początku drugiej połowy z rzutu karnego wyrównał jednak Hubert Konstanty i Odra musiała powalczyć jeszcze o kolejne trafienia. Prawdziwym jokerem w talii trenera Macieja Góreckiego okazał się być Przemysław Siudak, który zaledwie po dwóch minutach od wejścia na boisko pokonał bramkarza miejscowych. W 90 minucie dobił ich Jewhenij Bełycz, przypieczętowując tym samym utrzymanie Odry.

Warta nie sprostała zadaniu

Przed decydującą serią gier AstroEnergy Warta Gorzów była sklasyfikowana najwyżej spośród wszystkich lubuskich ekip, walczących jeszcze o utrzymanie. Futbol bywa jednak przewrotny i ostatecznie to Warciarze opuszczą szeregi trzecioligowców. Zadecydowała o tym ich porażka 0:2 w Turzy Śląskiej z miejscową Unią. Do przerwy panował bezbramkowy remis, który byłby dla gorzowian korzystnym wynikiem. Wszystko jednak zmieniło się w drugiej odsłonie – najpierw w 75 minucie prowadzenie dał Unii Sławomir Musiolik, a w doliczonym czasie gry lubuską drużynę dobił Michał Gałecki.

Pozytywne zakończenie nieudanej rundy

O utrzymanie nie musiała się martwić Lechia Zielona Góra, która w ostatniej kolejce zmierzyła się ze zdegradowanym już Rakowem II Częstochowa. Podopieczni trenera Andrzeja Sawickiego pragnęli jednak miłym akcentem zakończyć kiepską w ich wykonaniu wiosnę. I ten cel zielonogórzanie osiągnęli, pokonując Raków 1:0. Jedyny gol meczu padł w 18 minucie, a jego autorem został Igor Bambecki. W zwycięstwie Lechistom nie przeszkodziła nawet czerwona kartka, którą w 35 minucie obejrzał Gibi Embalo.

Stilon uległ Pniówkowi

Porażką sezon zakończył natomiast Solar Home Stilon Gorzów, który przed własną publicznością musiał uznać wyższość Pniówka Pawłowice. Na początku drugiej połowy dwa gole dla gości zdobył Dawid Hanzel. W 74 minucie Danylo Demianenko zapisał na swoim koncie bramkę kontaktową, ale szybko wynik na 3:1 dla Pniówka ustalił Daniel Zieliński.

LZS Starowice Dolne – Odra Skrzynie Zając Bytom Odrzański 1:3 (0:1)

• Bramki: Konstanty (49 z rzutu karnego) – Walków (33), Siudak (77), Bełycz (90).
  • LZS: P. Kowalczyk (od 90+1 min Migoń) – Grądowski, Jasiński, Konstanty, Nowosielski (od 80 min Władkowski), Rakowski, Raś, Roguła, Salachna (od 17 min Grubizna), Setla, Zozulia.
  • Odra: Budzyński – Stachurski (od 75 min Kobiela), Skałecki, Semianczuk, Wawrzyniak, Grzymisławski, K. Koppenhagen, Walków, Kusiak (od 62 min Zięba), Jóźwiak (od 56 min Bełycz), Łoboda (od 75 min Siudak).
  • Żółte kartki: Nowosielski, Setla, Roguła – Michalewicz, Grzymisławski.
  • Czerwona kartka: Setla (za dwie żółte).

Unia Turza Śląska – AstroEnergy Warta Gorzów 2:0 (0:0)

• Bramki: Musiolik (75), Gałecki (90).
  • Unia: Gorel – Orzeł, Musiolik (od 90 min Klimkiewicz), Mazur (od 90 min Groborz), Brychlik (od 84 min Zawierucha), Gałecki, Wenglorz, Witkowski, Bodzioch, Wala, Strączek (od 66 min Kuczera).
  • Warta: Wiśniewski – Żeliszewski (od 79 min Winkel), Lewandowski, Bielawski, Marchel, Gardzielewicz, Kaczorowski, Rybicki, Majerczyk, Ufir, Nakano (od 70 min Stańczak).
  • Żółte kartki: Witkowski, Wala – Ufir, Marchel.

Lechia Zielona Góra – Raków II Częstochowa 1:0 (1:0)

• Bramka: Bambecki (18).
  • Lechia: Bursztyn – Lechowicz, Embalo, Juncewicz (od 75 min Dzidek), Michał Pilarczyk (od 46 min Iwanowicz), Surożyński, Tumala, Bambecki, Matuszewski (od 65 min Osiński), Strzelecki (od 46 min Babij), Guder (od 65 min Mycan).
  • Raków II: Kubik – Bęben (od 46 min Cierpiał), Gacek, Kabaj, Kucharczyk (od 60 min Andruszko), Nocoń (od 25 min Łukasiewicz), Nowakowski (od 80 min Szczepaniak), Pawłowski, Siwkowski, Wireński, Żołądź.