Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mniejsze bezrobocie jest skutkiem większej liczby ofert prac sezonowych

Redakcja
Wstępne dane resortu pracy mówią o kolejnym spadku stopy bezrobocia w maju do poziomu 10,8 proc. Podobną sytuację odnotowano w kwietniu.

Po pięciu miesiącach dynamicznego wzrostu, liczba bezrobotnych zaczęła się stabilizować. Jak oceniają eksperci jest to skutek tzw. czynników sezonowych. - W czasach, kiedy Polacy nie są już tak skorzy do wyjazdów za granicę na przysłowiowe truskawki, prace sezonowe mogą wpłynąć na ustabilizowanie się stopy bezrobocia w Polsce. Więcej osób będzie chętnych na podjęcie pracy w kraju niż ryzykowanie niepewnego zatrudnienia w innych krajach Unii Europejskiej. Szacujemy, że dzięki pracom sezonowym, zatrudnienie będzie mogło znaleźć ok. 500 tys. osób – ocenia Marek Jurkiewicz, Dyrektor Handlowy Start People, Agencji Pracy i Doradztwa Personalnego.

Zakłady, które sezonowo zwiększają swoje moce produkcyjne, zazwyczaj korzystają z tzw. tymczasowej formy zatrudnienia. Ta elastyczna forma pracy, umożliwia pracodawcy przyjęcie pracownika na czas realizacji określonego projektu. Dodatkowo nie ponosi on kosztów związanych z prowadzeniem działu kadr i płac dla pracowników tymczasowych, gdyż to agencja pracy, jako formalny pracodawcy zobowiązana jest prawnie do wykonywanie wszystkich obowiązków z tym związanych. - Prowadzi dokumentację akt osobowych, dokumentację dla ZUS oraz Urzędów Skarbowych, wystawia świadectwa pracy oraz rozlicza wynagrodzenia. Pracodawca Użytkownik zapewnia odpowiednie warunki pracy, a pracownik tymczasowy zobowiązuje się wykonywać określone w umowie o pracę tymczasową obowiązki” – tłumaczy Marek Jurkiewicz.

Decydując się na pracę sezonową, pracownik może zdobyć dodatkowe kwalifikacje lub też podstawowe doświadczenie zawodowe. Może to być również sposób ma przetrwanie trudnego okresu na rynku pracy i ciągłość zatrudnienia.

W zależności od regionu Polski, niewykwalifikowany robotnik budowlany może liczyć na wynagrodzenie rzędu 8-9 zł/godz., ale inżynier budownictwa otrzyma średnio ok. 15-18 zł/godz. Z kolei operatorzy wózków zarobią za godzinę pracy 10-14 zł. Natomiast roznosząc ulotki pracownik otrzyma 7-9 zł/godz., a hostessa ok. 10-15 zł/godz.

(oprac. staw)

Źródło: Vision Group

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska