Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na rynku najmu będzie nowa fala podwyżek czynszu? Wzrost kosztów po stronie wynajmujących skłoni ich do podwyższania opłat

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Ekspert: Społeczeństwo coraz mocniej zaciska pasa, a zdolność kredytowa Polaków zmniejszyła się o ponad połowę3 w ciągu ostatnich miesięcy. Nie warto teraz mocno podnosić czynszów: ryzykujemy zerwaniem umowy i utratą dochodu na miesiąc czy dwa, zanim znajdziemy kolejnego lokatora. Co gorsza, nawet zdeterminowany najemca może przy rosnących kosztach utrzymania popaść w długi, które skończą się jego niewypłacalnością.
Ekspert: Społeczeństwo coraz mocniej zaciska pasa, a zdolność kredytowa Polaków zmniejszyła się o ponad połowę3 w ciągu ostatnich miesięcy. Nie warto teraz mocno podnosić czynszów: ryzykujemy zerwaniem umowy i utratą dochodu na miesiąc czy dwa, zanim znajdziemy kolejnego lokatora. Co gorsza, nawet zdeterminowany najemca może przy rosnących kosztach utrzymania popaść w długi, które skończą się jego niewypłacalnością. Karina Trojok / Polska Press
Rosnąca inflacja oraz utrzymujący się popyt na rynku mieszkań skłaniają właścicieli do podnoszenia czynszów. Taka decyzja niesie jednak ze sobą ryzyko zerwania umowy i tymczasowej utraty dochodu – ostrzegają analitycy. Co zrobić, by nie ponieść strat, a kontakt z lokatorem układał się przez lata?

Spis treści

Mieszkań na wynajem w Polsce wciąż brakuje. Według danych z raportu Rentier.io i Expandera wynika, że w październiku aktywnych było ok. 30 tys. ofert najmu. To o 3 tys. mniej w porównaniu do października 2021 r. Jednocześnie, łatwo zauważyć, że wolne lokale to zaledwie niewielki wycinek z zasobu 1,2-1,4 milionów nieruchomości do wynajęcia w skali kraju. Deficyt ten uwidocznił się po wybuchu wojny za wschodnią granicą, a nasilił go powrót studentów w październiku.

Oczekiwania cenowe właścicieli rosną, ale czy to jest dobry moment na znaczne podwyżki cen najmu?

Rzeczywiście, popyt połączony z niedostatkiem wolnych lokali szybko wyzwolił na rynku wzrosty czynszów. W III kwartale 2022 r. ceny najmu znów skokowo wzrosły.

- Od miesięcy obserwujemy w Polsce rynek wynajmującego. Stały popyt na mieszkania i ochłodzenie w branży deweloperskiej poskutkowały ogólnopolskim „polowaniem” na lokale, szczególnie w dużych miastach. W swoich ostatnich danych Expander.pl wylicza, że w Gdańsku i Gdyni stawki czynszu w okresie od stycznia do maja br. poszybowały nawet o 28%! Jak łatwo sobie wyobrazić, że nie każdego najemcę stać na taki koszt – komentuje Piotr Kula, manager ds. rozwoju rynkowego w Rendin Polska.

Analityk radzi: nie podnośmy czynszu pochopnie

W Polsce kwestia podnoszenia cen w trakcie trwania umowy uregulowana jest prawnie. Właściciel co prawda może zwiększyć czynsz co pół roku, jednak każdą podwyżkę przekraczającą średnioroczny wskaźnik inflacji musi umotywować. I chociaż wzrosty kosztów mediów i życia kuszą, by wynajmować coraz drożej, eksperci apelują o rozwagę.

- Społeczeństwo coraz mocniej zaciska pasa, a zdolność kredytowa Polaków zmniejszyła się o ponad połowę3 w ciągu ostatnich miesięcy. Nie warto teraz mocno podnosić czynszów: ryzykujemy zerwaniem umowy i utratą dochodu na miesiąc czy dwa, zanim znajdziemy kolejnego lokatora. Co gorsza, nawet zdeterminowany najemca może przy rosnących kosztach utrzymania popaść w długi, które skończą się jego niewypłacalnością – przestrzega Piotr Kula.

TOP6. NAJCHĘTNIEJ CZYTANE DZIŚ. Kliknij i przeczytaj!

Warto pamiętać, że obecna ustawa o ochronie praw lokatorów w wypadku niewypłacalności najemcy nakłada m.in. obowiązek zapewnienia lokalu zastępczego dla lokatora w przypadku jego eksmisji. Co więcej, nie można jej dokonać w okresie zimowym (od 1 listopada do 31 marca).

Co analitycy proponują właścicielom mieszkań zamiast wyższych opłat

W dłuższej perspektywie najbardziej opłacalny jest pewny najemca, który terminowo opłaca czynsz i nie niszczy lokalu, dzięki czemu relacja oparta jest na zaufaniu.

TO WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

Pierwszym krokiem jest znalezienie solidnego, wypłacalnego najemcy o uregulowanym statusie kredytowym. Weryfikacji danych przyszłego lokatora w bazie Biura Informacji Kredytowej można dokonać samemu, choć prostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy wyspecjalizowanej firmy. O znaczeniu weryfikacji świadczy fakt, że np. w przypadku firmy Rendin w takim procesie przed zawarciem umowy odrzuca się średnio ⅓ potencjalnych lokatorów.

– Kolejnym ważnym krokiem jest zawarcie korzystnej, bezpiecznej umowy – dziś również to możemy zrobić w całości online. Przy czym warto wykorzystywać najem okazjonalny, który daje wynajmującemu ważną zaletę: lokator musi w niej wskazać miejsce ewentualnej eksmisji. Dzięki temu nie musimy sami poszukiwać mieszkania socjalnego w gminie ani oczekiwać na jego dostępność dodaje ekspert.

Jak podkreśla Piotr Kula, u progu 2023 roku jasne zasady i transparentność w wynajmie to podstawa. Choć warunki na rynku zachęcają do podwyżek, a ceny życia nad Wisłą szaleją, warto stosować dalekowzroczną strategię, która zabezpieczy interesy na dłużej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Na rynku najmu będzie nowa fala podwyżek czynszu? Wzrost kosztów po stronie wynajmujących skłoni ich do podwyższania opłat - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska