Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyką malowane

Krzysztof Fedorowicz
„Biedronki” przyjechały do Gościszowic z Drągowiny. Dziewczęta wyróżniono za umiejętności wokalne.
„Biedronki” przyjechały do Gościszowic z Drągowiny. Dziewczęta wyróżniono za umiejętności wokalne. fot. Ryszard Poprawski
Już po raz dwunasty odbył się w Gościszowicach wojewódzki przegląd zespołów śpiewaczych "Pejzaż muzyką malowany".

Najwyżej oceniono grupy z Mycielina, Wichowa i Szprotawy.

W niedzielę od godz. 12.00 do 20.00 na scenie przed gościszowickim domem kultury wystąpiło 41 zespołów z całego województwa. - To rekord - stwierdza Krystyna Stachów, która stworzyła imprezę. - Jest duże zainteresowaniem przeglądem w województwie. Zgłasza się coraz więcej grup, zarówno z niewielkich miejscowości jak i z miast.

Kulturowa mieszanka
Na przeglądzie prezentowano muzykę ludową, biesiadną, czasem pieśni patriotyczne i religijne. Jednak to, czym wyróżnia się gościszowicki przegląd na tle podobnych imprez w Polsce jest mieszanka kulturowa. - W województwie lubuskim mieszkają ludzie z Kresów, od Wileńszczyzny, przez Polesie, Wołyń czy Podole aż po Bukowinę, a także z kieleckiego, krakowskiego, czy poznańskiego - zauważa jeden z uczestników przeglądu. - Praktycznie wszystkie te regiony są w Gościszowicach reprezentowane.

- Nigdzie nie ma takiej atmosfery jak tutaj - mówi Ewa Sługocka z zespołu Jarzębina z Sieniawy Żarskiej. - To jedyne miejsce, gdzie możemy się wszyscy spotkać. Jest fajnie! Mimo że brakuje ławek...

Zaskoczeni frekwencją?

Brak miejsc siedzących to chyba jedyne niedociągnięcie organizatorów. A może po prostu zaskoczyła ich frekwencja? W każdym razie obok liczącej 540 osób armii śpiewaków na imprezie bawili się też mieszkańcy samych Gościszowic i okolicznych miejscowości. Może za rok by uniknąć tłoku trzeba będzie przenieść koncert w inne miejsce?

A oto lista laureatów niedzielnego śpiewania. W pierwszej grupie zespołów (uczestniczących w imprezie więcej niż trzy razy) uhonorowano: pierwszym miejscem zespół "Mycielinianki" z Mycielina, sesją nagraniową w Regionalnym Centrum Animacji Kultury oraz nagrodą Grand Prix "Ćródełko" z Wichowa, trzecim miejscem grupę "Dziewczynki jak malinki i rodzynki" z Nietkowa za wrażliwość muzyczną i interpretację utworów, sesją nagraniową w radiu zespół z Wierzbnicy.

W drugiej grupie zespołów (debiutujących w imprezie lub uczestniczących w niej mniej niż trzy razy) wyróżniono między innymi: sesją nagraniową w radiu oraz statuetkę Grand Prix w kategorii zespołów z instrumentami tradycyjnymi "Trelinki" ze Szprotawy, sesją nagraniową w radiu Zachód oraz drugą nagrodą "Cantilena" z Czerwieńska, trzecią nagrodą "Biedronki" z Drągowiny, a czwartą nagrodą "Złote Łany" z Bożnowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska