Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na integrację z Niemcami nasze samorządy dostały miliony euro. Co za to powstanie?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Informację o tym, na co pójdą pieniądze w ramach Interregu przekazał członek zarządu województwa Tadeusz Jędrzejczak.
Informację o tym, na co pójdą pieniądze w ramach Interregu przekazał członek zarządu województwa Tadeusz Jędrzejczak. Jarosław Miłkowski
W ramach współpracy polsko-niemieckiej wyremontowana zostanie m.in. droga z Kłodawy do Łośna. Pieniądze na Dwumiasto dostały Słubice

- Jeszcze w tym roku będzie można przejechać wyremontowaną drogą – mówi wójt Kłodawy Anna Mołodciak. O czym? O remoncie drogi z Kłodawy do Łośna. Zostanie ona naprawiona za pieniądze na polsko-niemiecką współpracę. W poniedziałek Tadeusz Jędrzejczak, członek zarządu województwa przedstawił listę inwestycji, które dostały właśnie pieniądze z Programu Współpracy Interreg Polska – Brandenburgia 2014-2020.

Droga Kłodawa – Łośno dostała pieniądze, bo była zgłoszona we wniosku z jedną z dróg niemieckiego regionu Maerk¬ische Oderland. Obie strony dostały na to ponad 2,8 mln euro.

Jakie inne projekty z północy regionu dostały pieniądze? 1,07 mln euro otrzymał m.in. szpital w Gorzowie na poprawę jakości operacji ginekologicznych i możliwość leczenia operacyjnego dla pacjentów po obu stronach granicy.

Słubice, Frankfurt nad Odrą oraz Europejski Uniwersytet Viadrina dostały z kolei 1,69 mln euro. Przeznaczą je na naukę języka sąsiadów, edukację o różnicach kulturowych czy prawnych. To wszystko w ramach projektu „Frankfurt & Słubice – Ohne Grenzen. Bez granic”.

Pieniądze dostała też m.in. Lubuska Organizacja Pracodawców w Gorzowie, która z niemieckimi kolegami za 678 tys. euro tworzyć będzie m.in. transgraniczną platformę informacyjną i konsultingową.

Jędrzejczak tłumaczył przy okazji, dlaczego pieniędzy nie dostał wniosek dotyczący budowy i przebudowy 4 km ścieżek rowerowych po obu stronach Odry (w Gorzowie dotyczyło to 1,4 km trasy, a w Kostrzynie – 1 km). – Niemieckie Seelow nie miało w ogóle projektu, a Gorzów nie miał pozwolenia na budowę w ciągu najbliższych 12 miesięcy – tłumaczył.

Kolejne nabory wniosków w ramach Interregu będą w maju i w październiku tego roku. Następne dwa do 2019 r.

Czytaj też: Czeka nas masowe zamykanie stacji benzynowych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska