Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

- MOW za swój gaz chce straszne pieniądze - napisał do nas słubiczanin

Bożena Bryl 0 95 758 07 61 [email protected]
Na początku gaz dostarczany przez firmę Media Odra Warta był tani. - Teraz ceny mają koszmarne, aż o 30 proc. wyższe niż ma Przedsiębiorstwo Górnictwa Nafty i Gazu - denerwował się mężczyzna. - To nieprawda - zaprzeczyli w dawnym MOW.

Mężczyzna dziwił się takim różnicom w taryfie i prosił nas o wyjaśnienie tej sprawy. - Nie mogę zrozumieć, skąd te rozbieżności u dostawców gazu - pytał. W EWE Polska (do niedawna MOW) twierdzili, że nie ma mowy o aż takiej różnicy.

Zależy od euro

- EWE energia (dawniej MOW) sprzedaje gaz według taryfy zatwierdzonej przez Urząd Regulacji Energetyki, które są skalkulowane głównie w oparciu o koszty jego pozyskania - odpowiedziała nam Anna Ciura, dyrektor działu zakupu, kalkulacji taryf i analiz w firmie EWE Polska (główny udziałowiec w EWE energia). - Jak wiadomo, EWE energia importuje gaz z Niemiec, gdzie ceny opierają się na notowaniach produktów ropopochodnych oraz o kurs euro - wyjaśniała A. Ciura. - Dlatego też ceny gazu dostarczanego przez EWE energia mogą być nieco wyższe niż PGNiG, który import rekompensuje sobie wydobyciem krajowym, jednakże zależą one od zużycia klienta i grupy taryfowej, do której klient należy i z pewnością nie sięgają poziomu wskazanego przez Czytelnika - dodała A. Ciura.

Musi potanieć

W związku z tym, że rosyjski gaz potaniał, w Urzędzie Regulacji Energetyki toczy się postępowanie w sprawie taryfy gazowej dla przedsiębiorstwa PGNiG oraz sześciu regionalnych dystrybutorów gazu. - Na tym etapie wiadomo już, że będziemy mieć do czynienia ze spadkiem ceny tego paliwa - powiedziała nam Agnieszka Głośniewska, starszy specjalista ds. kontaktów z mediami URE. - Jakiego rzędu? Trudno powiedzieć dokładnie, na pewno kilku procent - dodała. Postępowanie ma się zakończyć w najbliższych dniach, a przedsiębiorstwo powinno zacząć stosować nową taryfę od 14 do 45 dni od momentu jej zatwierdzenia przez prezesa URE. - Aktualna taryfa przedsiębiorstwa EWE będzie obowiązywała do końca czerwca - stwierdziła A. Głośniewska. Przed tym terminem URE spodziewa się wniosku taryfowego od EWE. - Dlatego nie mogę teraz powiedzieć, jak będą wyglądały stawki opłat dla klientów EWE - mówiła A. Głośniewska.
Ceny gazu wysokometanowego w Słubicach
Z EWE (brutto)
* przy rocznym zużyciu do 800 m sześć. (łącznie) - 14,05 zł za m sześć. miesięcznie
* przy rocznym zużyciu powyżej 800 m sześć. (łącznie) - 40,40 zł za m sześć. miesięcznie

Z PGNiG (netto)
* przy rocznym zużyciu od 300 do 1200 m sześć. (łącznie) - 18,92 za m sześć. miesięcznie
* przy rocznym zużyciu od 1200 do 8000 m sześć. (łącznie) - 40,09 za m sześć. miesięcznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska