MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mnóstwo ciekawych wydarzeń kulturalnych czeka na Państwa! Dom o Zielonych Progach, CeZiK o nauce, "My i oni" u Osterwy, Klan Machaliców

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W sobotę (6.04) o godz. 19.45 w Jazz Clubie Pod Filarami, odbędzie się koncert „Piotr Budniak Essential Group”. Formację tworzą: Wojciech Lichtański – saksofony, flet, Kajetan Borowski – fortepian, Piotr Narajowski – kontrabas oraz Piotr Budniak – perkusja. Muzycy są laureatami „Jazz Juniors” i „Rck Pro Jazz Festival”.
W sobotę (6.04) o godz. 19.45 w Jazz Clubie Pod Filarami, odbędzie się koncert „Piotr Budniak Essential Group”. Formację tworzą: Wojciech Lichtański – saksofony, flet, Kajetan Borowski – fortepian, Piotr Narajowski – kontrabas oraz Piotr Budniak – perkusja. Muzycy są laureatami „Jazz Juniors” i „Rck Pro Jazz Festival”. fanpage artystów
Kwiecień zaskakuje nas wysokimi temperaturami, u mnie w ogrodzie moje rośliny kwitną pełną parą, co jest trochę zaskakujące w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy było to mocno opóźnione. Nic to, cieszmy się bo ciepło na zewnątrz oznacza więcej imprez plenerowych dla nas. Pamiętajmy też, że już za niedługo czeka nas dłuuuuga majówka. Lubuskie placówki kultury jak zwykle mają ciekawe oferty dla każdego, zobaczmy niektóre z nich.

KOSTRZYN NAD ODRĄ

W czwartek (11.04) o godz. 18, w KCK „Kręgielnia” odbędzie się koncert CeZika. Cezary Zenon Nowak swoją przygodę z muzyką w internecie rozpoczął w 2008 roku. Od tamtej pory, stworzył kilkadziesiąt teledysków. To prawdziwy „człowiek orkiestra” i mało kto wie, że jest absolwentem wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki na Politechnice Śląskiej. Śpiewał „od tyłu”, „na głosy”, walczył z aligatorem i grał na przyborach kuchennych. Na swoim kanale internetowym dla dzieci – NutkoSfera, prezentuje piosenki dla najmłodszych, których zadaniem jest uczyć i bawić. Stara się, aby jego melodie wpadały w ucho i były proste, a do tego zachęcały do wspólnej zabawy, jednocześnie przekazując konkretną wiedzę oraz rozmaite ciekawostki naukowe, a ponadto - wyrabianie w dzieciach wrażliwości muzycznej. Klip CeZika „W Układzie Słonecznym” wiosną 2021 r. otrzymał status „Platynowej Płyty”. Wstęp płatny.

GORZÓW

Jazz Pod Filarami

W sobotę (6.04) o godz. 19.45 w Jazz Clubie Pod Filarami, odbędzie się koncert „Piotr Budniak Essential Group”. Formację tworzą: Wojciech Lichtański – saksofony, flet, Kajetan Borowski – fortepian, Piotr Narajowski – kontrabas oraz Piotr Budniak – perkusja. Muzycy są laureatami „Jazz Juniors” i „Rck Pro Jazz Festival”. Na przestrzeni lat grupa współpracowała z wieloma znanymi artystami: jak Peter Evans, Piotr Wojtasik, Jacques Kuba Seguin, David Doružka, Adam Kowalewski, Michał Sobierajski. Zespół wykonuje autorskie kompozycje lidera balansujące na pograniczu współczesnego jazzu, indie oraz muzyki filmowej i improwizowanej. Jego były wybierane jako „utwory dnia” na wielu zagranicznych portalach o muzyce jazzowe. Wstęp płatny.

Nowa sztuka w Teatrze Osterwy

Jak podaje impresariat Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie, spektakl będzie grany na scenie kameralnej 7 razy:

 • dla zorganizowanych grup szkolnych z lubuskich szkół: 11.04. godz. 11.00, 19.04. godz. 10.00 i 12.00 oraz 13.06. godz. 12.30;
 • spektakle popołudniowe dla mieszkańców województwa lubuskiego: 14.04. godz. 18.00, 20.04. godz. 16.00 oraz 16.06. godz. 18.00.
 • Bezpłatne wejściówki na spektakl 20 kwietnia są już dostępne w Biurze Obsługi Widzów. Warunkiem odbioru takiej wejściówki jest podanie imienia i nazwiska osoby, która z niej skorzysta (jedna osoba może maksymalnie odebrać 2 wejściówki). Wejściówki na spektakl 16 czerwca będą dostępne w późniejszym terminie (od 1 czerwca).

„My i oni” to spektakl inspirowany legendarnym albumem zespołu Pink Floyd – „Th Dark Side of the Moon”, który ukazuje historię dwóch zakochanych w sobie ludzi. Ich miłość kwitnie w prostocie codziennego życia. Jednak w podobnym czasie oboje awansują, a dotychczasowa wspólna droga zaczyna rozchodzić się w odmiennych kierunkach. Stopniowo oddalają się od siebie, a ich relacja romantyczna przekształca się w partnerską współpracę biznesową. W spektaklu wykorzystywana jest magia muzyki Pink Floyd. Piękne instrumentalne wersje utworów z koncepcyjnego albumu „The Dark Side of the Moon” wykorzystane niemal w pełnej okazałości podbijają emocjonalną narrację spektaklu. Ta surrealistyczna mieszanka muzyki i teatru stanowi tło dla poruszania głównych tematów: pieniędzy, chciwości, szaleństwa oraz władzy. Poprzez dynamiczną interakcję z muzyką spektakl ukazuje transformację bohaterów, którzy zostają pochłonięci przez pogoń za sukcesem i wpływowymi stanowiskami. Stopniowo tracą swoją ludzką stronę, coraz bardziej oddalając się od swoich pierwotnych marzeń i wartości. „My i oni” opowiada o konsekwencjach związanych z poświęceniem miłości i autentycznego szczęścia na rzecz kariery i materializmu. Zmusza nas do zastanowienia się nad tym, czy rzeczywista wartość tkwi w posiadaniu władzy i bogactwa, czy może w szczerych relacjach.

Spotkanie z off-teatrem

Miejskie Centrum Kultury zaprasza w piątek (12.04) o godz. 19 do swojej sali widowiskowej na monodram „Kabaret po tamtej stronie” w wykonaniu Marcina Ciężkiego. Sztuka oparta jest na tekstach H. Grynberga, pisarza i poety pochodzenia żydowskiego, który w swych utworach często poruszał temat holokaustu. Aktor monodramu to gorzowianin, od lat zajmujący się teatrem, który zagrał w kilkudziesięciu prezentacjach teatralnych i prowadzi dwa teatry amatorskiego ruchu artystycznego. Był wielokrotnie nagradzany na festiwalach w Polsce i za granicą, współpracował także z wieloma teatrami w Polsce m.in.: Druga Strefa (Warszawa), Rondo (Słupsk), Kana (Szczecin), a także z Brandenburskim „Teatrem na Wodzie”. W 2015 roku w ramach „Nocnego Szlaku Kulturalnego” pokazał monodram Jacka Zawadzkiego (Instytut Grotowskiego Wrocław). Obecnie realizuje trzy projekty teatralne. Współpracuje z Filharmonią Gorzowską, grając w musicalach („Alicja w Krainie Czarów”, „Pinokio”) oraz uczestniczy w projektach edukacyjnych. Wstęp wolny.

ZIELONA GÓRA

Jazz w różnym wydaniu

W sobotę (6.04) o godz. 20, w Piekarni Cichej Kobiety wystąpi polsko-karaibski zespół „Shandy & Eva” w składzie: Shandrelica Casper – perkusja, wokal, Ewa Żmijewska – gitara akustyczna, wokal, Julia Przybysz – gitara basowa i Wiktoria Deredas – klawisze. Występ promuje debiutancki krążek duetu pt. „Tylko ty”, którego przewodnim tematem jest miłość. Płyta jest zbiorem dojrzałych przemyśleń na temat życia, przemijania i budowania relacji i proponuje jej słuchaczom pop, jazz, a także country. W kolejny piątek (12.04) o godz. 20, zagra z kolei kwartet jazzowy pod wodzą Grega Osby’ego z towarzyszeniem gwiazd z Portugalii, Francji i Szwajcarii. Oba koncerty są zapowiedzią tegorocznej edycji Festiwalu „Klan Machaliców i Przyjaciele”. Wstępy płatne.

[b}Niebieska wystawa z przesłaniem[/b]

W poniedziałek 8 kwietnia w Galerii Młodych (Biblioteka Pana Kleksa) o godz. 13.00, odbędzie się wernisaż prac uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Zielonej Górze. Uczniowie stworzyli prace z okazji światowego dnia wiedzy na temat autyzmu, któremu towarzyszy właśnie kolor niebieski.Wstęp wolny.

Stand-Up bez przekleństw

W środę (10.04) o godz. 19 w Cafe Noir wystąpi Kuba Dąbrowski w programie stand-up pt. „Bez przekleństw”. Czy to naprawdę możliwe, warto się przekonać na własne ... "uszy".

Tak nazwałem mój nowy program komediowy, gdyż w całym moim występie nie pojawi się ani jedno słowo powszechnie uważane za wulgarne. W poprzednich programach dostawałem komentarze w różnych serwisach społecznościowych tj. "a po co tyle przekleństw?", "no i to jest polski stand up- rzuci kilkoma wulgaryzmami i myśli, że jest śmieszny". Postanowiłem z tym nie walczyć, tylko wyjść naprzeciw oczekiwaniom widzów. Nie będę ukrywał, że nie było łatwo skomponować cały program tak, żeby ani razu nie przekląć i to jest super wyzwanie. Co Was czeka w moim występie? Żarty, przede wszystkim żarty. Pojawią się takie, które będą przyjazne i dla starych i dla młodych. Pojawi się trochę ostrości i kontrowersji. Jednego jestem pewien, wyjdziecie z uśmiechem na twarzy, a o to przecież chodzi.

- jak podaje artysta.

Piosenka turystyczna z krainy łagodności

W piątek (12.04) o godz. 18.30 w sali Hydrozagadka w Zielonogórskim Ośrodku Kultury, w programie „Ballady z gór” wystąpi zespół „Dom o Zielonych Progach”.

Formację wykonującą piosenkę poetycką oraz turystyczną tworzą: Wojciech Szymański (gitara akustyczna, wokal, piosenki), Bartosz Zalewski (gitara akustyczna, wokal, piosenki), Marcin Chatys (kontrabas, gitara basowa, chórki), Wojciech Chuchla (gitara elektryczna i solowa) i Grzegorz Różycki (piano, dźwięk). Muzycy zdobyli już sporą rozpoznawalność podobnie jak klasycy gatunku czyli „Wolna Grupa Bukowina” czy „Stare Dobre Małżeństwo”. Wkrótce po powstaniu w 2000 r. (w górach w Szklarskiej Porębie, podczas popołudniowej wędrówki po Izerach), w roku 2002 r., na festiwalu „YAPA”, zespół zdobył potrójne laury: pierwsze miejsce w konkursie, nagrodę SKPB Łódź oraz nagrodę publiczności. Od tej zmieniło się jego brzmienie, skład instrumentalny i wokalny. Artyści mają w swoim dorobku setki koncertów, udział w licznych festiwalach i przeglądach. Wydali kilka autorskich płyt (m.in. „Po miłość” z 2023 r., „Pytasz mnie”. „Wszystko ma swój czas”, „Prawie jak nowi”, „Łódki marzeń”, „Tatika” czy „Jam”). Ogromną zasługą członków grupy jest też współtworzenie projektu „W górach jest wszystko, co kocham...”, który od kilkunastu lat promuje górskie piosenki, potocznie zwane „wgórowymi”. Można je znaleźć również na każdej z dziesięciu płyt serii. Większość twórczości muzyków, wraz z tekstami, chwytami na gitarę i nagraniami, znajduje się na ich wspólnej stronie internetowej. Wstęp płatny.

WYDARZY SIĘ WKRÓTCE

W tej rubryce piszemy krótko o wybranych, w tym - odleglejszych wydarzeniach

 • 6.04 – Spektakl „Jest świetnie”, Zajazd Kultury, Zielona Góra,
 • 10.04 – Stand-up Kuby Dąbrowskiego „Bez przekleństw”, Cafe Noir, Zielona Góra,
 • 10-11.04 – Finał 18. Ogólnopolskiego Konkursu Plastyczny „Magia Teatru – Lalka Teatralna”, ZOK – Zielona Góra,
 • 13.04 – Koncert „Wójcik i Sarniak”, Kostrzyńskie Centrum Kultury,
 • 13.04 – Koncert „Jazz Beatles/Imienowski Jazz Set”, Jazz Club Pod Filarami, Gorzów,
 • 14.04 – Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy”, CKiR Wschowa,
 • 19.04 – Konkurs muzyki improwizowanej „Muizk Nva Lab”, Nowosolski Dom Kultury,
 • 21.04 – Występ kabaretu „A jak”, Szprotawski Dom Kultury,
 • 21.04 – Monodram muzyczny „Wiera”, Zielonogórski Ośrodek Kultury,
 • 25.04 – Koncert Anity Lipnickiej „Śnienie”, Świebodziński Dom Kultury,
 • 26.04 – Koncert na 45-lecie „Eleni”, Sulechowski Dom Kultury,
 • 27.04 – Koncert Piotra Bukartyka, Kostrzyńskie Centrum Kultury, Kostrzyn nad Odrą,
 • 28.04 – Koncert „Skolim – król latino”, Sulechowski Dom Kultury,
 • 28.04 – Koncert „Humor i muzyka”, Zielonogórski Ośrodek Kultury, Zielona Góra,
 • 5.05 – Koncert plenerowy Orkiestry Dętej Zastal, Amfiteatr przed Filharmonią, Zielona Góra,
 • 10-12.05 – 6. Zielonogórski Lotny Festiwal Piwa, Zielona Góra,
 • 18.05 – Latynoska Noc Muzeów, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra,
 • 19.05 – II Sulechowski Przegląd Orkiestr Dętych, Sulechów,
 • 25.05 – Miej czas na koncerty (Gorzowska Orkiestra Dęta i Błażej Król), Amfiteatr MCK, Gorzów Wlkp.,
 • 31.05 – Koncert Arek Skolik Trio i Stanisława Soyki, Zajazd Kultury, Zielona Góra
 • 1.06 – Koncert Martyny Jakubowicz, Zajazd Kultury, Zielona Góra,
 • 1.06 – Jarmark Strzelecki, Stadion Miejski, Strzelce Krajeńskie,
 • 6-9.06 – X. Kozzi Film Festival, Biblioteka Norwida, Zielona Góra,
 • 7-8.06 – Bachanalia, Zielona Góra,
 • 15.06 – II. Światowy Zlot Śmigłowców, Aeroklub Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra-Przylep,
 • 15-16.06 – Rybobranie, Krosno Odrzańskie,
 • 17.06 – III. Ogólnopolski Festiwal Zespołów i Śpiewaków Ludowych „Na Przydrożku”, Wymiarki,
 • 18-24.07 – Zlot Garbusów VW „Garbobranie”, WOSiR Drzonków, Zielona Góra,
 • 5-11.08 – Międzynarodowe Spotkania ze Sztuką, Żarski Dom Kultury,
 • 26-27.08 – Festiwal Busker Bus, Zielona Góra
 • 6-7.09 – Nocny Szlak Kulinarny, Gorzów,
 • 7-15.09 – Dni Zielonej Góry „Winobranie”, Zielona Góra,
 • 20-22.09 – Bachanalia Fantastyczne, Zielona Góra,

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska