Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi Polacy mogą za darmo uczyć się w Niemczech

Beata Bielecka
Oprócz niemieckiego młodzież uczy się też angielskiego, francuskiego, łaciny, polskiego i rosyjskiego (na zdjęciu polscy i niemieccy uczniowie z XI klasy, którzy chodzą wspólnie na kurs rosyjskiego, który prowadzi Gabriele Reichert).
Oprócz niemieckiego młodzież uczy się też angielskiego, francuskiego, łaciny, polskiego i rosyjskiego (na zdjęciu polscy i niemieccy uczniowie z XI klasy, którzy chodzą wspólnie na kurs rosyjskiego, który prowadzi Gabriele Reichert). fot. Archiwum
26 miejsc czeka na naszych gimnazjalistów we Frankfurcie nad Odrą. Kto jest tym zainteresowany musi się spieszyć, bo 6 marca kończą się zapisy.

Nasi uczniowie są we Frankfurcie od 1992 roku. Obecnie jest ich ponad setka. Ci, z którymi rozmawialiśmy nie żałują wyboru.

Liczą na dobrą pracę

- Jeśli ktoś jest nastawiony na naukę języków i myśli o studiach za granicą to jest to strzał w dziesiątkę - uważa Piotr Wrzałkowski ze Słubic, który uczy się tu trzeci rok.

Europejska matura, którą będzie tu zdawał może być przepustką do berlińskiego uniwersytetu, gdzie chciałby studiować architekturę.

Z tym samych powodów szkołę za Odrą wybrała słubiczanka Paulina Baciocha. - Po studiach za granicą na pewno będę miała większe szanse na dobrą pracę - tłumaczy. Polakom podoba się też, że oprócz Niemców mają w szkole kontakt z młodzieżą z całego świata, która przyjeżdża na wymianę. - Na jednym z kursów mam Argentynkę, na innym Tajkę - opowiada Agata z XI klasy. Ona sama była przez rok w szkole w Meksyku. Jej kolega wyjechał w tym roku do USA.

Pod patronatem Unesco

Takie są wymagania

  • minimum dobre wyniki w nauce
  • bardzo dobra znajomość języka niemieckiego
  • podstawowa znajomość języka angielskiego

    14 marca kandydaci będą pisać test w Słubicach, a w maju czekają ich indywidualne rozmowy w szkole we Frankfurcie. Podania przyjmuje do 6 marca Zespół Szkół Licealnych im. Zbigniewa Herberta, ul. Bohaterów Warszawy 3, 69- 100 Słubice, tel./faks: 095 758 22 55, mail:[email protected]
  • Miejskie gimnazjum Karla- Liebknechta uczestniczy w międzynarodowym projekcie Unesco. Utrzymuje kontakty partnerskie nie tylko ze szkołami w Polsce, ale też Wielkiej Brytanii, Szwecji i Francji. - Bliska jest nam idea integracji europejskiej o czym świadczy przyznany nam tytuł Europaschule - mówi dyrektor Wolfgang Mayer.

    Dlatego zaniepokoiło go, że w tym roku zainteresowanie szkołą wśród Polaków jest mniejsze niż zwykle. - Może wynika to z niżu demograficznego - zastanawia się. Nie wykluczone, że winna jest też opinia, że do tej szkoły trudno się dostać. Egzaminy pisało zwykle ponad sto osób, a przyjmowano 26. Nie jest też łatwo uczyć się później po niemiecku historii, biologii czy chemii.

    - Pierwszy rok był trudny, ale na drugim czuję się już zdecydowanie pewniej - mówi jednak P. Baciocha. Dyrektor Mayer dodaje, że bardzo rzadko Polacy rezygnują ze szkoły z powodu kłopotów z nauką.

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska