My kochamy tramwaje!

  Renata Ochwat

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  My kochamy tramwaje!
  Wczoraj sprawdziliśmy, czy inne miasta tak łatwo jak Gorzów decydują o likwidacji ekologicznej komunikacji tramwajowej.
  My kochamy tramwaje!
  - Tramwaje to najlepszy i najbardziej ekologiczny środek transportu - mówili nam urzędnicy z całej Polski.

  Myślą o rozwoju

  O planach likwidacji liczącego 7 km odcinka linii na Piaski poinformowaliśmy w poniedziałek jako pierwsi, dzień później przedstawiliśmy obszerny raport na ten temat ("To koniec tych linii?"). Plany magistratu wzburzyły gorzowian, w obronie tramwajów dostaliśmy kilkadziesiąt telefonów i e-maili. - To zamach na symbol miasta! - grzmiała większość.

  Przypomnijmy: prezydent ujawnił, że do 2010 r. zlikwiduje tramwaje 2 i 3 ze względu na wysokie koszty utrzymania linii i jej remontu, w zamian na trasę wyjadą autobusy, a na Chrobrego powstanie prawdziwy deptak.

  Wczoraj sprawdziliśmy, czy podobnie postępują inne miasta. W liczącym 127 tys. mieszkańców Elblągu jest pięć linii tramwajowych. - Za ankiety, jaką przeprowadziliśmy, wiemy, że tramwaje są ulubionym środkiem transportu mieszkańców - powiedziała nam Agnieszka Staszewska, rzeczniczka elbląskiego magistratu. W ubiegłym roku Elbląg przy pomocy Unii dobudował kilka kilometrów torów i kupił sześć składów. - Cały czas myślimy o rozwoju linii - usłyszeliśmy od tamtejszych urzędników.

  Także w liczącym 99 tys. ludzi Grudziądzu, który ma dwie linie tramwajowe, nikomu nie przyszło do głowy, aby je zamykać. - Mamy ten sam problem co gorzowianie. Tramwaje jeżdżą między starymi kamienicami, hałasują. Ale zdaniem fachowców nie ma lepszego środka miejskiej komunikacji - powiedział Jerzy Kindel, wicedyrektor MZK w Grudziądzu. Niedługo miasto będzie remontować i rozbudowywać torowiska.

  Tramwaje lubi także licząca 249 tys. mieszkańców Częstochowa. Kilka lat temu wyremontowała trakcję i ma jeden z najnowocześniejszych taborów w Polsce. - Nasze tramwaje są tak ciche, że motorniczy muszą ostrzegać przed nimi przechodniów - opowiadał nam Ireneusz Leśnikowski, rzecznik częstochowskiego Urzędu Miasta. Tutejsza linia tramwajowa łączy dwa najodleglejsze osiedla. - To jedno torowisko, które teraz będziemy rozgałęziać na inne dzielnice - mówił rzecznik.

  Wszyscy nasi rozmówcy podkreślali, że tramwaje stają się coraz popularniejsze w Europie. - Nawet miasta, które do tej pory ich nie miały, zaczynają je wprowadzać - podkreślił wicedyrektor MZK z Grudziądza.


  Zadecyduje ekonomia

  Przedstawiliśmy gorzowskim władzom te argumenty i zapytaliśmy, czy nadal podtrzymują pomysł likwidacji linii. - Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Najpierw przeprowadzimy rachunki ekonomiczne. Linię na Piaski można zastąpić autobusami. Być może bardziej potrzebna okaże się linia tramwajowa na Manhattan - mówiła Jolanta Cieśla, rzeczniczka magistratu.

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Małe Mądrale odc.4

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Nasze Dobre Lubuskie 2018. Szukamy najlepszych lubuskich produktów i usług.

  Nasze Dobre Lubuskie 2018. Szukamy najlepszych lubuskich produktów i usług.

  Odkrywamy Lubuskie Koleją

  Odkrywamy Lubuskie Koleją

  Chcesz kupić BMW? Nie musisz już jechać do Lubina.

  Chcesz kupić BMW? Nie musisz już jechać do Lubina.