Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mury obronne Strzelec Krajeńskich trzeba ratować

Magdalena Białęcka
Trudno sobie wyobrazić Strzelce bez średniowiecznych murów i baszt, dlatego miasto zainwestuje w renowację obiektów
Trudno sobie wyobrazić Strzelce bez średniowiecznych murów i baszt, dlatego miasto zainwestuje w renowację obiektów fot. Kazimierz Ligocki
700-letnimi murami obronnymi, wizytówką Strzelec, ma się zająć konserwator. To konieczne, żeby zabytek przetrwał.

Strzeleckie mury należą do najstarszych tego typu zabytków w województwie. Zostały zbudowane prawdopodobnie w latach 1272-1290.

Wykonano je z tego, co można było znaleźć na miejscu, czyli z pozostawionych przez lodowiec głazów narzutowych. Przetrwały wieki, ale teraz są zagrożone.

Czas nagli

- Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego wydał opinię, że to ostatni moment, by uratować budowlę. Na jej stan niekorzystnie wpływa natężony ruch w centrum miasta - tłumaczy burmistrz Tadeusz Feder.

Przetarg na renowację zabytku został ogłoszony już rok temu, ale chętnych nie było. Dlatego miasto zmieniło warunki i zgłosiła się firma z Wrocławia. Ma się ona zająć murami za około 152 tys. zł. Przetarg został rozstrzygnięty w połowie lutego. Dokumentacja będzie sporządzona do końca września. Miasto zgłosi się też o pomoc finansową do ministerstwa kultury i Unii.

- Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w przyszłym roku rozpoczniemy renowację. Najpierw odnowimy najbardziej zagrożone odcinki - zapewnia burmistrz.

Planów jest więcej

Renowacja murów obronnych to część wielkiego planu rewitalizacji miasta, czyli przywracania mu dawnego wyglądu i charakteru. Pierwszy etap Strzelce mają już za sobą. Dawny charakter odzyskał Rynek Staromiejski i kilka wychodzących od niego ulic.

Na Rynku pojawiła się m.in. nawiązująca do historycznej nawierzchnia brukowa i stylizowane lampy. Niedługo ma tu stanąć także fontanna (zdobiła centrum przed wojną). W ramach tego samego projektu jest zaplanowana renowacja murów obronnych i terenów przyległych. Na rewitalizację czekają też budynki przy al. Wolności oraz tereny poza murami obronnymi, nawet jeziora.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska